ИН4С

ИН4С портал

Асановић од „Плантажа” тужбом тражи 140 000 евра

Фото: Компанија Плантаже

Бивша директорица Сектора за правне и опште послове “Плантажа” Стојанка Асановић поднијела је тужбу против те компаније тражећи да јој се исплате разлике у лимитима на зараде које су смањене незаконитом одлуком из 2013. године, за коју је био одговоран њен сектор а потписала је тадашња директорица Верица Мараш.

Спор се води пред Основним судом, а према процјени судског вјештака, Асановићева потражује 140 хиљада евра, односно 90 хиљада основице и око 50 хиљада за камату.

Само по основу до сада исплаћених правоснажних обештећења за смањење такозваних лимита на зараде, “Плантаже” су због ове незаконите одлуке бившег менаџмента, према информацијама “Вијести”, претрпјеле штету од око 2,4 милиона еура. Вишемилионски износи исплаћени су по истом основу и преко вансудских поравњања или тек треба да буду исплаћена по закљученим споразумима, тако да ће укупна штета бити знатно већа.

Асановићева је “Вијестима” јуче казала да не жели да коментарише своју тужбу јер је судски поступак у току.

Влада је те 2013. године због економске кризе затражила од државних компанија да смање зараде наручито високе накнаде менаџмента и разне додатке на зараде, по којима су “Плантаже” биле нарочито познате. Тадашња Влада је у одлуци навела да компаније морају ускладити своје акте како би то смањење зарада било законито и како не би произвело накнадне трошкове. Међутим, менаџмент “Плантажа” доноси одлуку којом смањује зараде, без измјена општих аката, односно смањења коефицијента и измјена уговора о раду, што је био једини начин да се та одлука законски спроведе.

Ускоро почињу прве тужбе чланове менаџмента и запослених који траже накнаде због незаконитог смањења зарада. Међутим, иако су почели да губе тужбе, извршна директорица и менаџмент нису измјенили незакониту одлуку већ она остаје на снази четири година и производи додатну вишемилионску штету компанији. За надзор правних аката управо одговорност имају директорица правног сектора и извршна директорица.

Као што су “Вијести” раније писале, Одбор директора је смијенио Асановићеву тек када је штета због незаконите одлуке нарасла на милион еура у септембру 2018. године. Разлог за смјену су били пропусти у раду због којих је компаније изгубила вишемилионске судске спорове. Она је након тога постављена за савјетницу директорице Верице Мараш, са истим коефицијентом зараде који је претходно имала.

Она је по функцији била професионално надлежна за законитост свих правних аката које доноси извршни директор, а сада због једног таквог акта чији пропуст није исправила тражи накнаду од 140.000 еура. Њена зарада прије незаконитог смањења износила је око шест хиљада еура, а добитник је и повољног кредита од 120 хиљада еура, од чега фирми треба да врати свега 60 хиљада уз минималну каматну стопу, а друга половина кредита била јој је опроштена као и другим менаџерима из тог периода.

Ова тужба услиједила је у периоду када се “Плантаже” налазе у тешкој финансијској ситуацији и боре за опстанак, оптерећене наслијеђеним дугом од 45 милиона еура насталог и због лоших одлука бившег менаџмента, што је констатовала и Државна ревизорска институција у свом прошлогодишњем извјештају са двије негативне оцјене.

И даље нико није позван на одговорност (кривичну или неку другу) због вишемилионске штете причињене “Плантажама”, узроковане тиме што бивши менаџмент није правилно спровео закључке и препоруке Владе из 2013. већ је донио незакониту одлуку која се као таква врло лако доказује на суду.

Специјално државно тужилаштво и даље извиђа незаконитости у пословању “Плантажа”, које је прије годину и по утврдила Државна ревизорска институција.

Остали менаџери опростили камате, још само Марашева није тужила
Процедуру за исплату смањених накнада од 2013. године раније је покренула и већина тадашњег менаџмента, али су они постписали споразум са компанијом у којем су се одрекли камата и дозволили да им се тај износ исплати накнадно у ратама.

Према информацијама “Вијести”, једино је Асановићева одбила да потпише тај споразум, иако су она и тадашња директорица, функционално највише одговорне за овај пропуст, већ је поднијела тужбу и затражила исплату новца и за камату.

Захтјев за исплату “изгубљене накнаде” још једино није затражила бивша директорица Верица Мараш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Асановић од „Плантажа” тужбом тражи 140 000 евра

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *