IN4S

IN4S portal

Aleksandar Dugin: Kulturna misija BRIKS-a je istinski i srdačni dijalog civilizacija

1 min read

Aleksandar Dugin

Multipolarni svet se upravo stvara pred našim očima i on se sastoji od različitih civilizacija i kultura, a to više nije teorija, već praksa, rekao je ruski mislilac Aleksandar Dugin na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, prenosi sajt „Geopilitika“.

BRIKS je već multipolarni svet, nastavio je ruski filozof. Članice BRIKS-a nisu samo države, već velike civilizacije, koje obuhvataju čitav niz zemalja. Na primer, Akhand Bharat je novo/staro ime Indije, Velika Indija, koja nije Indija u smislu nacionalne države. To je ogromna indijska kultura, koja je uticala na mnoge zemlje i mnoge narode.

Posle 1990, proces globalizacije je postao jednopolaran. Globalistički, liberalni Zapad je sopstvenu civilizaciju shvatao kao nosioca jedinstvenih kulturnih vrednosti. Svi ostali, ukoliko su želeli da se razvijaju, morali su postati isti kao Zapad, u tehnici, politici, ekonomiji, kulturi, diplomatiji, obrazovanju. To je bio put koji je vodio ka jednom svetu. Zapad je svoje postmodernističke ideološke kriterijume pokušao da proširi na ceo svet, naglasio je Dugin.

Kineska kultura je više od Kine, to je ideja „Nebeskog carstva“. Ovo uključuje i Kinu i ogromne teritorije pod njenim uticajem, dakle, kinesku kulturu. Kulturni kod je važniji od države, istakao je ruski mislilac. Rusija je više od Rusije. Ruski svet nije samo Ruska Federacija, već je civilizacija za sebe. Kina, Indija, Rusija su države civilizacije, kaže ruski mislilac.

Islamski svet se sastoji od raznih država. Postoje šiiti, suniti, postoje sekularni režimi poput Erdoganovog, a postoje i strogo verski režimi, ali to je još jedna civilizacija, još jedan pol.

Afrika je kontinent budućnosti, koji se vraća svojoj sudbini. Afrika ulazi u fazu duboke dekolonizacije, tragajući za kulturnim korenima, ne prateći više Zapad, već idući svojim putem. Afrika otkriva svoj identitet, a to je njena kultura. Afrika je prisutna u BRIKS-u sa svoja dva moćna centra – Južnom Afrikom i Etiopijom. Etiopija je jedina afrička zemlja koja nikada nije bila kolonizovana i koja je postala simbol slobodne Afrike. Južna Afrika je simbol borbe protiv kolonizacije, pobedničke borbe protiv rasizma i kolonijalizma. I, naravno, postoje zemlje u zapadnoj Africi, u kojima se odvija procvat kulture, cvetanje afričkog identiteta, afričke tradicije, čiji koreni sežu u Egipat i mnogo starija vremena.

Latinsku Ameriku u BRIKS-u predstavlja Brazil, Argentina je već ušla u BRIKS, a vreme je da uđu i Meksiko i druge latinoameričke zemlje, rekao je Dugin.

To znači da BRIKS čine kulture. BRIKS je dijalog kultura, to je potpuno novi multipolarni model, u kome nema Zapada. Naravno, ako se Zapad vrati svojim kulturnim korenima, on može postati učesnik u velikom dijalogu kultura. Međutim, za sada Zapad insistira na tome da ne postoje kulture ni civilizacije, već samo jedna, zapadna civilizacija.

Zemlje BRIKS-a se protive jednopolarnoj hegemoniji i rasističkom, kolonijalnom pristupu. Važno je da je BRIKS jedinstvo različitih zemalja i da ne predstavlja zamenu jedne hegemonije drugom.

Zapad samo treba da ostavi čovečanstvo na miru

Naravno da i između civilizacija postoje protivrečnosti i sukobi: između kineskog i islamskog modela, ili između Indije i Kine. Rusija, kao pravoslavna evroazijska civilizacija je drugi sistem vrednosti. Ipak, i pored svih kontradiktornosti, rekao je Dugin, nas ujedinjuje činjenica da svi gradimo naše civilizacije zasnovane na tradicionalnim vrednostima, dok nam Zapad nameće antitradicionalne vrednosti, tvrdi ruski filozof.

Globalisti su uvereni da samo tamo gde postoji Zapad ima napretka i civilizacije. Najvažnija poruka zemalja BRIKS-a, kulturna osnova BRIKS-a, jeste dijalog, sposobnost razumevanja drugih. To je filozofija kulturnog dijaloga, smatra Dugin.

Kako Zapad shvata „drugog“? Zapad tvrdi da svi treba da postanu kao on. Bez obzira na boju kože, bez obzira na zemlju porekla, ako se zalažete za ukidanje polova, ako se držite liberalno-individualističkog sistema vrednosti, a to je tržišna ekonomija i parlamentarna demokratija, onda će vas Zapad prihvatiti. Svi ostali su „drugi“. Ako „drugi“ ne želi da postane Zapad, Zapad će mu objaviti rat, kao što je to učinio sa Palestincima u Gazi, sa Rusijom u Ukrajini, sutra sa Kinom koja želi da se ujedini sa Tajvanom. Zapad će objaviti rat svima koji se ne slažu sa njim, upozorio je Dugin.

BRIKS mora da ponudi potpuno drugačiji sistem interakcije: „drugi“ nije kao ja. Mi, Rusi, imamo veliko iskustvo imperije, mi smo jaka država, ali u okviru multipolarnog sveta ne tražimo da „drugi“ postanu kao mi, da usvoje pravoslavnu veru, da postanu evroazijci… Mi, Rusi poštujemo kulturni identitet svih svojih partnera. Uključujući i Zapad. Zapad samo treba da ostavi čovečanstvo na miru.

Zapad to ne može da uradi, jer ne zna ko je „drugi“. Njegovo razumevanje „drugog“ svodi se na rasističku paradigmu. Evropska kultura zna ko je „drugi“, ali savremena globalistička liberalna elita je napustila ovo humanističko nasleđe, izdajući sopstvene korene. Počeli su da uništavaju korene sopstvene civilizacije, rekao je Dugin.

Uključivanje alternativnog Zapada u BRIKS još je daleko, ali u principu BRIKS je samo početak iskrenog, demokratskog, poštenog dijaloga, u kome bi u projektu BRIKS mogli da učestvuju predstavnici svih društava, i to ne gubljenjem identiteta, već očuvanjem sopstvenih kulturnih karakteristika.

Izgleda da je pristup kulturne platforme BRIKS-a najplodonosniji. To nije jedinstvo oko jednog univerzalnog kulturnog modela. To je ravnopravan i uravnotežen, istinski demokratski i human dijalog civilizacija i kultura, primećuje je ruski mislilac.

Zadatak BRIKS-a je dekolonizacija svesti

Za američku političku misao tipično je da o svemu razmišlja u kategoriji sukoba, ali za rusku političku tradiciju je karakteristično da o svemu razmišlja u kategoriji mira.

Istorija Rusije je u tom pogledu zadivljujuća. Koliko je naroda opstalo na našoj teritoriji! Kavkaski narodi, azijski narodi, islamski narodi… I svi narodi imaju sopstveni jezik, sopstveni kulturni sistem. Naša umetnost je sposobnost da održimo tu različitost. Potpuno ista veština postoji i u islamskoj, kineskoj ili indijskoj civilizaciji.

Sposobnost da prihvatimo da različitosti postoje, bez njihovog brisanja, jeste umetnost civilizacije. Kulturni projekat BRIKS-a treba da se kreće u tom pravcu. Ako budemo sledili ovu filozofiju, a to je glavna platforma našeg ujedinjenja, ostvarićemo kolosalne rezultate.

Nije slučajno to što je ovaj Peterburški ekonomski forum posvećen multipolarnosti, podvukao je ruski mislilac. Naš zadatak je da ostanemo otvoreni i da razvijamo kulturnu saradnju. Ne bih to nazvao tržištem, već ekonomijom poklona, dodao je Dugin. Rusi ne vole razmenu. Naš odnos prema gostu, prijatelju je iskreno davanje. Ova kulturna osnova ekonomije poklona biće primer humanog, srdačnog odnosa jednih prema drugima, ne kroz neprijateljstvo već kroz ljubav.

Dug je put do odbrane ovih principa. Na kraju, misija BRIKS-a je kulturno oslobođenje. Mi ne možemo da gledamo kako naša braća pate pod jarmom globalističkih elita, ali mi nismo neprijatelji zapadne kulture. Neprijatelj zapadne kulture je onaj koji danas vodi Zapad, jer on je taj koji odbacuje kulturu, smatra Dugin.

BRIKS se suočava sa ogromnim zadatkom duboke dekolonizacije svesti. Samo na priznavanju suverenih vrednosti možemo graditi svoju budućnost, zaključio je Dugin.

RT Balkan

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *