ИН4С

ИН4С портал

Атлас група: ЦБЦГ крије извјештај о ИБМ банци

Акционари ИБМ банке сумњају да иза скривања извјештаја о контроли од стране Централне Банке стоји у њему садржана нетачност података.

ИБМ и Атлас група

Управни суд је јуче прекинуо расправу по тужби акционара Инвест Банке Монтенегро АД Подгорица, којом је тражен поништај рјешења Централне банке Црне Горе о увођењу принудне управе у ИБМ банци, саопштио је адвокат акционара ИБМ банке Милован Милошевић.

Расправа је, објаснио је Милошевић, прекинута зато што је тражено изузеће свих чланова вијећа.

„Разлог је тај што је Вијеће одбило да наложи туженој ЦБЦГ да достави извјештај о контроли, на основу којег је донесено рјешење о увођењу привремене управе, као и да се саслуша главни контролор и привремени управник ИБМ банке Милан Ремиковић.

Рјешење о увођењу принудне управе донесено је искључиво на основу извјештаја о контроли Централне банке, по се о законитости тог рјешења не може расправљати без увида у извјештај о контроли, који није достављен акционарима банке, као странкама у поступку. То је и пуномоћница ЦБЦГ посредно признала, наводећи да сматра да ЦБЦГ није крива што акционари – тужиоци у поступку, немају извјештај. Претходно је одбила да им достави тај исти извјештај“, нагласио је Милошевић и додао:

„Осврћући се на наводе пуномоћника акционара да је коефицијент
солвентности од 4,63% био само 0,37% испод законске границе од 5%, што представља евентуално недостајућих 140.000 евра у укупној активи Банке која износи око 50 милиона евра, бивши привремени управник Милан Ремиковић је навео да привремена управа није уведена само због пада коефицијента солвентности, већ и због наводног великог процента неквалитетних кредита, као и зато што је Банка у својим књигама исклазивала вриједност акција Атлас банке по нереално високој вриједности.

Како се у рјешењу о увођењу привремене управе јасно као разлог наводи
пад коефицијента солвентности испод 5%, али не и процјена вриједности
акција Атлас банке, сматрали смо да је цјелисходно саслушати г. Ремиковића. Исто тако, било је нужно прибавити извјештај о контроли, како би и суд могао да провјери наводе садржане урјешењу којим је уведена привремена управа.

Није јасно на који начин би Суд уопште и могао испитивати наводе акционара и посебно утицај понуђеног обезбјеђења за преко 6 милиона евра кредита на активу Банке, уколико нема увид у цјеловит извјештај о контроли и уколико не саслуша главног контролора и бившег привременог управника Банке“.

Акционари ИБМ банке, истиче, сумњају да иза скривања извјештаја о контроли од
стране Централне Банке стоји у њему садржана нетачност података и чињеничних утврђења, што за посљедицу има и незаконитост рјешења којим је уведена привремена управа.

„Улога суда је да спријечи овакву самовољу једног органа и да испита основаност навода тужбе акционара Банке. То је суд пропустио да уради, услед чега је изражена сумња у непристрасност суда и тражено изузеће поступајућих чланова вијећа“, нагласио је Милошевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *