ИН4С

ИН4С портал

Амбасадор Русије у Србији: Нисам сигуран да Запад најбоље разуме шта је нуклеарна катастрофа

1 min read

Боцан-Харченко Фото: Новости

Ситуација у свету сада је невероватно заоштрена, још се некако држи, али је на ивици катастрофе, рекао је на предавању о руско-српским односима у актуелним геополитичким околностима амбасадор Руске федерације у Србији Александар Боцан-Харченко.

„Запад изгледа нема или не жели да има разумевања за последице катастрофе на чијој ивици се међународна заједница налази. Ми смо морали због свих претњи тежим и разорнијим наоружањем, ударима у дубину Русије, да обновимо концепт нуклеарног одвраћања, на чему се темељно радило“, рекао је Боцан-Харченко на предавању у Институту за међународну политику и привреду у Београду.

Тадашњи СССР Сједињене Америчке Државе су практично приморале да ради на нуклеарном наоружавању, јер су први пут употребиле нуклеарно оружја без икаквих војних неопходности у Јапану.

„То је урађено само ради демонстрације за светску заједницу, да се покаже ко је сада и ко ће наређивати свима. По цену невероватног напора по земљу која је изашла из такве катастрофе, као што је био Други светски рат, тада је очуван суверенитет, а биће очуван и сада по сваку цену“, рекао је Боцан-Харченко.

Он је појаснио да је Русија приморана да мења нуклеарну доктрину, а како је подсетио, једна од измена подразумева и да у случају напада који представља критични ризик по опстанак и суверенитет земље, узвратни одговор обухватиће све земље које су на овај или онај начин учествовале у нападу.

„Русија је и сада веома суздржана што се тиче рата, али биће одговор за сваку земљу, као и за ненуклеарне земље које уз подршку нуклеарних држава изведу напад. Конкретно, рецимо прича се да Украјина треба да добије дозволу, што је лудост, за употребу оружја дугог домета за нападе у дубину Русије. Јасно је да ту Украјина сама нема ништа са употребом такве врсте наоружања. Све припреме, обавештајни подаци, сателитски, па све до самог пројектила до обезбеђења, све је наравно западно. То је, у ствари, акција Запада не Украјине. Формално то ће бити агресија од стране Украјине, али то не значи да ће бити одговор само за ову земљу. Биће адекватног одговора за ширу групу држава директно укључених у такав напад“, објаснио је Боцан-Харченко.

Он је додао да је важно да у овим питањима „будемо веома суздржани, уколико је то сада уопште могуће“, као и да на овом плану постоји потпуно поверење са Белорусијом која је најближи савезник и поуздан партнер.

„Не знам шта мисли и како то прихвата Запад, можда они и даље сматрају да је то лудо, можда уопште не разумеју када је у питању нуклеарно оружје шта ово у ствари значи. Али, имају књиге, па нека прочитају. И они су штампали раније, рецимо у Западној Немачкој, сликовнице за децу о последицама нуклеарног удара. Могу да прочитају, имају и слике шта значе последице нуклеарног удара“, навео је Боцан-Харченко.

Он је истакао и да је стварање мултиполарног света већ почело и да представља објективну стварност, што Запад никако не прихвата желећи да задржи своју позицију хегемона, што је немогуће јер се нови свет већ ствара.

Истакао је и да је више пута указивао да политика Запада према Москви, за коју је рекао да је данас можда највише заоштрена, није последица покретања Специјалне војне операције, већ да је наставак оне раније која је желела да порази и понизи Русију.

Боцан-Харченко говорио је и о значају БРИКС-а за који је рекао да постаје једна од најугледнијих и најперспективнијих институција.

„Последњих година било је безброј активности и проширених делатности ове организације која укључује најмоћније државе света. Нема сфере живота коју БРИКС не обухвата. Треба споменути и да морају да се мењају финансијске институције јер су сада претворене у доминацију долара, односно доминацију САД. То спречава нормалан развој свих држава, а на основу повеља УН оне морају да буду једнаке и суверене“, указао је Боцан-Харченко.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *