ИН4С

ИН4С портал

Апел шест НВО да се што прије изабере предсједник Уставног суда

1 min read
Уставни суд, како наводе, више не смије себи да дозволи да се компромитује оваквим одлукама, којима угрожава јавно повјерење и озбиљно доводи у питање способност државе да обезбиједи владавину права.

Уставни суд

Невладине организације Акција за људска права (ХРА), Центар за грађанске слободе (ЦЕГАС), Европска асоцијација за право и финансије (ЕАЛФ), Институт алтернатива (ИА), Институт за владавину права (ИВП) и Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поздрављају одлуку Уставног суда од 06.11.2020. године да, након више од девет мјесеци, донесе одлуку о заказивању избора за предсједника Уставног суда и да се овласти најстарији судија, Хамдија Шаркиновић, да спроведе припремне активности за избор предсједника, наводи се у заједничком саопштењу.

„Овом одлуком је укинута одлука Уставног суда од 27.01.2020. године којом је судија Десанка Лопичић противно Уставу и закону била изабрана за ,,предсједавајућег судију“ Уставног суда до избора новог предсједника Уставног суда и овлашћена да организује и спроведе изборе за новог предсједника Суда до краја године“, подсјећају у саопштењу.

Како су додали, ових шест невладиних организација су још 5. фебруара апеловале да се спорна одлука о избору предсједавајућег судије стави ван снаге, јер је већина од четири судије тог суда противно Уставу Црне Горе и Закону о Уставном суду установила функцију „предсједавајућег судије“ и на њу чак изабрала судију Десанку Лопичић, која је претходно већ обављала функцију предсједника суда, иако Устав Црне Горе изричито забрањује да иста особа два пута обавља ту функцију.

„Тада смо апеловали и да најстарији судија, Хамдија Шаркиновић, сазове сједницу на којој би се изабрао предсједник Суда у складу с Уставом, Законом и Пословником Уставног суда, и указали да је већина судија произвољно прописала да се „спровођење избора предсједника организује најкасније до краја децембра 2020. године“, јер није било ни једног разлога за то да се понављање избора не организује одмах. Међутим, Уставни суд на наше писмо није одговорио нити је, до петка, мијењао став“, наводи се у саопштењу.

У међувремену је, како додају, и Европска комисија у најновијем извјештају о Црној Гори објавила да је „предсједавајући судија изабран упркос томе што такву категорију не познаје правни оквир“ и закључила да „процедуру избора новог предсједника Уставног суда треба спровести без даљег одлагања“.

„Остаје нејасно зашто се већина судија тог суда више од девет мјесеци понашала неуставно и незаконито. Остаје сумња да је циљ измишљања функције „предсједавајућег судије“ заправо био политички, да би се судија Десанка Лопичић пошто-пото задржала на тој функцији у изборној години. Подсјећамо да су судије у Одлуци о избору Десанке Лопичић за предсједавајућу судију навели да закон не прописује да најстарији судија Хамдија Шаркиновић преузима предсједавање судом, а потом су десет мјесеци касније одлучили да ипак прописује. То говори у прилог закључку да је одлука о избору Лопичић била сасвим произвољна“, наводи се у саопштењу.

Уставни суд, како наводе, више не смије себи да дозволи да се компромитује оваквим одлукама, којима угрожава јавно повјерење и озбиљно доводи у питање способност државе да обезбиједи владавину права.

„Очекујемо да у што краћем року буде изабран предсједник Уставног суда који испуњава законске услове, као и да нова већина у Скупштини добро поведе рачуна да приликом избора ново двоје судија Уставног суда то буду људи који нису повезани с политичким партијама“, закључено је у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy