Ако Влада не помогне, слиједи увођење стечаја
Уколико надлежне државне институције убрзо не пруже руку помоћи, онако како је то у прошлом периоду договарано са представницима Владе, онда ће у Руднику мрког угља у Беранама убрзо услиједити увођење стечаја. То је за Дан казао извршни директор Рудника Раде Губеринић додајућу да је садашње стање, због блокаде рачуна, неодрживо.
“И поред одређених договора са представницима надлежних институција о превазилажењу постојећег стања у руднику, због одређених дуговања услиједила је блокада рачуна, што је овај колектив ставило у потпуно незавидан положај. То се десило у моменту када смо се надали да ће Влада усвојити наш предлог, односно концепт за превазилажење тренутног стања. Ради се о концепту чијом би се примјеном сигурно поново покренула производња и обезбиједило рентабилно пословање са око сто упослених. Међутим, блокадом рачуна, руднику пријети увођење стечаја”, нагласио је Губеринић.
Рачун Рудника у Беранама у блокади је већ мјесец због дуговања, која, према подацима Централне банке, износе 563.800 еура.
Губеринић истиче да због блокаде радници који раде на одржавању постројења не могу да приме плате, апелујући на Владу да спријечи оно најгоре.
“Овај рудник није само од важности за Беране већ је значајан за цијелу Црну Гору. Зато апелујем на Владу да стимулативним мјерама подржи његов даљи опстанак. Уколико то изостане, петнаестак радника који раде на одржавању сигурно неће пристати да раде џабе, што би у крајњем случају значило и његово потапање, јер неће имати ко да одржава јаму из које се мора константно испумпавати вода”, казао је Губеринић.
Производња у руднику је прекинута прије годину, када је око сто радника упућено на биро рада. Као главни разлог за обуставу производње наведено је то што већ двије године губитке рудника у Беранама покрива власник из Србије. Истакнуто је да он то више није у ситуацији да чини и да у датим околностима руднику пријети у вођење стечаја.
Рудник у Беранама је од грчке компаније Балкан енерџи прије седам година преузело предузеће Металфер из Сремске Митровице. Тада је у руднику, уз упошљавање 150 радника у три смјене, покренута производња и то након десетогодишњег застоја.
Губеринић тврди да је власник Рудника из Сремске Митровице свих ових година дотирао средства како би се одржавала производња у Беранама. Власник је, према ријечима Губеринића, поручио да више ниједан цент неће уложити у рудник у колико се не одблокира рачун и дају чврсте гаранције за одговарајућу одрживост овог колектива.
“Од 2014. године власник из Сремске Митровице је до данашњих дана у рудник уложио око четири милиона и двјеста хиљада еура, а да из тог рудника није узео ништа. И након прекида производње он је обезбјеђивао средства за плате радника који раде на одржавању и за друге трошкове. Међутим, блокадом рачуна, он је казао да, и поред добре воље и намјера, престаје са свим улагањима уколико се, уз државне олакшице, не нађе неко трајније и сигурније рјешење за рудник”, рекао је Губеринић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Што би влада помагала приватни рудник, уведе се стечај и рудник прода као имовина и нови власник или концесионар ако зна боље да ради ради …
доста је било комунизма који нас је све свукао на дно …