IN4S

IN4S portal

Albanski policajci odgovarali o “Skaju”, istraga u Crnoj Gori još traje

1 min read

Albanski policajci predali su prije roka izvještaje o tome da li su koristili aplikacije „Skaj” i „Enročet“. Izvori TV Klan njuz kažu da niko iz cijele strukture policije nije priznao da je koristio aplikacije povezane sa kriminalnim grupama.

Albansko tužilaštvo sprovodi istrage na osnovu podataka dobijenih od EUROPOL-a kako bi identifikovao policajce koji su imali kontakt sa svijetom kriminala preko komunikacionih aplikacija „Skaj” i “Enročet”. Rok za dostavljanje bio je 5. januar, a svi obrasci će biti podvrgnuti kompletnoj analizi.

I dok albansko tužilaštvo intenzivno radi na razotkrivanju veza policijskih službenika sa tužilaštvom, istraga u Crnoj Gori još traje.

Nakon što je Libertas 3. maja 2022. počeo da objavljuje navode iz izvještaja Europola, novoizabrani glavni specijalni tužilac, Vladimir Novović, formirao je novi predmet koji je 18. jula 2022. rezultirao hapšenjem policajca Petra Lazovića i nalogom za hapšenje njegovog kolege Ljuba Milovića, koji je u bjekstvu.

Policajci Ljubo Milović i Petar Lazović duboko su involvirani u kriminalnu aktivnost krijumčarenja cigareta, piše u izvještaju Europola koji je 16. jula 2021. godine dostavljen crnogorskom Specijalnom državnom tužilaštvu, u koji je Libertas imao uvid. Europol je crnogorskom Specijalnom tužilaštvu napisao u izvještaju da su 2. februara 2021. godine Skaj korisnici Petar Lazović i Ljubo Milović kreirali čet grupu sa korisnikom Tot i da je ta čet grupa “kreirana isključivo u kriminalne svrhe krijumčarenja cigareta“.

Policija Crne Gore potvrdila je da je uz pomoć materijala koji su dobili preko Europla iz Francuske identifikovala pripadnike grupe koja je uhapšena u slučaju Vesne Medenice, njenog sina i još desetak članova grupeNakon dostavljanja materijala iz Francuske, Uprava policije je obradila traženi materijal i identifikovala Skaj korisnike i dostavila ga u aprilu Specijalnom tužilaštvu.

U presretnutim telefonskim razgovorima sa Skaja, koje je objavio portal Libertas press, Medenčin sin Miloš i njen tjelohranitelj, policajac Darko Lalović, dogovaraju navodno krijumčarenje droge i šverc cigareta.

Prema objavljenim transkriptima Europola, Miloš Medenica je preko Skaj navodno dogovarao kupovinu veće količine kokaina, obezbjeđivao transport krijumčarenih cigareta iz luke Bar, dogovarao trgovinu i transport marihuane u Beč, osiguravao prolazak kroz Crnu Goru navodnog pripadnika međunarodne grupe pljačkaša Pink Panter.

U njima Miloš tvrdi da je njegova majka upoznata sa njihovim nelegalnim poslovima, te da od nje mogu da očekuju zaštitu.

Darko Lalović je uhapšen u decembru 2021. i osumnjičen da je dio kriminalne grupe. U policijskom dokumentu „Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA 2021)“ Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore navodi se da upotreba ovih aplikacija otežava istrage.

„Za organizovane kriminalne grupe karakteristična je upotreba najsavremenijih oblika komunikacione tehnologije, sa visokim nivoom kripto zaštite i sprovođenje sofisticiranih mjera kontra nadzora“, navodi se u dokumentu SOCTA 2021 i dodaje da su pripadnici ovih (kriminalnih) mreža u kontinuitetu pronalaze nove načine za realizaciju krijumčarskih aktivnosti.

SKY ECC je zaštićena aplikacija za bezbjednu razmjenu poruka koja funkcioniše na sigurnim uređajima koji ne mogu da se hakuju, piše na njihovom sajtu. Belgijska policija je 2020. tokom istrage krijumčarenja kokaina presrela oko milijardu šifrovanih poruka iz softvera za šifrovanje Sky. Inspektori su uspjeli da ih dešifruju, a potom sortiraju na hiljade poruka koje su kriminalci slali jedni drugima. Prikupljene informacije su zatim korišćene za hapšenje.

Evropska policija (EUROPOL) potvrdila je u saopštenju 10. marta iste godine da su preduzete velike akcije za blokiranje šifrovane komunikacije kriminalnih mreža.

„Istraga je započela u Belgiji. Informacije prikupljene uspješnim otključavanjem aplikacije pružiće uvid u kriminalne aktivnosti u državama članicama EU i šire i pomoći u suzbijanju organizovanog kriminala“, saopštio je Europol.

Evropska policija navela je da 170.000 pojedinaca širom svijeta koristi taj alat i da se njime upravlja iz SAD i Kanade uz korišćenje računarskih servera sa sjedištem u Evropi.

Izvor: RTCG

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net