IN4S

IN4S portal

Amerika naoružava Poljsku i gura je u sukob sa Rusijom

1 min read
U septembru prošle godine, na međunarodnoj izložbi odbrambene industrije, predstavljen je i scenario budućeg rata. Prema ovim kalkulacijama, potencijalni protivnik (Rusija) će pokrenuti raketni napad, a zatim pokrenuti invaziju na Poljsku sa teritorije Bjelorusije.
poljska vojsk

Poljski vojnici vrbuju sunarodnike da stupe u redove armije; foto: fondsk.ru

Piše: Sergej Pavljenko

Ugledni gosti – potpredsjednik SAD Majk Pens, poljski predsjednik Anžej Duda i poljski ministar odbrane Mariuš Blaščak, 13. februara posjetili su bazu transportne avijacije u Varšavi. Potpisan je sporazum o isporuci raketnih sistema HIMARS iz SAD. Na kraju ceremonije, Blaščak je izjavio: „Ovaj sistem će osigurati istočno krilo NATO“.

Poljski lideri kupovinu sistema HIMARS (artiljerijski raketni sistem visoke mobilnosti) vide ekao adekvatan odgovor na raspoređivanje ruskih raketnih sistema Iskander-M u Kalinjingradskoj regiji. Međutim, teško ih je uporediti: ruski raketni sistem može lansirati krstareće rakete sa dometom do 500 km (neki NATO stručnjaci navode druge brojke, od 2.000 do 5.000 km), dok je domet rakete HIMARS-a – 270 km. Prvi put sistem je upotrijebljen u Avganistanu 2001. godine, kada je ubio 12 civila. Zatim su ga Amerikanci koristili u Iraku, a nedavno i u Siriji. Sada je red i na Poljsku.

HIMARS raketni sistem
Sistem HIMARS; foto: fondsk.ru

Kupovina američkog raketnog sistema samo je dio odavno započetog procesa militarizacije Poljske. Prema riječima Dude, Poljska će nastaviti sa kupovinom lovaca, helikoptera i transportnih aviona od Amerike. Krajem januara, Poljaci su sa četiri američka Black Hawka-a pojačali svoje specijalne jedinice, a do kraja godine planiraju da nabave još par. Postignut je i sporazum sa SAD-om za isporuku protivvazdušnih raketnih sistemima Patriot, koji bi trebalo u potpunosti da se realizuje do 2021. Varšava planira da stvori i zajednički sistem protiv-vazdušne odbrane sa Ukrajinom.

Ponovo je formirana Teritorijalna odbrana, koja je postojala u danima socijalističke Poljske, ali je 1990. godine ukinuta kao suvišna. Glavna uloga ovih trupa je vođenje partizanskog rata na okupiranoj teritoriji (pretpostavka je, naravno, da će Rusi okupirati Poljsku). Ove trupe su jedna od omiljenih igračaka poljske vlade. Ministar odbrane često dolazi na ceremoniju polaganja zakletve jedinica teritorijalne odbrane, a premijer lično je bio domaćin proslave 27. septembra prošle godine.

Pored „partizanske“ vojske, Poljska jača i redovne trupe. U jesen 2018. godine, Ministarstvo odbrane objavilo je plan razvoja oružanih snaga. Važno mjesto zauzima formiranje nove mehanizovane divizije na granici sa Bjelorusijom. U septembru prošle godine, na međunarodnoj izložbi odbrambene industrije, predstavljen je i scenario budućeg rata. Prema ovim kalkulacijama, potencijalni protivnik (Rusija) će izvršiti raketni napad, a zatim započeti invaziju na Poljsku sa teritorije Bjelorusije. Poljske mehanizovane divizije na bjeloruskoj granici trebalo bi da osujete napad „okupatorske vojske“. Formiranje ovih tupa je već u toku, i nosiće naziv – „Gvozdena divizija“.

Poljsko ministarstvo odbrane pokrenulo je i kampanju „Postani vojnik Poljske armije“; vojnici se obraćaju svojim sunarodnicima, govoreći kako je lijepo nositi uniformu i služiti svojoj zemlji. Kampanje se odvijaju u školama, na pijacama, u tržnim centrima, na ulicama. Postoje i drugi oblici ratne propagande: na primjer, svako ko želi može da skija zajedno sa padobrancima, specijalnim snagama ili planinskim strijelcima.

Značajnu ulogu u jačanju ovakve usijane atmosfere igraju penzionisani poljski generali. Pojavljuju se nove knjige, kao što je djelo Valdemara Skšipčaka „Mi smo na ivici rata“, u kojoj dokazuje da Poljska apsolutno nije spremna za rat.

Još jedna knjiga identične tematike dolazi iz pera drugog generala – bivšeg vrhovnog komandanta Oružanih snaga Poljske Miroslava Ružanskog. Njeno ime dodatno podiže stepen panike: „Zašto ćemo izgubiti rat sa Rusijom?“. Poljska vojska, smatra general Ružanski, je potpuno nespremna za rat. General predlaže da se ponovo uvede obavezno služenje vojnog roka u Poljskoj i da se u škole vrati osnovna vojna obuka.

Ružanski, knjiga, ratz sa Rusijom
Djelo Ružanskog podstiče antirusku histeriju u zemlji; foto: fondsk.ru

Knjige Skšipčaka i Ružanskog su zbirke intervjua, ali postoje i umjetnička djela posvećena budućem ratu sa Rusijom. Na primjer, „Vrijeme gubitnika“ Mareka Mejsnera, poznatog poljskog novinara. On sve vrijeme piše o istoj stvari – ruskom napadu na Poljsku, i poljskom porazu.

Činjenica da su se pomenuta djela Skšičpaka, Ružanskog i Mejsnera pojavila istovremeno (prošle jeseni) na tržištu, otkriva „ruku“ iskusnog režisera. Moramo naglasiti i da ih je poljska javnost zdušno prihvatila.

Sve ove literarne projekcije „ruske prijetnje“ ne pojavljuju se niotkuda – one su produžena ruka zvanične politike poljskih vlasti i njenih mentora. Andžej Duda je izjavio: „Reći danas da Rusija nije agresor jednostavno – nije ozbiljno.“ Mariuš Blaščak smatra da se Ruska imperija obnavlja. Premijer Moravjecki u intervjuu za francuski Le Figaro govori o „ruskoj prijetnji“ i podsjeća na „porobljavanje“ Poljske od strane Crvene armije. On takođe uvjerava da „agresivna politika“ Moskve vodi ka egzistencijalnoj krizi Evropske unije…

A sada, kada su SAD počele da se povlače iz INF sporazuma, rađa se i vjerovatnoća za postavljanje američkih raketa sa nuklearnim bojevim glavama na teritoriji Poljske…

Na jesen će se održati izbori. Posljednja anketa poljskog Centra za istraživanje javnog mnijenja pokazala je da polovina stanovništva podržava vladajuću partiju Jaroslava Kačinjskog „Pravo i pravda“. Ako oni ponovo pobijede, militarizacija Poljske će se nastaviti koracima od sedam milja.

Izvor: fondsk.ru

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net