ИН4С

ИН4С портал

Атлас група: Катнић притиска Ђурђића и крши законе, јер нема доказа против Кнежевића

1 min read
Одбрана предсједника Атлас Групе Душка Кнежевића, на челу са адвокатом Здравком Ђукановићем, саопштила је да нису постојали услови предвиђени чланом 125. Законика о кривичном поступку да Ђорђе Ђурђић добије статус свједока сарадника у случају ,,Карбон''.

Душко Кнежевић и Миливоје Катнић

Одбрана предсједника Атлас Групе Душка Кнежевића, на челу са адвокатом Здравком Ђукановићем, саопштила је да нису постојали услови предвиђени чланом 125. Законика о кривичном поступку да Ђорђе Ђурђић добије статус свједока сарадника у случају „Карбон“.

Адвокатски тим Кнежевића објашњава да би неко лице добило рјешење којим му се одређује статус свједока  сарадника, потребно је да његов исказ и докази које пружи суду знатно доприносе доказивању кривичног дјела, као и да помажу откривању,  доказивању и спрјечавању других кривичних дјела криминалне групе.

Потребно је, додају они, и да је значај његовог исказа претежнији од кривичног дјела које му се ставља на терет. Како наводе, ниједан од ова два услова није испуњен, а закон тражи кумулативно испуњење оба услова.

По увјерењу одбране, Специјално државно тужилаштво у Подгорици је
приједлог да се Ђурђић саслуша као члан криминалне организације ставило
из разлога што у досадашњем току поступка нијесу утврдили постојање
било каквог релевантног доказа који би теретио Душка Кнежевића“, казали су из Атлас групе.

Околност да се Ђурђићу да статус свједока сарадника, како тврде они, само потврђују  наводе из претходна два саопштења одбране Душка Кнежевића, а у којима одбрана наводи да јој је познато каквим притисцима је био изложен Ђорђе
Ђурђић. Истичу да је овдје у конкретном случају ријеч о наставку тих притисака.

У коликој мјери је ријеч о незаконитом поступању СДТ-а Миливоја Катнића у
континуитету, говори сама по себи околност, како указује Кнежевићева одбрана, да је Ђорђу Ђурђићу прије додјељивања статуса свједока сарадника, у другом кривичном поступку  који је јавности познат као случај „Каспија“ изречена казна кућног  затвора у трајању од 6 мјесеци. Одбрана наглашава да је за кривично
дјело Злоупотреба положаја у привредном пословању из члана 272. став 3.
Кривичног законика Црне Горе запријећена казна затвора у трајању од
двије до десет година.

Са становишта закона, оваква казна од 6 мјесеци има једнаку вриједност
као да су Ђурђићу изрекли казну затвора од шест дана кућног затвора“, појаснили су.

Ђорђе Ђурђић

Поред главне казне изречена му је и споредна казна којом је обавезан да
плати и 4 000 евра, иако по изричитом слову Кривичног законика,како  појашњавају даље, члан 272. став 3., стоји да се за став 3. овог закона одговорном лицу суди само ако је одговорно лице у привредном друштву прибавило имовинску корист која
прелази износ од 40 000 еура.

Иако у оваквом поступању нема правне логике они наводе да је одбрана свјесна
чињенице да у конкретном случају постоји нека „друга“ врста логике, што
ће, како поручују, доказати приликом испитивања Ђорђа Ђурђића и других лица
током оба кривична поступка.

Из Атлас групе кажу да су увјерени да ће, без обзира на овакве притиске, у поступцима пред  Вишим судом у Подгорици, доказати неоснованост оптужби против Душка Кнежевића.

Али и околност да је једини смисао додјељивање статуса  свједока сарадника Ђорђу Ђурђићу околност да се по члану 127. ЗКП Црне  Горе из списа издвајају записници и службене забиљежбе о ранијим  исказима свједока сарадника које је дао као осумњичени или окривљени, као и околност да се ови записници и службене забиљешке не могу употријебити као доказ у кривичном поступку“, поручили су.

Одбрана предсједника Атлас групе закључује ријечима да је јавности одлично познато да је Ђурђић у досадашњим поступцима пред  Привредним судом Црне Горе давао дијеметрално различите исказе.

Прочитајте још:

Ђурђићу статус свједока сарадника и за случај ,,Карбон“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *