Асановић: Без истине о убиству Душка Јовановића нема безбједних новинара
1 min readУ Црној Гори се не може говорити о потпуној безбједности новинара и слободи медија док се не открије пуна истина о убиству главног и одговорног уредника „Дана“ Душка Јовановића, поручио је поводом 23. јануара, Дана новинара Црне Горе, члан Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија Небојша Асановић.
Истиче да и данас постоје опструкције у откривању пуне истине о убиству Јовановића, те да то јесте заоставштина старог режима, али да ни нове владе не показују никакву конкретну спремност да се спроведе пуна истрага.
– Осим декларативних залагања, ми не видимо никакве конкретне кораке у утврђивању истине о највећем злочину почињеном над новинаром у Црној Гори. Препоруке Комисије се не поштују у континуитету и поред тога што их је усвојила Влада. Ипак, од других институција ми ни дан-данас немамо никакву повратну информацију везано за препоруке које смо дали, а односе се на наше предлоге у вези пропуста у истрази за убиство Душка Јовановића. Зато ћу на првој наредној сједници Комисије инсистирати на том проблему, како би се ствари помјериле са мртве тачке. Влада треба да учини додатни напор да се дође до резултата, да добијемо одговоре, јер ми не можемо говорити о безбједности новинара и слободи медија док се не ријеши до краја највећи случај угрожавања безбједности новинара, јер се ради о најтежем злочину, а то је убиство човјека који је био лидер у медијима – казао је Асановић.
Министарка културе и медија Тамара Вујовић поручила је да Влада неће затварати очи пред изазовима са којима се суочавају запослени у медијима и чврсто стоји уз медијски сектор. Она је, на Форуму за новинаре „Гдје је новинарство данас“, који је организовао Синдикат медија Црне Горе (СМЦГ), казала да су посвећени стварању бољих услова за слободу медија, демократију и право грађана на истините, објективне и тачне информације. Према њеним ријечима, новинарство је у идеалним условима сила која држи оне на власти одговорнима и која ствара критичку слику о друштву.
Вујовић је саопштила да покушавају да створе што бољу атмосферу за рад медија и подсјетила да је у посљедњим седмицама претходне администрације усвојена Медијска стратегија за период од прошле до 2027. године. Указала је на важност унапређења правила за подручје портала, односно интернетских публикација, са посебном нагласком на успостављање јасних смјерница и правила која ће осигурати одговорност и квалитет у онлајн новинарству. Вујовић је навела да је основна и кључна тема безбједност новинара и других медијских посленика.
– Оптерећују нас неријешени случајеви из прошлости. Новинарство у Црној Гори, као и свуда друго, представља професију која је изложенија вербалним и физичким нападима и застрашивањима – рекла је Вујовић, додајући да се у посљедњих годину смањио број напада на новинаре.
За годину 16 напада
НВО Центар за грађанско образовање оцијенио је да новинари у Црној Гори раде у амбијенту који им не гарантује потпуну слободу извјештавања, а што своју рефлексију има и на шире процесе демократизације друштва. Наводе да је лани ЦГО забиљежио 16 напада/пријетњи на новинаре.
Током деценија угњетавања, малтретирања, пребијања и чак убистава, заједничким снагама ослободили смо Црну Гору окова, поручио је шеф посланичког клуба Демократа Борис Богдановић у честитки поводом Дана новинара.
– Ваше страдање симбол је једне ружне прошлости, достојанствене садашњости и наук за часну будућност. Били сте и остали светионик грађанске, европске и слободарске мисли, а само јасна и гласна критичка ријеч нуди нашој држави перспективу. Не дозволите да она утихне – казао је Богдановић.
Шеф Одјељења за медије, образовање и културу Амбасаде Сједињених Америчких Држава (САД) Стивен Драјкорн казао је да се, слично новинарима у већини мјеста широм свијета, црногорски новинари суочавају са разним изазовима, од ниских плата и услова рада до безбједносних услова, па чак и ризика од физичког напада. Новинари, како је истакао Драјкорн, морају примати пристојне зараде и морају се побољшати услови за њихов рад. Он је рекао да Влада треба да створи повољан правни амбијент за рад медија, а власници медија морају испунити своје обавезе. Драјкорн је поручио да је владавина права од суштинског значаја да би новинар обављао своје дужности у безбједном окружењу.
– Нажалост, у свијету постоји растући тренд говора мржње, пријетњи и увреда према новинарима и грађанским активистима. Предузете су одређене правне радње у неким случајевима, али неријешени напади из прошлости доприносе атмосфери застрашивања – додао је Драјкорн.
ДАН
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: