Апел др Јоксимовића: Грађани да пођу по трећу дозу вакцине, не ослањајте се на нивое антитијела
1 min readЕпидемиолог Института за јавно здравље (ИЈЗ) Милко Јоксимовић позвао је грађане Црне Горе, којима је прошло пет мјесеци од друге дозе вакцине против корона вируса, да пођу и приме своју трећу дозу, те да се не ослањају на нивое антитијела, која нијесу никаква гаранција да неће доћи до оболијевања.
У Јутарњем програму ТВЦГ Јоксимовић је рекао да је до увођења треће дозе дошло из два разлога – прво јер је у више земаља свијета детектовано опадање нивоа заштите од вакцине након пет до шест мјесеци, а друго јер се временом примијетило да неке вакцине пружају слабију заштиту код неких група људи.
„То су била два кључна разлога која су водила увођењу треће дозе. Препоручује се свима да се након пет мјесец од ревакцина прими трећа доза“, појаснио је Јоксимовић.
Он је рекао да су старијима од 60 година пропоручили РНК вакцину, то јест Фајзер вакцину јер се за њу има највише података о најбољој заштити код те групе људе.
„Њу препоручујемо као трећу дозу, независно шта су примили прије – да ли исто Фајзер, или много чешће Синофарм, Спутњик или АстраЗенека“, рекао је Јоксимовић.
Ипак, како је рекао, грађани као трећу дозу ако желе могу примити кинеску вакцину, али је препорука да то буде Фајзер.
„Што се тиче млађих људи од 60 година препорука је да као трећу дозу приме вакцину коју претходно примили, ако је доступна, или ако желе могу примити Фајзер вакцину, ако претходне коју су примили, као што је рецимо Спутњик В или евентуално ако не буде АстраЗенека, опет приме Фајзер“, рекао је Јоксимовић.
Говорећи о мјерењу антитијела, он каже да то није поуздано да би се говорило о имунитету на ковид-19 вирус.
„За сада ми не знамо поуздано границу која пружа заштиту од короне, дакле не постоји горња граница на којој ви не можете примити вакцину. Као општа препорука за људе којима је пет мјесеци прошло од друге дозе није да мјере антитијела, то их може заварати и не дати поуздане податке“, казао је Јоксимовић.
Каже, међутим, да посебно рањиве категорије у сарадњи са изабраним љекаром могу провјерити ниво антителија, како би са тим параметром евентуално била препоручена трећа доза прије истека пет мјесеци.
Говорећи о епидемиолошкој ситуацији у Црној Гори, Јоксимовић каже да је чињеница епидемија успорава у посљедње двије до три седмице, уз опадање броја новообољелих.
„Када на дневном нивоу сбаки дан имате троцифрен број новозаражених, и када свакодневно имате умрле, не могу да кажем да је ситуација добра, али јесте боља него прије три, четири седмице, мада и даље врло компликована“, упозорио је Јоксимовић.
Не смијемо, каже, бити опуштени да све пролази јер епидемија сваког часа може да се убрза.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
ja ti doktore neću primit ni jednu dozu, neka bude što mi BOG da, nijesi odgovorio hoće li i posle treće doze morati da prime i četvrtu
Struka kaze: prve dve doze ne pruzaju 100% zastitu ali onemogucavaju da virus ugrozi zivot i on se manifestuje u blazoj formi. Stucnjaci takodje kazu da zastita vakcine traje 6 meseci. Pitanja za strucnjake: 1. ako revakcinacija iskljucuje ozbiljne posledice zasto nam treba treca. 2. Ako posle revakcinacoje imunitet traje 6 meseci a znamo da imunitet kod prelezanih u aprilu 2020 jos uvek traje, moze li ekspert-strucnjak medicine biti ne inteligentan covek ili mozeli strucnjak medicine slucajno zakljucivati ne inteligentno?
Не знате ви ништа „струко“… осим да будете послушни Газди. Фуј.
ниједна антипандемијска прогноза у ових 1,5 г се није испунила, али све пландемијске јесу
сваког разумног човека брине што најобразованији део друштва у који несумљиво спадају и лекари ниједног тренутка није имао ниједну бар бенигну критику на наметање антицивлизацијског и у много чему антинаучног/медицинског система контроле појединаца путем страха и претњи без жеље да се он правно прилагоди
Чему служе онда антитијела?
Пиииии!