Америчка јавност снажно против интервенције – Сирија: „Имамо непобитне доказе, сателитске снимке које показују како су напад извели милитанти“
1 min readОбамини савјетници јучер су предсједнику представили „опције дјеловања“ против Сирије због наводног кемијског напада. Тијеком јучерашњег дана Обама се чуо с британским премијером Камероном те су двојица закључила како би „упораба кемијског оружја захтијевала озбиљан одговор“.
Америчка јавност не жели интервенцију, чак и ако је војска употријебила кемијско оружје
Но, америчка јавност показује како се жестоко противи било каквом облику војне интервенције у Сирији. Анкета Ројтерс/Ипсос, проведена у периоду 19-23 овога мјесеца, показује да свега 9% испитаника вјерује како би Обама требао подузети акцију против Сирије, док 60% истиче како се САД не треба уплитати у сиријски рат.
Уколико се неким случајем докаже да је кемијски напад извела сиријска војска, 25% испитаника тада би подржало војну интервенцију, но чак 46% истиче како ни тада не одобравају такав потез.
Обамине „опције“
Није познато које су све „опције“ јучер представљене Обами, но амерички министар обране Чак Хејгел рекао је: „Предсједник Обама затражио је од министарства обране да се припреме опције за све врсте дјеловања. Учинили смо то и спремни смо дјеловати по било којој опцији – уколико он одлучи да крећемо с било којом од опција“.
Поједини извори сугерирају како су неке од опција ракетни напад против положаја сиријске војске, укључујући сиријске зрачне снаге и локације балистичких ракета. Амерички дужносници често су истицали како не желе слати трупе у Сирију, но није познато да ли је и то једна од опција која је понуђена америчком предсједнику.
„САД треба пазити да се не увуче у скупу и тешку интервенцију која ће створити још мржње према САД-у у регији“, коментирао је Обама у разговору за ЦНН, дан након наводног кемијског напада у околици Дамаска.
Сиријска Влада истиче како иза напада стоје побуњеници те упозоравају против америчког напада истичући како би такав потез цијелу регију претворио у „ватрену буктињу“.
Информације говоре како је дан након наводног напада, у четвртак, амерички државни тајник Џон Кери разговарао са сиријским министром вањских послова, Валидом Моалемом. CNN преноси како му је Кери поручио да ако немају што скривати, морају одмах допустити приступ истражном тиму локацијама, а не настављати нападе на исте локације чиме се блокира приступ и уништавају докази.
Сирија спремна на потпуну сурадњу с УН тимом
Јучер је с Моалемом разговарао ирански министар вањских послова, Мохамад Јавад Зариф те истиче: „Сиријска Влада ће сурађивати с УН мисијом која се управо налази у Сирији како би се створили увјети за посјет зонама гдје су терористичке скупине извеле кемијске нападе“. Такођер је истакнуо како Сирија управо договора детаље с УН тимом.
САД настоје изврнути цијелу причу на начин да изгледа као да сиријске власти онемогућавају УН тиму посјет локацијама гдје се наводно десио напад. Да је заиста тако, зар не би шеф УН тима требао то потврдити? У околици Дамаска траје ратно стање, а поједине локације су под контролом међународних терористичких скупина. Ако Кери сматра да УН тим може тек тако ушетати било гдје, онда занемарује сигурност УН тима.
Омран ал-Зоуби о доказима против терориста и могућем америчком нападу
Сиријски министар информација, Омран ал-Зоуби, поновно је истакнуо како Сирија никада неће користити кемијско оружје и никада га није користила. Но, истиче како постоје непобитни докази како су терористичке скупине употријебиле кемијско оружје. Наводи како „Сирија и њени пријатељи“ посједују сателитске снимке које доказују како побуњеници са својих локација испаљују ракете према цивилним зонама – гдје је забиљежена упораба кемијског оружја. „Ови подаци потврђују како су терористи у потпуности одговорни за ове потезе и све посљедице“, рекао је.
Надаље, наводи како је сиријска војска у предграђу Јобар заузела складиште у којем су пронашли већу количину кемијског материјала који је произведен у Саудијској Арабији и појединим еуропским државама, као и лијекове у случају да нетко од њих постане жртва. Наводи како ово није први пут да сиријска војска код милитаната проналази кемијске материјале поријеклом из Саудијске Арабије, Турске и појединих еуропских држава.
„Овим покушајима желе зауставити прогрес сиријске војске“, рекао је те истакнуо: „Сирија знатно и транспарентно сурађује с УН истражним тимом“. Но, истиче како Сирија мора јамчити за сигурност УН тима те наводи како се терористичке скупине морају повући с локација гдје је наводно кориштено кемијско оружје како би УН тим могао доћи обавити истрагу.
Осврнуо се и на медијске написе како САД припрема „опције против Сирије“. Истиче како САД и иначе има флоту у Медитерану, но ако је ово спомињање „опција“ притисак на Дамаск да се заустави борба против терориста, онда „губе вријеме, јер суочавање с тероризмом у Сирији ће се наставити и сиријско водство неће попустити“, рекао је.
„Ако дође до таквог напада, то неће бити пикник за нити једну страну, постоје регионалне и међународне равнотеже које се притом морају узети у обзир. Када истрага потврди како су наоружане скупине употријебиле кемијско оружје, хоће ли САД онда напасти њих? Њих које управо наоружава заједно са савезницима. Хоће ли међународна заједница тада напокон заузети прави став или ће покушати оправдати њихову упорабу кемијског оружја?“, пита се Омран ал-Зоуби.
Нагласио је да ако до америчког напада дође, цијели Блиски Исток ће „букнути у пламен“. По питању рјешавања конфликта нагласио је како Сирија паралелно води два процеса: политички пут и борбу против тероризма. „Од нити једног правца се неће одустајати“, закључио је.
[youtuber youtube=’http://www.youtube.com/watch?v=rUW_oFufU-Y’]
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: