ИН4С

ИН4С портал

Алармантна статистика: Свако треће дијете у Црној Гори жртва вршњачког насиља

1 min read

Илустрација

Готово свако треће дијете у Црној Гори, односно, 28 одсто младих узраста од 12 до 17 година казали су за себе да су жртве вршњачког насиља, показују последња истраживања Уницефа.

Шеф представништва Уницефа у Црној Гори Хуан Сантандера казао је у изјави за Дан да, према налазима из глобалног извјештаја Уницефа, нешто више од једне трећине ученика старости од 13 до 15 година широм свијета доживљава вршњачко насиље, а слична ситуација је и у Црној Гори.

Истраживање Уницефа из 2018. показало је да су двије трећине (66 одсто) дјеце старости од једне до 14 година у Црној Гори доживјеле неки облик физичког кажњавања и/или психолошке агресије одрасл их чланова домаћинствау мјесецу који је претходио истраживању.

“Истраживање Глобал Кидс Онлине показало је да трећина младих у доби од 12 до 17 година (32 одсто) признаје да се лако наљути и да често губи живце. Ови подаци указују на потребу за јачањем социо-емоционалних вјештина код дјеце како би научила да управљају различитим осјећањима, побољшала комуникацију и усвојила адекватне облике понашања за мирно рјешавање сукоба”, поручује Сантандера.

Из тог разлога, како наводи, од 2015. године, Уницеф подржава спровођење програма за развој социо-емоционалних вјештина у оквиру редовног образовног система у Црној Гори.

Ученици који су учествовали у овом програму научили су да препознају сопствене и туђе емоције, да помажу једни другима и да заједно рјешавају проблеме. Програм ставља фокус на толеранцију, креативност, емпатију и тимски рад, пише Дан.

“Чињеница да су насиље над дјецом и родно-засновано насиље препознати у извјештајима ЕУ о напретку Црне Горе у последње двије године (2019. и 2020) као питања која изазивају озбиљну забринутост потврђује да изградња културе ненасиља представља приоритет за црногорско друштво. Како би се то постигло, релевантне институције попут школа, центара за социјални рад, полиције, правосуђа и домова здравља морају блиско сарађивати у свакој локалној заједници. Такође, дјеци треба пружати континуирану подршку у свим срединама у породицама, школама и локалним заједницама како би усвојила културу нулте толеранције на насиље. Дакле, морамо се ујединити у напорима да дјеци обезбиједимо добре узоре и системе вриједности који промовишу такву културу. Овдје није ријеч само о колективној одговорности друштва, већ и о индивидуалној одговорности сваког његовог члана”, поручује шеф представништва Уницефа у Црној Гори.

Указује да је дигитално доба донијело нову димензију вршњачког насиља у смислу да се офлајн и онлајн насиље често догађају заједно.

“Истраживање Глобал Кидс Онлине спроведено међу дјецом узраста од 9 до 17 година у Црној Гори 2016. године, уз подршку Уницефа, показује да је свако десето дијете (9 одсто) старости од 9 до 17 година било свједок туче вршњака коју је неко из њиховог круга пријатеља снимио мобилним телефоном и потом објавио на интернету. Ово истраживање показује и да вршњачко насиље више погађа тинејџере. Тачније, трећина (31 одсто) младих узраста од 15 до 17 година, петина (21 одсто) оних у доби од 12 до 14 година и десетина (11 одсто) из најмлађе групе дјеце старости од 9 до 11 година који су анкетирани потврдили су да су гледали тучу својих вршњака на интернету”, каже Сантандера.

Због сиромаштва расте агресија

Сантандера упозорава да пораст сиромаштва често води порасту насиља у домаћинству и локалној заједници, а дјеца неријетко представљају нијеме свједоке и жртве ових појава.

“Друштва често постану свјесна овог проблема тек кад дјеца почну да опонашају насилничко понашање које виде код одраслих и тек кад вршњачко насиље постане видљив проблем у локалној заједници. Да закључим вршњачко насиље представља вапај за помоћ. Дјеца нам на тај начин, у очају, шаљу поруку да морамо да им посветимо више пажње, разговарамо с њима и научимо их како да рјешавају сукобе без насиља”, истиче Сантандера, пише Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net