Активисти МАНС-а незаконито хапшени
1 min readВиши суд у Подгорици потврдио је пресуду Основног суда у Подгорици којом је утврђено да је полиција незаконито лишила слободе шест запослених у МАНС-у, те да и да им је повриједила право на личну слободу.
Подсјећамо, активисти МАНС-а су у јуну 2013. ухапшени испред Скупштине Црне Горе током спровођења јавне акције због повећања ПДВ-а којим се покривају трошкови настали коруптивним пословима извршне власти. Том приликом су ухапшени Вања Ћаловић, Вук Мараш, Јелена Мандић-Радоњић, Баја Даниловић, Митар Батровић и Иван Бакић.
Виши суд је у пресуди истакао да су службеници полиције приликом хапшења и задржавања активиста МАНС-а прекршили Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода, Устав Црне Горе и законе Црне Горе, јер их нијесу обавијестили о разлозима лишења слободе и о правима која имају и да су им та права кршили за сво вријеме за које су били притворени, да полиција није предузимала радње којима би им указала да чине прекршај, нити радње да их у томе спријечи и да им ускраћен контакт са адвокатом у најкраћем року.
Тако је правноснажно потврђено да је држава запосленима у МАНС-у повриједила читав корпус основних људских права прописаних Уставом и Европском конвенцијом и то право на слободу, право на обавјештење о оптужбама и о другим правима која имају, право на браниоца, право на слободу окупљања и право на слободу изражавања. Виши суд је обавезао државу да запосленима у МАНС-у који су том приликом били ухапшени исплати по 300 еура по основу штете због незаконитог привођења.
Претходно је и суд за прекршаје правноснажно ослободио запослене у МАНС-у због прекршаја који им је полиција ставила на терет у покушају да оправда незаконито хапшење и вишесатно задржавање.
„Охрабрује чињеница да је правосуђе у овом предмету примијенило Европску конвенцију и стандарде утврђене у пракси Европског суда за људска права на које смо указали током поступка, али и даље забрињава сазнање да су институције задужене за откривање и сузбијање криминала репресивни апарат незаконито усмјеравале према онима који указују и откривају корупцију и криминал“, кажу из МАНСА.
Сматрају да хапшење које су забиљежиле камере готово свих медија у Црној Гори и касније задржавање ухапшених лица, није могло бити извршено без налога из самог врха полиције.“ Међутим, за тако јавно кршење основних људских права и слобода нико од најодговорнијих руководилаца полиције није сносио било какву одговорност.“
„Ово је само један од низа случајева у којима је МАНС правноснажним судским одлукама доказао да је полиција репресивни апарат незаконито усмјеравала према грађанима који откривају корупцију, умјесто да то чини према актерима корупције и организованог криминала. Зато још једном позивамо надлежне институције да најзад позову на одговорност руководиоце Управе полиције, посебно њеног директора, који је чак јавно саопштавао да ће полиција поново поступити на исти начин према запосленима у МАНС-у. У међувремену, док је директор полиције репресију усмјеравао према МАНС-у и док је пријетњама безуспјешно покушавао да нас застраши и одврати од указивања на корупцију извршне власти, безбједносна ситуација у држави дошла је на најнижи могући ниво“.
Према изјави МАНСА да је полиција под његовим руководством репресију усмјерила према криминалцима и да је криминалцима слала поруке да ће бити ухапшени, умјесто што је то чинила према МАНС-у који ради њен посао, сигурни смо да би Црна Гора данас имала видљиве резултате у борби против организованог криминала и корупције и да би безбједносна ситуација била на много већем нивоу него што је сада.
„Умјесто тога, данас имамо незавидну безбједносну ситуацију у држави, организовани криминал и корупцију на високом нивоу који угрожавају основно функционисање државе и кршење људских права и основних слобода због којих се накнада штете исплаћује из државног буџета“, закључују из МАНСА.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: