Bajden i Zelenski spremaju potez kao Hitler 1944 – ta vatra može da zapali svet!
Poslednjim odlukama o odobrenju Kijevu da udara u dubinu ruske teritorije ratna struja na Zapadu hvata se za slamku. Oni pokušavaju da odlože neminovni poraz Ukrajine, ali tako otvaraju Pandorinu kutiju i igraju se vatrom koja može da zapali čitav svet, ocena je sagovornika Sputnjika.
Jasno je da je cilj odluke odlazeće administracije Džozefa Bajdena da Kijevu dozvoli da rusku teritoriju gađa dalekometnim raketama i da se pređe tačka bez povratka kako ni Tramp to ne bi mogao više da popravi, kaže Marko Blažić, analitičar Centra za društvenu stabilnost.
„Time bi moglo da se uđe u fazu gde samo vojno rešenje ostaje opcija za rešavanje ukrajinskog sukoba, što može imati dalekosežne posledice. Istovremeno Amerika je dozvolom za upotrebu njenih raketa dala opravdanje za isti potez evropskih zemalja, a to su mnoge od njih jedva čekale“, konstatuje Blažić.
Pandorina kutija i prst u oko Trampu
Čak i da Tramp kad dođe povuče ovu odluku ostaje otvorena Pandorina kutije jer će rakete već biti ispaljene, a kako kaže, ostaje samo nepoznanica kojim intenzitetom će rakete biti korišćene.
Urednik RT Balkan Andrej Mlakar vidi ovaj potez Bajdenove administracije kao prst u oko Trampu i miniranje mogućnosti mirnog rešenja za Ukrajinu.
„Ovim je ta priča polagano pala u vodu i mi smo došli do faze mogućeg ruskog preventivnog udara, odnosno do toga šta će biti kad budu ispaljene rakete. S obzirom da da je većina tih raketa satelitski vođena, a Ukrajina nema satelite, time se dolazi do direktnog konflikta NATO i Rusije“, upozorava Mlakar.
On podseća da su američke rakete „atakams“ s kasetnim bojevim glavama Ukrajinci već koristili u udarima na Krim a da sada žele da koriste rakete tog tipa sa jednom bojevom glavom od 227 kilograma eksploziva i dometa do 300 kilometara.
Sa ovim raketama, objašnjava Mlakar, Kijev može da dobaci do Kurska, Brjanska, najviše do Rjazanja, ali je glavna želja Vladimira Zelenskog da pokuša da zakuca krstareću raketu u zidine Kremlja – kao da Moskva nema protivraketnu odbranu.
Kako kaže, Zelenski kao i sa ofanzivom na Kursk pravi grešku jer troši strateške rezerve i ljudske resurse, a efekat je – nula.
Dve opcije pred Rusijom
Blažić ističe da poraz Rusije svakako nije opcija i pita se šta se onda želi postići odlukom o „atakamsima“, a kako kaže, pred Moskvom su dve opcije: da sačeka 20. januar, a da se ruska PVO bori protiv napada i da se onda s dolaskom Trampa vidi koliko ta priča može da se povuče. Pa da se onda spram toga sprema geopolitički odgovor.
Druga opcija je da se odmah krene u odgovor, smatra Blažić uz ocenu da to zavisi i od intenziteta upotrebe i odabira ciljeva za udare američkih raketa na teritoriju Rusije.
„Ako udari budu razorni uslediće asimetrični odgovor koji neće da se ograniči na Evropu. Rusi će da upute izazov američkom prisustvu širom sveta, da li pričamo o moreuzu Bab el Mandeb, Korejskom poluostrvu… Nas takođe možda deli nekoliko dana do toga da ovaj sukob ode u svemir, da se krene sa obaranjem satelita jer Rusi imaju kapaciteta za to… Otvorena je Pandorina kutija. Mnogi faktori će uticati, ali mislim da su vektori delovanja tog ruskog asimetričnog odgovora već razrađeni“, kaže sagovornik Sputnjika.
On ukazuje i na još jedan manje vidljiv momenat Bajdenove odluke – da se Evropa dublje uključi u isporuku raketa Ukrajini:
„Mislim da će Evropa nasesti na ovu igru Amerike koja će isporučiti nekoliko desetina „atakamsa“ a onda će Evropljani nastaviti da isporučuju svoje rakete. I onda se postavlja pitanje ako Tramp zavrne slavinu Kijevu kako će se Evropa ponašati. Bojim se da je ovo bio dobro proračunat potez u smislu da se da alibi Evropi da nastavi isporuku raketa. Tada samo može da se priča o pravcima kakav će biti odgovor Rusije. A tu niko ne zna šta je kraj. Onda su Rusiji po njihovoj novoj formulaciji preventivnog udara dozvoljena sva sredstva, a svet vrlo lako može da upadne u apsolutni haos.“
I Hitler se 1944. nadao čudu
Bajden smatra, saglasan je i Mlakar, da Putin neće reagovati na Ameriku ali hoće na Evropu, ali Britanija ima problem jer su rezerve raketa „storm šedou“ koje Kijev traži na kritičkom nivou i ne mogu da isporuče toliku količinu jer neće ostati za njihovu odbranu.
„Francuska ima dovoljnu zalihu krstarećih raketa ali s obzirom na poruku Putina o preventivnom udaru dolazite u situaciju da razmatrate da li ste spremni da neko ispali vašu raketu i uvuče vas iz posrednog u direktnu fazu rata ili ste spremni da taktizirate. Ljudi na Zapadu su naviknuti na konformizam, lagan i miran život, a da li su spremni da im odleti elektrana u vazduh… To će značiti direktni rat, a veliko je pitanje da li su građani Evrope na to spremni“, kaže ovaj vojni analitičar.
On zaključuje da se sve može završiti kao pred kraj Drugog svetskog rata kad je Hitler pomislio 1944. da će mu rakete FAU 1 i FAU 2 doneti pobedu – rakete su padale po Londonu ali nisu mogle da utiču na konačnu odluku.
„Ovo je hvatanje za slamku i igranje vatrom koje nekog u Evropi može skupo da košta“, poručuje na kraju Mlakar, prenosi Sputnjik.