Балкански картел од тоне кокаина заради 200 милиона евра: Криминалци из Црне Горе незамјењиви на кључним позицијама
1 min readБројним заплијенама кокаина, у акцијама полиције које су спроведене на међународном нивоу, Балкански картел јесте ослабљен али незнато. У шверцу наркотика ова криминална структура и даље зарађује огромне своте новца и тренутно има контролу над 80% транспорта кокаина из Јужне Америке у Европу.
Како је у разговору за портал Дан казао професор и криминолог Велимир Ракочевић, безбједносно интересантна лица из Црне Горе имају кључну и незамјењиву улогу у картелу, контролишу сваку фазу шверца кокаина.
– Цијена једне тоне кокаина је око 200 милиона евра. Познато је да ако се чак девет десетина дроге заплијени, довољна је једна десетина да сви у криминалном ланцу остваре добру зараду – истиче Ракоћевић.
На питање портала Дан Ракочевић додаје да је мјесечни приход од шверца дроге за поменуту криминалну мрежу већи од годишњег буџета једног броја држава.
-Балкански картел јесте ослабљен бројним акцијама државних органа али не у тој мјери да би његове криминалне активности биле успорене или заустављене. Напротив, видимо да је врло отпоран будући да је присутан у све већим криминалним активностима на више континената – сматра Ракочевић.
Када је у питању функционисање ове криминалне структуре, појашњава да је за овај картел специфично то да је структуриран различито од осталих добро познатих картела који функционишу по принципу хијерархије (одозго-надоље).
-Да будем прецизан ова криминална организација ради у мањим групама (ћелијама) које чини више особа од којих свака има више идентитета и путних исправа. У односу на сличне кланове је у предности због већег степена покретљивости и спретности да кријумчаре велике количине дроге. Ради се о адаптиблином типу криминалне организације која тренутно има контролу над 80% транспорта кокаина из Јужне Америке у Европу – додаје Ракочевић.
Према његовим ријечима, кључну улогу у вршењу кривичних дјела из области злоупотребе дрога имају чланови овог картела који су из Црне Горе, Србије и других држава бивше СФРЈ.
– Држављани Црне Горе, који су укључени у овај нарко бизнис, су према доступним подацима незамјенљиви на кључним позицијама у картелу и контролишу сваку фазу кријумчарења кокаина – истиче Ракочевић.
Криминолог Ракочевић додаје да последње заплијене јасно говоре да овај картел има доминацију на нарко тржишту.
Илегално стечен новац Балкански картел “пере” улагањем преко легалних пословања.
-Постоје бројне могућности да прљави новац од дроге убаце у легалне токове, преко банкарског сектора, сектора осигурања, ортачких друштава, наградних игара, улагања у некретнине и слично. У овим назаконитим пословима кључну улогу имају особе које су посредници као фиктивни власници фирми који омогуићавају да се прави власници прљавог новца не појављују у званичним документима. То најчешће раде прееко офшор зона- појашњава он.
Главна рута шверца кокаина за Балкански рател, како је потврдио Ракочевић је и даље шверц дроге из Јужне Америке у Европу.
Ракочевић је навео да је поморски пут и даље главна опција за шверц дроге.
Према наводима струке, то је један од најповољнијих начина за шверц дроге када је у питању Балкански картел, са најмање ризика. Спорни товар и када буде откривен, онај коме је упућен и онај ко га шаље у већини случајева остају неоткривени.
Разбијање криптоване апликације “СКY” И “АНОМ” су утицали на Балкански картел али, како наводи Ракочевић, у незнатној мјери.
Међународне акције надлежних су и даље главни вид борбе против балканског картела и шверца огромних количина кокаина.
Лука Бар и Драч најатриктивније улазне тачке кокаина
Према ранијој анализи ИНТЕРПОЛА и Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал (УНДОЦ) „Cocaine Insights“, неке од најатриктивнијих улазних тачака кокаина су лука Драч и Бар у Албанији и Црној Гори. Према истим подацима, дрога се складишти недалеко од њих гдје се разбија другим супстанцама, чиме се повећава њена количина.
– Последњих година незаконите активности европских криминалних група из балканског региона који се односи на трговину кокаином из Латинске Америке изгледа да има значајно појачан. У 2018. и 2019. осумњичени су идентификовани из земље српско-хрватског говорног подручја: Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора и Србија и ухапшени су због организовања превоза значајних количине кокаина у Европу из Аргентине, Боливија (вишенационална држава), Бразил, Колумбија, Еквадор и Перу. На основу података о великим појединачним заплијенама кокаина у Европи од 2017. надаље, холандска националност била је на првом мјесту међу људима ухапшеним у вези са таквим заплијенама, али држављани од четири горе поменуте балканске земље заједно, били су подједнако истакнути. Неколико недавних инцидената и истрага отворено је пријављено и посебно се истиче улога Црногорца- појаснили су из ЕУРОПОЛА.
-Групе које говоре албански и српскохрватски преговарају све активније у набавци велике количине кокаина са извором. Неколико извора потврђује проширену улогу балканске криминалне групе међународној илегалној трговини кокаином. Вјероватно је да посебно ромске групе које говоре албански дјелују углавном независно од друге групе из региона Балкана, мада долази и до сарадње. Власти из Уједињеног Краљевства идентификовале су посебно албанске групе, међу криминалцима са Балкана, и установили су значајну контролу дроге на тржиштима Велике Британије- наведено је анализом коју је раније детаљно објавио портал Дан.
Балкански картел: Производња дроге на историјском врхунцу
Нарко-бизнис балканске мафије прије пар година пробио је границе региона. Тако је организоване криминалне групе са ових простора позиционирао у сам врх европског нарко-тржишта. Како је раније писао портал Дан, међу клановима са домаћих простора посебно се издвајају которски „кавачки“ и „шкаљарски“ клан који уско сарађују са мафијама из сусједних земаља али и оних са међународних адреса. Према ранијим процјенама, годишње је тржиште наркотика у ЕУ вриједно најмање 30 милијарди еура. Трговци дрогом из Западног Балкана су све активнији у набавци великих количина кокаина на извору у Латинској Америци. То су подаци анализе Интерпола и Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал (УНДОЦ) „Cocaine Insights“. Према овом извјештају, балканска мафија је на „водећем мејсту“ у растурању кокаина.
Колумбија на опрезу због балканског картела
Колумбијске власти су на опрезу због утицаја балканског картела у тој земљи, објавио је у мају ове године лист “Елеспецтадор“.
– Полицијски обавјештајни извори остају у приправности због нивоа утицаја који балкански картели имају на државној територији. Иако је властима од 2020. године било јасно да су емисари ових мафија присутни у Колумбији, током посљедњих неколико мјесеци полиција и тужилаштво ухватили су два озбиљна актера колумбијске трговине дрогом који су дјеловали у сјенци и сарађивали су са ћелијама ових мафијашких мрежа из Европе – наводи поменути медиј.
Како се тврди, власти већ знају ко ће бити нове карике у Колумбији за групе за шверц дроге из Србије и Албаније. Обавјештајне службе су чак јасне да балканске мреже остају присутне у Боготи, Медељину и Санта Марти.
– Највероватније је да ће и даље стизати и тешко их је идентификовати, јер неки долазе из Еквадора и остају непримијећени када пређу границу са том земљом – рекао је униформисани полицајац који прати ове европске кланове.
За сада, власти настављају да прате како људи са Балкана мало по мало стижу на територију Колумбије, наводи се у чланку листа “Elespectador”.
Дан
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovo su nerealne brojke… Imali ste dobar prikaz šta pojedinci mogu da zarade kada su isplivale skaj prepiske Miloša Medenice… Oni tamo kupuju kilo od kartela u luci za 5 hiljada max a kad prevezu u Evropu dobijaju oko 30ak…što bi značilo da zarade oko 25 milki na toni… Druga je stvar ko to posle seče i na ulici distribuira i jesu to ogromne zarade al to je druga priča u odnosu na ovu transportnu