IN4S

IN4S portal

Austrija plaća otkup za otetog Srbina?

1 min read

U njegovim grudima kuca medveđe srce, hrabar je i svjestan opasnosti, ali se, istovremeno, osjeća i ponaša kao da mu niko ništa ne može. Ljubazan je, ali suzdržan. Nije komšija sa kojim stalno pijete kafu. Brižan je otac dvoje djece. Nadam se da se prema svojim otmičarima odnosi diplomatski i molim se za njegov srećan povratak.

hro-Savicic-2_620x0

Ovako o otetom austrijskom državljaninu srpskog porekla Daliboru Savičiću (39) govori njegova komšinica u Lincu. Osim njega, borci Islamske države kidnapovali su, uoči minulog vikenda, još osmoricu ljudi. Među njima je jedan Čeh, a sedam državljana zemalja van Evropske unije. Svi su zaposleni u malteško-austrijskoj kompaniji „Vaos“ i bili angažovani na eksploataciji naftnog polja na jugu Libije. Kako nam je potvrđeno u sjedištu „Vaosa“ na Malti, prilikom napada na naftno polje „Al Ghani“ nijedan od kidnapovanih radnika nije povrijeđen. Kompanijski vrh nije upoznat sa tim koja je od mnoštva terorističkih grupa odgovorna za otmicu. Poslovodstvo ne zna gdje su radnici odvedeni, a iz bezbjednosnih razloga neće objavljivati imena. U stalnom su kontaktu sa kriznim štabom u Beču i ambasadama zemalja čiji su državljani kidnapovani.

Po riječima saveznog kancelara Vernera Fajmana, vlada u Beču veoma je zabrinuta i čini sve da izbavi svog državljanina, inače bivšeg podoficira austrijske vojske. Savičić je, u tom svojstvu, učestvovao u mirovnoj misiji UN na prostoru bivše Jugoslavije. Šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc kaže da vlasti u Beču nemaju direktan kontakt sa Savičićem, kao ni potvrdu da je živ – prenijeli su tamošnji mediji.

Vicekancelar Rajnhold Milerlener nada se pozitivnom razvoju situacije, mada u ovom trenutku, kako sa žaljenjem ističe, nema takvih indicija. Ekspert za terorizam Peter Nojman iz londonskog Kraljevskog instituta, navodi tri moguća scenarija, odnosno, tri motiva za otmicu: propagandni, razmjenu zarobljenika i novac. Nojman smatra da prva dva slučaja treba odbaciti, te da, kao najverovatniji, ostaje zahtjev za otkupninom. To, dodaje, otvara veliku dilemu austrijskim vlastima, jer ako bude platila za Savičića, praktično će otmičarima Islamske države poslati poruku da i ubuduće mogu da računaju na novac iz austrijske državne kase.

„Ovome u prilog ide činjenica da su evropske države, među kojima i Austrija, u prošlosti već davale otkupnine kako bi oslobodile svoje državljane, ali su plaćanju prethodile godine pregovora, koji su najčešće išli preko posrednika. Znači da bi, i u konkretnom slučaju, najpre trebalo obezbijediti komunikacioni kanal sa otmičarima“ zaključuje Nojman.

SPUŠTENE ROLETNE

Austrijski internet-portal „Njuz.at“ prenosi svjedočenje Savičićevih susjeda da su „na prozorima njegove kuće spuštene roletne, ali da ispred vrata, na otiraču na kome je ispisano ime kompanije ‘Vaos’, stoje papuče i patike, kao da ih je vlasnik tek nakratko izuo“. U lijepo dekorisanom vrtu Savičićeve kuće u jednom elitnom gradskom naselju, stoji ozidan roštilj, a iznad ulaznih vrata visi natpis: „Neka ova kuća svakom gostu bude mjesto mira i odmora“.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net