Amerikanci spremaju ubice u Albaniji za napad na Iran — hoće li polomiti zube?
1 min readSada su u SAD verovatno procenili da imaju kritičnu masu za nešto, ali mislim da to nije dovoljno za svrgavanje ovakve vlasti kakvu Iran ima, jer će im islam u Iranu verovatno pokazati da je tvrda opruga, možda čak i tvrđa od opruge Islamske države, kažu sagovornici Sputnjika.
U nasilnim protestima koji traju širom Irana poginulo je, prema navodima tamošnjih medija, najmanje 12 osoba. Agencije navode da su naoružani demonstranti u ponedeljak u Teheranu pokušavali da zauzmu policijske stanice i vojne baze, a širom iranske prestonice paljeni su automobili.
Demonstracije su počele još u četvrtak u Mašhadu — prvo kao protesti zbog sve lošijeg životnog standarda, visokih cena i korupcije, ali su prerasle u antivladina okupljanja. Iranski predsednik Hasan Rohani optužio je neprijatelje Irana — SAD i Izrael — za izazivanje protesta i poručio da se nasilni neredi neće tolerisati.
Gostujući u emisji Sputnjika „Na nišanu Lazanskog“, glavni urednik portala „Fakti“ Đuro Bilbija rekao je da je vlast u Iranu čvrsta, ali nije militantna. Na pitanje da li su protesti odgovor zapadnih centara moći na ulogu Irana u Jemenu i Siriji, on kaže da je Iran — neprekidna meta.
„Sada su verovatno procenili da imaju kritičnu masu za nešto, ali mislim da to nije dovoljno za svrgavanje ovakve vlasti kakvu Iran ima, jer će im islam u Iranu verovatno pokazati da je tvrda opruga, možda čak i tvrđa od opruge Islamske države. Prevarili su se oni koji su mislili da je aktuelna vlast u Iranu jedan od trulih islamskih režima, gde rukovodstvo drži stotine milijardi po američkim bankama. Pretpostavljam da će Iran na neki svoj način napraviti Tjenanmen i tu će se, na kraju krajeva, svet koji nije formalno ni u armiji niti u iranskim tajnim službama, tome suprotstaviti. Mislim da tamo nema uslova za građanski rat, Iranci će se tome suprotstaviti“, ocenjuje Bilbija.
Politički analitičar Aleksandar Pavić kaže da Sjedinjene Države imaju veoma ozbiljne namere kada je reč o Iranu i podseća da je američki predsednik Tramp još u kampanji „gurao“ antiiransku liniju.
„Tramp je tesno vezan za izraelski lobi, što je dokazao prebacivanjem američke ambasade u Jerusalim, a Iran je Izraelu neprijatelj broj jedan, naročito posle izraelskog neuspeha u Siriji, jer je Asadov režim ostao na vlasti. Tramp sada ovo uvlači u oblande ’borbe protiv terorizma‘ jer Izrael i SAD tvrde da je Iran teroristička država i izvoznik terorizma. Mi znamo da to nije tačno, jer ako ćemo u brojkama, teroristička država broj jedan je Saudijska Arabija“, kaže Pavić.
Borba protiv režima u Iranu bila je tema nekolicine sastanaka u Beloj kući, dodaje Pavić i podseća da je CIA nedavno formirala i svoj operativni štab za Iran. U čitav problem je, kaže on, umešana i Tirana.
„U Albaniju je tokom prošle godine doseljeno čitavo rukovodstvo organizacije ’Mudžahedini-e-Khalk‘, jedne od glavnih terorističkih protivnika iranskog režima. Preselili su ih Amerikanci, a reč je o 3.000 ljudi koji imaju svoj štab i veb-sajt na kome pomno prate situaciju u Iranu. To je jedna čudna organizacija koja je u Iranu u poslednjih deset godina organizovala terorističke napade protiv iranskih vlasti“, napominje Pavić.
Bilbija veruje da bi mudžahedini koje SAD spremaju u Albaniji mogli brzo, u slučaju potrebe, da budu prebačeni u Teheran, ali dodaje da u tome ne vidi neki smisao jer je Iran — tvrd orah.
„Iran je, bez obzira na to koliko se novca troši na njihov vojni program, a koji bi možda mogao biti upotrebljen za povećanje životnog standarda, ipak oslobodio svoje puteve nafte. Ovaj režim je mnogo čvršći od onog koji je svojevremeno upao u američku ambasadu, držao taoce i ponizio Amerikance. Na ovom režimu SAD mogu ozbiljno da polome zube, jer ovaj režim, na kraju krajeva, ima sistem S-300, znaju koju igru igraju i ko im je protivnik. Nisu im protivnici ti koji su izašli na demonstracije“, poručuje Bilbija.