IN4S

IN4S portal

Američki ekonomista: Hegemonija Vašingtona u političkom i ekonomskom smislu više ne postoji

1 min read
vasington

Vašington

Hegemonija Sjedinjenih Američkih Država u širem političkom ili ekonomskom smislu više ne postoji, izjavio je u intervjuu za Sputnjik poznati američki ekonomista i profesor na Univerzitetu u Kolumbiji Džefri Saks.

On je istakao da SAD nisu hegemonistička sila „osim u mašti američke političke klase“.

Kako je primetio, u savremenom svetu postoji mnogo velikih država, među kojima je istakao Rusiju, Kinu i Indiju, zbog čega SAD više nisu „jedina moćna država na svetu“.

Istovremeno, ekspert je priznao da američka valuta nastavlja da dominira međunarodnim finansijskim sistemom, ostajući glavna u njemu.

„Ako učestvujete u međunarodnoj trgovini između dve zemlje van SAD, one prvenstveno koriste dolare“, podsetio je Saks, ukazujući na ogroman udeo dolara na međunarodnom tržištu kapitala i kredita.

Profesor je dodao da očekuje značajno smanjenje širenja dolara u svetlu sve većeg značaja drugih zemalja, rasta digitalizacije i američke zloupotrebe uloge nacionalne valute kao globalne, uključujući i „upotrebu u svojstvu oružja“ u sankcijama protiv Rusije, Irana, Venecuele i drugih zemalja.

„To ubrzava prelazak sa sistema zasnovanih na dolarima“, zaključio je Saks, posebno ukazujući na odustajanje od dolara u trgovini Rusije sa Kinom i Brazilom.

Kriza u odnosima – posledica neuspeha američke diplomatije

Saks je primetio da su krize u odnosima SAD sa drugim zemljama rezultat loših odluka, neuspeha diplomatije i dugogodišnjeg nedostatka dijaloga sa suprotstavljenim stranama.

On je istakao da ne postoji „fundamentalni razlog za borbu“ između SAD i Kine, kao ni između SAD i Rusije.

„Američki lideri nisu baš dobri u slušanju drugih zemalja. Postali su krajnje nadmeni, misleći da SAD odgovaraju za sve i da ne moraju nikoga da slušaju. A to ima veoma visoku cenu“, naglasio je on.

Ekspert je dodao da je američka administracija više fokusirana na američku dominaciju nego na saradnju i „to je mentalitet koji treba menjati“.

Osim toga, izgledi za promenu pristupa SAD u budućnosti ograničeni stavom aktuelnih predsedničkih kandidata, ocenio je on.

„Mi smo u zaista lošoj situaciji. Oba naša kandidata, koji su vodeći kandidati 2024. godine, veoma su protivrečni i veoma nepopularni u velikom delu javnosti. To ukazuje da na američkoj političkoj sceni nema lakog rešenja“, rekao je on.

BRIKS ekonomski prevazilazi G7

Prema njegovom mišljenju, BRIKS značajno prevazilazi G7 po veličini ekonomija.

„Zemlje BRIKS-a su mnogo veće nego zemlje G7“, precizirao je on.

Kako je primetio, prvobitne članice grupe – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – prema procenama MMF-a već čine 32 odsto svetske ekonomije, dok cela G7 (SAD, Velika Britanija, Kanada, Nemačka, Francuska , Italija i Japan ) čini 30 odsto. Međutim, uzimajući u obzir nove članice BRIKS-a, uključujući Argentinu, Etiopiju, Egipat, Saudijsku Arabiju i Iran, udeo udruženja dostiže 37 odsto.

„Stoga je BRIKS važniji i oni ne nameravaju da mnogo koriste dolare“, dodao je profesor.

Saks je ukazao i na superiornost po broju stanovnika, jer samo Kina i Indija zajedno imaju oko 2,9 milijardi stanovnika.

O finansiranju Kijeva

Nastavak finansiranja Ukrajine od strane Sjedinjenih Američkih Država ne donosi ništa dobro Kijevu, već samo produžava sukob i dovodi do povećanja žrtava, smatra Saks.

„Još uvek postoji snažan pritisak u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući i Belu kuću, da daju više novca Ukrajini, što ne donosi ništa dobro Ukrajini, već samo produžava borbena dejstva“, rekao je on.

Saks je dodao da to dovodi do velikog broja žrtava među Ukrajincima i štete za njihovu zemlju. Umesto toga, po njegovom mišljenju, SAD treba da prestanu da finansiraju Kijev i unaprede pregovore, pre svega, između SAD i Rusije.

„Realni pregovori treba da se vode između SAD i Rusije kako bi Sjedinjene Američke Države jasno prenele poziv na prekid rata“, istakao je profesor, takođe se izjašnjavajući protiv uključivanja Ukrajine i Gruzije u NATO i nazivajući takve planove „greškom“.

On je primetio da mnogi američki političari „uopšte ne žele da šalju više novca Ukrajini“, s obzirom na pozive američkog stanovništva da se prestane sa finansiranjem Kijeva.

Saks je podsetio da su nevoljnost SAD da sa Rusijom pregovaraju o bezbednosti i težnja za proširenjem NATO-a doveli do aktuelnog ukrajinskog sukoba.

„Bilo je grešaka, posebno od strane Sjedinjenih Američkih Država“, naglasio je on, ukazujući i na kršenje brojnih sporazuma u ​​nuklearnoj oblasti od strane Vašingtona, prenosi Sputnik.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net