IN4S

IN4S portal

Arheološko nalazište Zlatne kale kod Prokuplja zbunilo arheologe

zlatne-kale1Naučnici su otkrili ostatke velikog grada iz ranovizantijskog perioda u selu Zlata kod Prokuplja. Prema njihovim rečima, Zlatne kale su do sada najveće nalazište iz tog perioda u Srbiji, verovatno veće i od poznatog Caričinog grada, koji je gradio Justinijan Prvi.

Ministarstvo kulture odobrilo je početna sredstva i podržalo arheološka istraživanja ostataka velikog grada iz ranovizantijskog perioda u selu Zlata kod Prokuplja, nedaleko od Caričinog grada, do sada najvećeg nalazišta iz tog perioda otkrivenog u Srbiji.

„Ovde smo na površini od 15 hektara, na lokalitetu Zlatne kale, uz pomoć sredstava koje nam je Ministarstvo odobrilo, započeli kampanju i postavili četiri sonde“, objasnio je vođa arheološkog tima Mihailo Milinković.

Prema njegovim rečima, tokom prve faze otkriveni su zidovi impozantnih razmera građeni opekom i neobično čvrstim vezivom i da se pretpostavlja da su bili visoki više od 10 metara.

Brana neverovatnih razmera

Na nalazištu Kale arheolozi su pronašli i branu za akumulaciju odakle se grad najverovatnije snabdevao vodom.

„Ona je takođe zidana opekom i neverovatnih je razmera, 100 metara dužine i 6,5 metara visine, a zidovi su debeli 4,4 metra“, kaže arheolog Mihailo Milinković.

To potvrđuje da je reč o velikom nalazištu, možda i većem od poznatog Caričinog grada, koji je gradio Justinijan Prvi na samo 14 kilometara od sela Zlate.

Pronađeni su, navodi vođa tima arheologa, i ostaci crkve bogato ukrašene mozaicima, a na satelitskom snimku tog terena jasno se vide dve ulice koje se ukrštaju u veliki trg.

„Na putu smo da otkrijemo drugi grad po veličini na tlu Srbije iz ranovizantijskog perioda“, rekao je Milinković.

Engleski arheolog Evans i austrijski Kanic su u 19. veku pronašli i nacrtali vidljive ostatke rimskih starina kod sela Zlata, nedaleko od poznatog nalazišta Caričin grad, ali ono do danas nije istraživano.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *