Akademska bruka Crne Gore: Novopazarske diplome i ekspresni putevi do profesure na FCJK
1 min readCrna Gora ima mnogobrojne probleme – nesređenu ekonomiju, urušeno zdravstvo, visok javni dug, zabrinjavajuću stopu krimanala. Ipak, možda i najveći problem jesu kupljene i sumnjive diplome. Ne pomaže ni to što je država godinama pomagala upravo takvim “akademskim” građanima. Za njih su se raspisivali konkursi, preko reda i van norme prihvatani su u akademska zvanja, osnivali se cijeli fakulteti na kojima će moći da rade i zarade.
Fakultet za crnogorski jezik i književnost je primjer takve prakse. Osnovan je kao državni fakultet van državnog Univerziteta. Omogućeno mu je da ignoriše zakone i propise, na isti način na koji je to dozvoljeno Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru, gdje je upravo i sticao akademsko zvanje gotovo čitav nastavni kadar FCJK.
Prelijetanje preko zvanja i znanja
Djecu učimo da je lako trošiti novac, ali je teško zaraditi dinar. Isto tako, nije lako završiti škole i nije jednostavno stvoriti od poštenog rada. Nije lagodno mukotrpno stvarati, a opet nemati previše. Govorimo djeci da budu marljivi, radni i da će se to isplatiti. Moramo im onda sklanjati pogled sa onih lijenih, nemarnih i nemoralnih, kojima se otvaraju sva vrata.
Adnan Čirgić, za kog pouzdano znamo da nije svjetski poznat genije, je uspio da “preleti” od docenta do redovnog profesora za svega devet godina.
Akademska zvanja, prema Zakonu o visokom obrazovanju su:
1) redovni profesor;
2) vanredni profesor;
3) docent;
4) profesor i predavač visoke škole.
Lica u akademska zvanja bira senat univerziteta, na osnovu javnog konkursa, na period od pet godina, izuzev redovnog profesora koji se bira na neodređeno vrijeme.
Dakle, prvo ste izabrani u jedno zvanje, pa to zvanje traje pet godina, potom se konkurs ponovo raspisuje i vi opet možete biti izabrani na pet godina u drugo akademsko zvanje.
Ne postoji matematika, a da je po zakonu, da se od docenta do redovnog profesora dođe za devet godina.
Zaposleni na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost stekli su uglavnom novopazarske diplome na Internacionalnom univerzitetu muftije Zukorlića, koji je skoro 20 godina bio neakreditovan. Na pomenutom Univerzitetu diplome su dijeljene šakom i kapom. Tu je doktorirao sam muftija, a onda listom ko god je pored Univerziteta prošao.
Prestižni univerziteti poznati su po tome što su veoma pažljivi u izboru oblasti u kojima nude doktorske programe, jer žele da osiguraju vrhunski kvalitet obrazovanja i istraživanja. Neki univerziteti ne nude doktorske studije iz određenih oblasti jer smatraju da nemaju dovoljno stručnog kadra i da ne mogu ponuditi najviši kvalitet obrazovanja iz te oblasti. Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru očigledno ne manjka niti u jednoj stvari, a pogotovo ne u vanrednom broju doktora nauka.
Objavljuju sami sebe u svojim časopisima
Nije bilo lako ranije postati doktor nauka i redovni profesor. Pored višegodišnjeg učenja i truda da bi se došlo do papira kojim se kaže da ste postali doktorirali iz neke oblasti, morate, na svakom respektabilnom univerzitetu, da nastavite da se dokazujete. Morate pokazati svoje zvanje i izvan granica svoje države. Poželjno je da to izvan ne bude opet Novi Pazar. Objavljivanje naučnih radova predstavlja ključni aspekt u sticanju akademskih zvanja širom svijeta, uključujući i Crnu Goru. Iako postoje globalni standardi, prakse se često razlikuju u zavisnosti od države i institucije.
U svijetu se naglasak stavlja na objavljivanje u renomiranim, recenziranim časopisima, prate se strogi standardi etike – kao što su izbegavanje plagijata i objavljivanje samo originalnih istraživanja; i akademski radnici vode se krilaticom “Publish or perish” u prevodu: Objavljuj ili nestani. U Crnoj Gori, ako ste kojim slučajem sa FCJK sva ova muka vas može zaobići.
U poređenju sa svijetom, kod nas postoji veći uticaj lokalnih i regionalnih naučnih časopisa. Časopisi često nisu visoko citirani, ali se priznaju u skladu sa lokalnim kriterijumima.
Portal “Vijesti” je jednom prilikom istraživao radove zaposlenih na FCJK i došao do zaključka da oni većinski objavljuju u časopisu Ligua Montenegrina, koji su oni osnovali i oni uređuju. Ne bi ni to bio problem, nije to potpuna novost u akademskoj praksi, ali ono što sigurno jeste nevjerovatno je činjenica da ne objavljuju gotovo nikad nigdje drugo.
Boban Batrićević sa FCJK je kaže da se časopis Lingua Montenegrina, zastupljen u ESCI bazi sa još preko osam hiljada časopisa, kategoriše kao časopis od međunarodnoga značaja, ignorišući činjenice da Zakon o visokom obrazovanju, odnosno pravilnik donešen u skladu sa tim zakonom, prepoznaje za izbor u zvanje samo časopise SCI/SCIE/SSCI/AHCI liste, kao i da postoji lista renomiranih izdavača koje je utvrdio Savjet za visoko obrazovanje.
ESCI uključuje časopise koji su prošli osnovnu projveru kvaliteta od strane Web of Science ali još nisu stekli status u SCIE, SSCI ili AHCI. Časopisi u ESCI se često smatraju u „razvojnoj fazi” i standardi za ulazak u ESCI su manje strogi nego za glavne indekse.
Kada je riječ o rangiranju časopisa, nastoji se da se ide u prilog kandidatu, tako da se može koristiti i rangiranje časopisa iz Scopus baze koja je manje rigorozna od WOS: posmatraju se isključivo radovi koji su na SCI/SCIE/SSCI/AHCI listama, a može se odabrati rangiranje časopisa iz Scoup baze ukoliko je povoljnije za kandidata.
Scopus je široka i globalno priznata baza podataka koja pruža detaljne metrike i veću vidljivost za radove, čime ima veći akademski uticaj. ESCI je dio Web of Science koji obuhvata časopise u razvoju, ali bez impakt faktora, čineći Scopus značajnijim zbog svoje široke prepoznatljivosti i mrežne analize.
Po do sada poznatim medijskim istraživanjima, uvidom u WOS bazu, došlo se do saznanja da redovni profesori dr Adnan Čirgić i dr Sofija Kalezić, vanredni profesori dr Vladimir Vojinović, dr Boban Batrićević i dr Andrijana Nikolić, kao i docenti dr Aleksandar Radoman, dr Ethem Mandić i dr Milan Marković nisu ispunjavali osnovni uslov za izbor u akademska zvanja po pravilima koja važe u Crnoj Gori.
Podsjetimo da gospodin Milan Marković je pretendovao na mjesto pozicije direktora Agencije za kontrolu visokog obrazovanja, te da je sudskim putem odlučio da smjenjuje aktuelnog direktora Gorana Danilovića, zbog navodno nepotpune dokumentacije. Nepotpuna dokumentacija činila je – Danilovićev sertifikat o znanju engleskog jezika (nivo A1), koji je priložen i kasnije provjeravana njegova validnost, kao i nemanje netraženog dokaza o poznavanju rada na računaru (podsjećamo da su kandidati sam test, koji je organizovala Uprava za ljudske resurse, radili na računaru).
Važno bi bilo da se, istim žarom, ispitaju diplome i akademska zvanja zaposlenih na FCJK.
Valja ispitati Čirgićeve radove koji su gotovo svi objavljeni u časopisu Lingua Montenegra, a onda i redom pregledati naučna djela njegovih kolega sa Fakulteta.
Oni su se svojevremeno hvalili da su objavljivane monografije dvojice profesora u, kako su ga nazvali, prestižnom časopisu iz SAD Lexington Books. Lexington books nije nikakav “prestižni” izdavač i nema veliku globalnu vrijednost.
Kupljene i poklonjene diplome, samopromocija u časopisima sumnjive vrijednosti i ignorisanje elementarnih akademskih standarda razgrađuju ono malo ugleda koji je naš obrazovni sistem ikada imao. Umjesto da bude bastion znanja, ova institucija postaje simbol urušavanja akademskog integriteta.
Ono što je poražavajuće i kobno jeste činjenica da ovi „stručnjaci“ i dalje oblikuju mlade umove. Dok se ovakve pojave ne iskorijene, Crna Gora će nastaviti da stagnira, gubeći šansu da izgradi budućnost na temeljima poštenja, znanja i profesionalizma. U akademskoj zajednici, kao i u svakoj drugoj oblasti, mora se postaviti pitanje: koliko još možemo dozvoliti da nas neznanje i nemoral vode? Ako odgovor ne nađemo uskoro, odgovoriće nam budućnost.
Da li je FCJK promovisao Boksera Mija Popovića sa završenom osnovnom školom, po jednim izvorima a po drugim su ga išćerali iz osnovne bez prava polaganja, za redovnog profesora ikonopisanja i ikonopreprodaje?
O kom urušenom zdravstvu pišete.Zar urušeno sa onakvim platama od 3000 eura,zar urušeno kad ti sa takvim platama dodatno(ili osnovno)rade po privatnim zdravstvenim objektima.Ovo je ne urušen, nego napredan sistem i treba ga patentirati.
Pisati o akademskim dometima crnogorske „naučne“ elite, nezavisno da li je u pitanju Fakultet za crnogorski jezik na Cetinju ili onaj istog imena u Nikšiću je kao govoriti o osedlanom magarcu na konjskim trkama. Ni na jednoj od tih katedri nema ozbiljnog naučnog radnika, nema čak ni dobrih zanatlija koji bi prenijeli znanje ljudi koji su udarili temelje filološke nauke našeg srpskog jezika. O takozvanom terminu crnogorski glupo je i polemisati. Nije za to kriv ni Univerzitet u Novom Pazaru niti bilo ko drugi već političke ambicije crnogorske političke vrhuške koja tim navodnim profesorima obezbjeđuje finansiranje, institucionalni kredibilitet i omogućava mlaćenje akademske prazne slame. A to se vraća samoj državi kroz polupismene kadrove koji dobijaju diplome od Rajke i Adnana i njihovih kolega.
Sramotno je da u škole i druge institucije sistema dolaze profesori crnogorskog ili srpskog jezika, svejedno, koji ne znaju gdje ide veliko ili malo slovo, koji priznaju da ne znaju da pišu ćirilicom, koji ne znaju razliku između akuzativa i genitiva, koji ne znaju šta su izmjene i dopune, koji ne znaju šta je kongruencija, koji nijesu pročitali Proljeće Ivana Galeba, koji kažu da je Dostojevski napisao Rat i mir, koji ne znaju ko je potpisao Bečki književni dogovor, koji ne znaju da odrede korijen riječi niti da razlikuju imperfekat od aorista. I ovako bi mogli da nabrajamo na desetak stranica svo neznanje koje stoji iza štancovanih diploma.
E to je, draga gospodo, tragedija, za koju je zaslužan Adnan i družina. Vjerujte da svakodnevno doživljavam transfer blama u kontaktu sa tim ljudima. I bojim se kada za desetak godina prođe stara garda profesora i nastavnika koji su završili neke druge, stare i ozbiljne fakultete, da će cjelokupno društvo utonuti u blaženu i samodovoljnu nepismenost i neznanje.
,,Fakulteti“ u Novom Pazaru, Kosovskoj Mitrovici, Leposaviću, Tutinu, Peći, Nišu, Kragujevcu, na Cetinju, u Nikšiću, Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, Sarajevu, Tuzli itd uništili su kulturu i ostale delatnosti u Crnoj Gori, ali i selo, jer se prevelik broj nekadašnjih čobana i čobanica dohvatio diploma.
Ne može bruka da govori šta je bruka!?
SVE U ZATVOR,TKZ DOKTORE.
Isti su i fakulteti u Kragujevcu, čak su počeli daleko ranije nego ovaj u Novom Pazaru. Srbija po prvo počela da propada, zatim da se raspada i na kraju će od nje ostati samo trulež koja teško zaudara.
O mrznji svesrbskog, bivši Srbine CG, si ti dobio profesorsku titulu !.
Samo se ona opsesiom i vremenom pretvorila u diplomu dvorske lude !!!.
CG botu, tebi je samo Srbija u glavi, i kad se govori o globalnom zagrijevanju, i o ratu na Bliskom istoku, takvi ka ti u svakoj vijesti vide samo Srbe i Srbiju. Umjesto da se uključiš u temu ove objave i ako si se već javio komentarišeš o problemima visokog školstva kod nas u Crnoj Gori, ti lupetaš o Srbiji. Mržnja je patologija i bolest od koje oboljevaju i suše se moždane ćelije.
Tvoje su se moždane ćelije okamenile koliko su se osušile!
Provo da se ispitaju radovi njegove mentorke Tanke Glušice koja ga je odvela do Osijeka da dobije diplomu dr crnogorskog jezika
Zatim ga je ustoličila u Nikšiću kad je osnovala kadeti za crnogorski jezik, a građu za isti prisvojila od srpskog.
Takođe, je vremenom prevodila i studente sa srpskog na crnogorski, jer je bilo lakše doći do diplome.
Naravno, sve ovo su gledali i ćutke posmatrali srpski profesori sa istoimene katedre za srpski jezik. Nisu pokrenuli postupak protiv mentorke za dva slova ili bolje rečeno mentorke za prisvajanje srpske kulturene i jezičke baštine.
Nova vlast je takođe nastavila utabanim putem, pa je bila Rajku Glušicu ustoličila za predsednika UO UCG. A, da to im je oprošteno, morali su zbog koalicije sa URAšima. Verovatno se po istom osnovu nastavilo i finansiranje njenog pilot projekata ,,dr za dva slova “ Adnana.
Dakle, sadašnje vlasti umesto da ukinu Fakultet za dva slova, oni ga reakredituju i štancuju diplome. Te diplome su potpuno validne, a gle čuda, iz okruženja nisu. Kako? Lako, radi mira u kući za novi jezik- ukradeni srpski. Zato što bitnije zaključati Fakultet za dva slova, jer već u Nikšiću postoji katedra za crnogorski jezik ,,Rajka URA Glumica“, a što se tiče kvaliteta znanja ono je isto kao kod kandidata Adnana, jer kakva mentorka, takav i kandidati.
Srbi u vlasništvu EU i NATO, hoćete li barem nešto pokušati ili će sve ostati na ovakvim i sličnim tekstovima?
Nećete verovatno ništa preduzeti.
Tako je! Kad može Rajka u redovne, sa lažno prikazanim objavljenim knjigama, može i njen proizvod iz Osijeka. A ovo što neki pomonju „procesuirati“ lažnjake?! Ko će ih procesuirati?! Pa ova se vlast više klanja i ulizuje DrPS vaspostavljenim „kadrovima“ i nakaradnom „uređenju“ sistema, nego sami DrPS-ovci?! Sve nenormalije koje je DrPS „sočinio“ ovi su nastavili da podržavaju i njeguju?!
Lepo napisaste „stručnjaci“ , u svom ovom cirkusu „putujućeg“ univerziteta , dobro je što u svom okrilju nemaju medicinski fakultet…da vidimo ko bi se lečio kod tih “ lekara“ ?!
kakva diploma , takvo i postovanje …ko teave STRUCNJAKE uzima za ozbiljno!?
U Srbiji nista bolje, vec je ista katatastrofa u svim sferama zivota i rada!
Po sistemu Lukašenka ili Predsjednika Kine-automatski zatvoriti TU lažnu ustanovu koja muze PARE.Te lažne profesore SVE ama baš sve pretvoriti i jos da vrate sav novac koji su primili na ime tih zvanja do sad.80god na CT NEMA Suda,Policije,.Vlada projekcije i poltronstvo.Zakon JEDAN Vijek TU ne.funkcionise..I sta očekivati od te sake nikada bez problema.Drzavno Tužilaštvo OVO.da procesuira !
IMAM 64 GODINE,AKADEMSKI SAM GRADJANIN,RODJEN I ZIVIM U CG,NIKAD NECU POGLEDATI TA VASA TRI SLOVA A NEDAJ BOZE NAPISATI…JASNO VAM JE SVE..TAKVIH NAS JE U CG MINIMUM 51 %,JER IH IMA PODOSTA KOJI TO NIJESU NA POPISU NAPISALI,PLASE SE REPREKUSIJA OD KRIMINALNOG DRPSA