Asad upozorio SAD: Očekujte svašta
1 min readSirijski predsednik Bašar al-Asad je upozorio da će protiv Sjedinjenih Američkih Država biti izvršena odmazda ukoliko ta zemlja pokrene vojni napad na Siriju kao odgovor na navodnu upotrebu hemijskog oružja u napadu 21. avgusta. Asad je u intervjuu za televizijski kanal Si-Bi-Es (CBS) izjavio: „Treba da očekujete svašta“, prenela je agencija AP.
14.05 – Keri je izrekao „retorički komentar“ rekavši, na konferenciji za štampu s britanskim šefom diplomatije Vilijamom Hejgom, kako bi sirijski predsednik Asad mogao da spase svoj narod ukoliko bi u roku od nedelju dana predao sve hemijsko oružje kojim raspolaže, saopštava Stejt department.
13.07 – Ministri spoljnjih poslova monarhija u Persijskom zalivu sutra će u Saudijskoj Arabiji razgovarati o merama protiv Sirije, dok Vašington prikuplja podršku za plan o vojnoj intervenciji u toj zemlji, rekao je jedan diplomata.
12.24 – Predsednik Indonezije Susilo Judojono uputio je pismo predsedniku SAD-a Baraku Obami u kojem je pokušao da ga ubedi u nepotrebnost vojne operacije u Siriji.
12.12 – Komesarka UN za ljudska prava Navi Pilaj poručila je da je upoteba hemijskog oružja najteži zločin i da nema sumnje da je ono upotrebljeno u Siriji, ne navodeći, međutim, koja strana je za to odgovorna – režim ili pobunjenici.
11.14 – Sirijska vojska napada brda oko hrišćanskog sela Malula, u blizini Damaska, koje se nalazi pod kontrolom pobunjenika, saopštila je nevladina oraganizacija Sirijska opservatorija za ljudska prava.
10.53 – Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je posle sastanka sa sirisjkim kolegom Validom Mualemom u Moskvi da vojni scenario u Siriji po svaku cenu treba da bude izbegnut i pozvao tamošnju vlast i opoziciju da rade zajedno na isterivanju terorista iz zemlje. “Smatramo da je od ključnog značaja učiniti sve da se izbegne vojni scenario. Pozivam vladu i opoziciju da ujedine napore i da isteraju teroriste iz zemlje”, rekao je Lavrov.
10.15 – Turska raspoređuje dodatne snage na granici sa Sirijom u poslednjih nekoliko dana, dok međunarodna zajednica i dalje vodi raspravu da li vojnom akcijom treba rešavati sirijsku krizu. Razlog za upućivanje dodatnih vojnika na sirijsku granicu nije jasan mada je turski premijer Tajip Erdogan, u više navrata, isticao da je Turska spremna da učestvuje u bilo kakvoj međunarodnoj koaliciji protiv Sirije, navodi Rojters.
9.38 – Ministar spoljnih poslova Sirije Valid al-Mualem preneo je na početku svoje posete Moskvi zahvalnost sirijskog predsednika Bašara al-Asada ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zbog podrške koju mu je pružio u razgovoru sa svetskim liderima na Samitu G20 prošle nedelje.
8.53 – Nemačka kancelarka Angela Merkel kritikovala je neusaglašene stavove pojedinih država članica Evropske unije, koje su odlučile da podrže saopštenje sa samita Grupe 20 (G-20) o Siriji, dan pre zajedničkog saopštenja svih članica EU. Četiri države članice EU potpisale su u petak saopštenje na samitu G-20 u Sankt Peterburgu, ali ne Nemačka, koja je čekala do subote da to saopštenje potpiše nakon zauzimanja zajedničkog stava svih 28 država članica na sastanku šefova diplomatija EU u Vilnijusu.
7.05 – Američki predsednik Barak Obama u ovom trenutku nema ni približnu podršku u Kongresu za rezoluciju kojom bi bili podržani vazdušni udari na Siriju, piše JuEsEj Tudej. Kako navodi najtiražniji američki dnevni list, prema anketi koju je on sproveo, sada samo 44 od 533 kongresmena i senatora podržava rezoluciju, dok je protiv 149.
Na pitanje novinara da to objasni, sirijski predsednik je rekao: „Trebalo bi da očekujete svašta i to ne nužno od strane vlade. Vlada nije jedini faktor u ovom regionu. Postoje različite strane, različite frakcije, različite ideologije. Sve je važno prilikom donošenja ove odluke“. On je dodao i da će SAD „platiti cenu ukoliko ne budete mudro postupali sa teroristima.“
Asad je u intervjuu emitovanom danas u emisiji „Dis morning“ kuće Si-Bi-Es takođe negirao da stoji iza napada hemijskim oružjem u predgrađu Damaska 21. avgusta i nagovestio da će se njegovi saveznici osvetiti u slučaju napada na Siriju. On je istakao da dokazi da je hemijski napad izvršen nisu ubedljivi.
Sirijski predsednik je dodao i da strahuje da će napad zapadnih sila na Siriju degradirati njegovu vojsku i narušiti ravnotežu u sukobu.
„Najvažnije je da ne postoje nikakvi dokazi da sam ja upotrebio hemijsko oružje protiv sopstvenog naroda“, naglasio je Asad u razgovoru sa novinarom te američke kuće.
Asad je odlučno negirao da je znao za napad hemijskim oružjem, uprkos onome što se priča i uprkos video snimcima i rekao da nema dovoljno dokaza da bi se doneo konačan sud o tome.
Novinar koji je u Damasku razgovarao s Asadom rekao je da on nije ni potvrdio ni negirao da Sirija ima hemijsko oružje, ali da je rekao da bi, ako bi ga imala, ono bilo pod kontrolom.
Sirijski predsednik je pozvao administraciju Baraka Obame da iznese dokaze, ako želi da dobije podršku u SAD i u svetu, za vojni udar protiv njegovog režima, koji optužuje za kršenje međunarodnih konvencija zbog upotrebe hemijskog oružja.
Asad je kazao i da ne zna da li je reč o planiranom vojnom udaru, ali da se SAD očigledno, svim silama pripremaju za napad.
Sirijski vođa poslao je „poruku američkom narodu da uplitanje u ratove i sukobe na Bliskom istoku nije bilo dobro iskustvo za njega“.
„Rezultati nisu bili dobri i (Amerikanci) ne bi trebalo da se mešaju, već da poruče Kongresu i vlastima u Vašingtonu da ne odobre napad“, poručio je Asad.
Američki Kongres bi sutra trebalo da započne jesenje zasedanje, a glasanje o sirijskoj rezoluciji, moglo bi da se očekuje u Senatu krajem nedelje a u Predstavničkom domu za desetak dana.
Agencije i mediji u SAD navode da za sada većina kongresmena i senatora obe partije, Demokratske i Republikanske, ne prihvata Obamin predlog rezolucije o upotrebi sile u Siriji.
SAD tvrde da je Asadov režim izveo napad hemijskim oružjem 21. avgusta u Damasku i navode izveštaj obaveštajne službe, po kojem je tada upotrebljen otrovni gas sarin. Vašington takođe navodi da je u napadu ubijeno 1.429 ljudi, od kojih su 426 bila deca.
Istovremeno, opoziciona organizacija Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sedištem u Londonu, navodi da su u napadu poginule 502 osobe, preneo je AP.
Sirijski režim, međutim, poriče da je upotrebio hemijsko oružje i optužuje opoziciju, odnosno pobunjenike za taj napad.