Анализа: Асадове трупе јачају, побуњеници губе морал
1 min readЗа подељене и опкољене побуњенике у Сирији огроман психолошки ударац је то што сада полако схватају да неће бити одлучујуће западне војне интервензаједница забринута да, ако он падне, резултат може бити исламистичка Сирија у канџама Ал Каиде.
Непосредан резултат те процене је ове недеље било јачање борби између умерених и џихадистичких фракција побуњеника.
Дугорочан исход ће вероватно бити дуготрајан рат исцрпљивања којим ће се наставити споро уништавање Сирије као кохерентне државе и даље распламсавање секташке мржње и екстремизма на турбулентном Блиском истоку.
Пре само две недеље, влада САД је изгледала спремна да покрене амерички војни напад на сиријски режим, као одговор на напад Асадових снага 21. августа хемијским оружјем, уз погибију стотина цивила у областима под контролом опозиције у близини Дамаска.
Председник Барак Обама је променио курс после амбициозног споразума САД и Русије који позива на пописивање хемијског оружја Сирије за недељу дана, и да сво то оружје буде уклоњено из те земље или уништено до средине 2014. године.
Асад је те услове одмах прихватио и у петак послао Организацији за забрану хемијског оружја „прелиминарну листу“ свог арсенала.
Америчко-руски споразум је нагло промешао карте, збуњујући побуњеничке, опозиционе снаге које су се надале да ће им напад под вођством САД помоћи да однесу превагу у смртоносном ћорсокаку у којем је њихова земља. У том рату који је у трећој години, погинуло је више од 100.000 људи, а милиони су побегли.
Док су САД и Русија – постојана Асадова савезница, појачале напоре да се одржи мировна конференцију о Сирији, мање је вероватно да ће због споразума који су издејствовали Руси, све сиријске стране пристати да разговарају. Опозиционе снаге кажу да тај споразум практично даје легитимитет Асадовом режиму, бар до средине 2014, када би све залихе хемијског оружја требало да буду уништене. Председнички избори су отприлике у исто време, а Асад је наговестио да би се могао поново кандидовати.
Обама је августа 2012. године упозорио да би, ако сиријска влада употреби хемијско оружје, то било прекорачње „црвене линије“ што би значила тешке последице. Сада, када су схватили да чак ни напад „сарином“ за који САД кажу да је убио више од 1.400 људи, неће покренути војну акцију, побуњеници су огорчени и осећају се немоћно, а то ће вероватно ојачати екстремисте у њиховим редовима.
Опозиционе снаге кажу да је пристанком да се одрекне залиха хемијског оружја, Асад успешно уклонио претњу америчке војне акције, а у замену је дао веома мало. За разлику од авиона Асадовог режима који су зауставили напредовање побуњеника и потиснули их, и разорили територији под контролом опозиције, хемијско оружје се не сматра пресудним за опстанак режима или за његову војну стратегију.
Усредсређивање на дипломатију која ће вероватно развући рат, појачава став џихадиста да Запад и није заинтересован за победу побуњеника.
„Асад је награђен за коришћење хемијског оружја, уместо да буде кажњен“, рекао је ветеран сиријска опозиције, Камал Лабвани.
„То је наопака одлука која ће донети више екстремизма на терену“, рекао је он, указујући на брзо ширење екстремиста Ал Каиде и на јачање побуњеничких размирица у последњих недељу дана.
У среду су наоружани нападачи из организације „Исламска држава Ирака и Леванта“ – огранка Ал Каиде, заузели град у близини границе с Турском после оштре битке током које су протерали борце из главне побуњеничке групације – „Слободне сиријске војске“ која има подршку Запада.
Лабвани је рекао да је свет сада сведок рађања једне „екстремистичке исламске државе, способне да дестабилизује земље од Пакистана, до Северне Африке“.
Брус Хофман, директор Центра за безбедносне студије Универзитета Џорџтаун, рекао је да је Сирија за Ал Каиду постала важнија од Ирака.
„То доводи Ал Каиду на пушкомет од три највећа савезника САД у региону: Турске, Јордана и Израела“, рекао је он.
О размирицама међу побуњеницима он је рекао да је свака помисао да ће побуњеници очистити своје редове од екстремиста „маштарија“. Низар ал-Храки, представник Коалиције у Дохи, у Катару, изјавио је да повлачење САД од војне акције доказује да нема истинске воље међународне заједнице да уклони Асада јер за њега – нема алтернативу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: