Амерички „абрамс“ против руског Т-90: Који тенк има веће изгледе на бојном пољу?
1 min readАмеричка штампа поздравља је испоруку борбених тенкова „абрамс“ Украјини, тврдећи да они припадају најсофистициранијим тенковима на свету и да поседују техничке предности којима други тенкови не могу да парирају.
Да ли је то истина? Војни експерт Борис Рожин, из Центра за војно-политичко новинарство, за „Спутњик интернешенел“ оцењује да је руски тенк Т-90 више него достојан противник много хваљеног „абрамса“.
„Тенком Т-90 се лакше управља и он лакше пролази кроз тешко приступачне терене. То је брже возило од `абрамса`“, тврди Рожин. „Међу до сада испорученим тенковима, `абрамс` је најтежи. Сматра се да је бољи од немачких `леопарда`. Међутим, Запад је Украјини испоручио старије, немодернизоване моделе.“
„Абрамси“ ризикују да буду заглављени у блату
„Сада у Украјини имамо активну употребу Т-90 у борбеним дејствима. Тенк се углавном користи као средство подршке пешадији. У томе се тенк Т-90 веома добро показао. Још је тешко рећи како ће се `абрамси` понашати“, каже Рожин.
Подсећа да су „абрамси“ интензивно коришћени у Ираку и Авганистану, када није било беспилотних летелица. Нејасно је како ће се носити са дроновима, сматра експерт.
„Заштита Т-90 је побољшана. Постављени су заварени визири, уграђена је додатна динамичка заштита, а моторни простор је заштићен од удараца“, каже Рожин. „`Абрамси` имају исти проблем као и немачки `леопарди` или британски `челенџери`. Његова слаба тачка је купола. Генерално, овај тенк је слабо заштићен од напада беспилотним летелицама. Купола и моторни простор представљају најрањивије делове тенка. `Абрамс` је, у том погледу, инфериоран у односу на Т-90.“
Т-90 је лакши тенк од „абрамса“ и боље је прилагођен терену и временским приликама у овом делу Европе, каже Рожим. „Абрамси` ризикују да буду заробљени у блату.“
Недавно су, у правцу Сватова, Украјинци покушали да употребе шведску модификацију `леопарда 2`“, додао је овај стручњак. „Али, они су се заглавили у блату, а убрзо су уништени дроновима.“
Т-90 има боље маневарске способности
Украјинско ратиште представља тешкоћу за НАТО тенкове, посебно током јесени и зиме, а за Т-90 то уопште није проблем, тврди аналитичар. У погледу маневарских способности, „абрамс“ је инфериоран и у односу на старе совјетске Т-64, које поседују украјинске оружане снаге, додао је Рожин.
Према Рожину, тенковски дуели су ретки у зони Специјалне војне операције. Тенкови се обично користе за подршку пешадији или за напад на непријатељска упоришта. „Постоје случајеви да се тенкови користе за уништавање оклопне технике, али се чешће користе за напад“, додаје експерт. Осим тога, „М1 абрамс“ је пројектован између 1972. и 1975. за борбу против совјетских тенкова.
Модерни „абрамс“ је опремљен многим надоградњама, укључујући и топ који може да испаљује поткалибарске оклопне и кумулативне пројектиле, а неки од њих имају бојеве главе од легура волфрама, док други садрже осиромашени уранијум.
И Т-90, који је наследник Т-72, унапређен је последњих година. Најновија верзија је Т-90М „прорив“ (пробој), који је добро заштићен од конвенционалне муниције, прецизног вођеног оружја и противтенковских ракета. Тенк је наоружан топом повећане прецизности од 125 милиметара и митраљезом којим се даљински управља.
„Абрамси“ су производ Хладног рата
Генерално, исход дуела зависиће од тога ко је први приметио непријатељски тенк, закључује Рожин. „Тенк сада не делује самостално, већ у спрези са пешадијом и дроновима. Онај ко први уочи мету, може задати један циљани ударац, на који непријатељ неће моћи да одговори. А то више не зависи само од тенка, већ од комбинације фактора, од интеракције са тактичким извиђањем до тога да ли је обезбеђена заштита из ваздуха.“
Према изјавама Пентагона, видимо да они желе да користе „абрамсе“ на специфичан начин. „Највероватније је да ће користити `абрамсе` уколико остваре неки продор, када ће тенкови бити коришћени као мобилно противтенковско оружје,“ објаснио је Рожин.
Ипак треба имати на уму да Вашингтон испоручује старе моделе, додаје експерт. „САД снабдевају Украјину тенковима, који су произведени током Хладног рата. Најновије модификације ‘абрамса’ чувају за себе. Новији модели имају бољу оптику и електронику, побољшану безбедност и уранијумски оклоп.“
Било како било, закључио је Рожин, испорука 31 „абрамса“ неће моћи да промени ситуацију на бојном пољу, преноси РТ Балкан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: