IN4S

IN4S portal

Američki istraživači: Hrvatska je jedna od najproblematičnijih zemalja u Evropi

Hrvatska je jedna od najproblematičnijih zemalja u Evropi, kada je riječ o istorijskom revizionizmu i umanjivanju zločina počinjenih u Drugom svjetskom ratu, navodi se u izvještaju istraživača sa univerziteta Jejl i Grinel
Hrvatska

Veličanje ustaštva je uobičajeno u "europskoj" Hrvatskoj

Hrvatska je jedna od najproblematičnijih zemalja u Evropi, kada je riječ o istorijskom revizionizmu i umanjivanju zločina počinjenih u Drugom svjetskom ratu, navodi se u izvještaju istraživača sa univerziteta Jejl i Grinel.

U izvještaju o reviziji Holokausta, u kome se govori o načinu na koji se pojedine države EU bave nasleđem zločina iz Drugog svjetskog rata, navodi se da Hrvatska ima jedan od najgorih problema sa istorijskim revizionizmom i umanjivanjem zločina.

U izvještaju, koji je objavljen u okviru projekta „Sjećanje na Holokaust“ i koji se zasniva na radu istraživača sa univerziteta Jejl i Grinel, kaže se da je revizionizam Holokausta najgori kada su u pitanju nove članice EU u srednjoj Evropi — Hrvatska, Mađarska, Litvanija i Poljska, piše Balkaninsajt.

Sjećanje na Holokaust u Hrvatskoj je problematično“, navodi se u izvještaju, pri čemu se ukazuje na kontinuiranu upotrebu ustaškog pozdrava, na nejasan stav hrvatske Vlade i Katoličke crkve prema nasleđu Holokausta u ovoj zemlji, kontroverze u vezi sa logorom Jasenovac i objavljivanje knjiga koje umanjuju broj žrtava u njemu, prenosi Sputnjik.

U izvještaju se naglašava, da Hrvatska pati od nedostatka konsenzusa o glavnom ratnom koncentracionom logoru u Jasenovcu, uz podsećanje da su u protekle tri godine jevrejska, srpska i romska zajednica bojkotovale zvaničnu komemoraciju u Jasenovcu.

U njemu se pozivaju „zemlje sa problematičnom prošlošću kao što su Hrvatska, Bugarska, Poljska i druge“ da slijede primer Rumunije i da osnuju slične nezavisne komisije, koje bi proučile njihovu istoriju Holokausta.

Autori izvještaja potenciraju da su željeli „da podrže one zemlje koje preduzimaju snažne akcije za borbu protiv revizionizma Holokausta i ukažu na one koje moraju učiniti mnogo više kako bi se pomirile sa svojom prošlošću.

Nakon što su u Drugom svjetskom ratu sile Osovine napale Jugoslaviju, ustaški pokret je 10. aprila 1941. proglasio Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH).

Ustaše se, uglavnom po uzoru na nemački SS, primjenjivale nacističke rasne zakone, ciljajući i ubijajući Srbe, Jevreje, Rome i antifašiste, prenijela je RTRS.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Američki istraživači: Hrvatska je jedna od najproblematičnijih zemalja u Evropi

  1. @mc Hrvatska je od samog pocetka zanisljena kao DRZAVA „psihopata“,kaznena ekspedicija koja sa zadatkom sirenja terora i straha, ciji je krajnji zadatak potpuno zatiranje srpstva! Mozete li zamisliti da sirenje Demokratije podrazumjeva postojanje drzave gdje su manjine zastupljene ispod 3 procena, gdje se proslavlja genocid nad narodom s kojim pricaju isti jezik. Sve to ukazuje na totalno ludilo!I’ma Jos jedna DRZAVA sa istim mandatom,zove SE Ukrajna!Isti program je zalozen,istom rukom u isto vrijeme.A to je vrijeme ekspanzije Autrougarske sa Hazburzima koji su danas jaci nego ikad.Ima ih oko 500 stotina i bogatiji su nego prije 100 godina.Nasa jedina odbrana je ujedinjenje svih Srpskih DRZAVA uz pomoc Nove ideologije,koju u Rusiji postavlja Vladimir Putin.

  2. hrvatska uopce nema taj problem, to u hrvatskoj vecini nije problem, oni svoj ustasluk, fasizam, nacizam i revizionizam istoga -vole. problem je u ostatku tzv demokratskog svijeta sto to ne zaustave. hrvatska zasluzuje KAZNU zbog zlocina u svakoj svojoj proslosti, onoj dalekoj i daljoj i onoj nedavnoj. da su bar imalo kaznjeni samo da djelic nedavnih zvjerstava koje su pocinili bilo bi lakse povjerovati da pravde ima. ali ne, samo ih se nagradjuje pa mogu raditi sto hoce.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *