Амерички генерал о украјинским Ф-16: Не могу да парирају савременим руским авионима
1 min readСтарији модели борбених авиона Ф-16 које су западни савезници испоручили Украјини, не могу да парирају најбољим руским авионима, рекао је амерички генерал за „Бизнис инсајдер“ (БИ).
Како наводи, Ф-16 које је Украјина почела да добија од својих савезника, најнапреднији су авиони које Кијев сада има у свом арсеналу и наоружани су моћнијим бомбама и ракетама, него што је то случај са осталим летелицама украјинске војске.
Међутим, најбољи руски авиони их и даље надмашују, изјавио је за БИ генерал-мајор америчке војске Гордон „Скип“ Дејвис, некадашњи заменик помоћника генералног секретара Одељења за одбрамбене инвестиције НАТО-а. Тај одсек пружа, између осталог, техничку, финансијску и процедуралну експертизу у вези са ваздухопловним способностима.
Дејвис је рекао да украјински Ф-16 „сада праве разлику“ и додао да ће им „помоћи да направе још већу разлику“ када их стигне више. БИ подсећа, да се очекује да ће до краја године Украјини бити испоручено око двадесет Ф-16.
Ипак, како наводи амерички генерал, ови авиони „имају проблем у погледу домета и рањивости“, и да чак и најбољи системи које Запад може да постави на њих и даље неће довести до тога да Ф-16 буду супериорнији у односу на неке од најбољих руских авиона.
Амерички лист подсећа да су Украјини испоручени искључиво старији модели Ф-16, што значи да су они ограничени у погледу својих способности, укључујући и капацитете њихових радара.
Насупрот томе, оцењује Дејвис, Русија има „неколико стотина прилично напредних авиона“, конкретно Су-35С, Су-30СМ(2), МиГ-31 и у мању количину авиона пете генерације Су-57. Сви наведени типови летелица могу носити ракете ваздух-ваздух Р-37М које имају већи домет од ракета АИМ-120 које су Украјини испоручиле САД.
Према речима Дејвиса, све ове летелице представљају претњу за украјинске Ф-16, заједно са огромним батеријама руске ПВО.
„Ти руски авиони имају ракете и радаре који могу да досегну и нападну Ф-16. То је проблем и то ће остати проблем„, додао је амерички генерал.
Нови украјински авиони су стари
Украјински Ф-16, који коштају између 20 и 70 милиона долара по комаду, старије су генерације од многих Ф-16 у оперативној употреби ваздухопловстава других држава, а многи савезници Кијева сада већ мењају ове летелице за авионе пете генерације Ф-35.
БИ подсећа да је „Волстрит џорнал“ још у августу објавио да су многи украјински Ф-16 „половни и већ деценијама лете„.
Мајкл Бонерт, стручњак за ваздушно ратовање из корпорације РАНД, описао их је за БИ као „старије летелице са мало преосталог животног века“, иако је рекао да то „не значи да су лоши“.
Ипак упозорава он, „како авиони постају старији, имају све више проблема“.
Вреди подсетити да је 29. августа украјинска војска изгубила свој први Ф-16, као и да се и даље не зна шта био тачан узрок уништења летелице.
До данас се појавило неколико верзија приче – од оних да је авион пао због техничког квара, преко тога да је оборен (не)пријатељском ватром током пресретања руских беспилотних летелица и крстарећих ракета, до претпоставки да је авион уништен дејством руске авијације или ракетних снага непосредно пре полетања.
Амерички лист наводи и да су савезници Украјини испоручили напредне системе за Ф-16, укључујући и оне за електронско ратовање, као и „једреће“ бомбе АГМ-154 ЈСВ (Joint Standoff Weapon) домета око 130 км. Такође, САД наводно разматрају и испоруку крстарећих ракета АГМ-158 домета 370 км.
Иако ће све ово украјинске Ф-16 учинити моћнијим и омогућити да се они користе за ометање и заштиту других летелица, украјински борбени авиони ће и даље бити у неповољном положају.
„Суштина је да авионима Ф-16 можете обезбедити максималне капацитете за муницију и електронско ратовање, они ће и даље бити донекле рањиви на ПВО са земље и неке од најнапреднијих ловаца из Русије“, сматра Дејвис.
Ограничења украјинских Ф-16
Делимично олакшавајућа околност за Ф-16 је то што њихове недостатке, донекле негира природа сукоба у Украјини и начин на који се углавном користе борбени авиони.
ПВО руске и украјинске војске често држи ове летелице далеко од линије фронта, чинећи блиску борбу у ваздуху и генерално битке ваздух-ваздух мало вероватним.
Међутим, савременији и бројнији арсенал борбених авиона руског ратног ваздухопловства такође значи да Русија има предност у њиховој употреби када је у питању лансирање ракета или испуштање авио-бомби са већих удаљености, односно изван домета непријатељске ПВО, наводи БИ.
Чини се да Украјина такође држи своје прве примерке Ф-16 далеко од моћних руских система ПВО, управо из страха од обарања. Осим тога, на украјинске Ф-16 (негативно) утичу и други фактори као што су: мали број летелица, спора обука пилота на Западу и једнако спора испорука авиона.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: