Банка хране: Тешко болестан човјек пронађен мртав, институције игнорисале апеле за помоћ
1 min read
Банка хране Црне Горе
Банка хране саопштила је трагичну вијест да је човјек, за кога су молили све релевантне институције да му пруже помоћ наводећи његову тешку болест и сиромаштво, пронађен мртав. Институције системе биле су глуве и нијеме док су упућивани апели за помоћ, било каква повратна реакција је изостала.
“Човјек за кога смо молили да му помогну све релевантне институције: Министарство рада и социјалног старања, прецизније кабинет министра и директора директората господина Кушевију, Општину Никшић, Центар за социјални рад, а о томе информисали и канцеларију Омбдусмана, није више жив“, наводи се у саопштењу које потписује Марина Медојевић, предсједница Банке хране.
Како су казали из Банке хране мјесец дана након њиховог првог обраћања овим институцијама човјек је нађен мртав у простору који је он називао домом, иако, како истичу они, у том дому није било ни врата, ни кревета, а ни осталих потребних ствари. Кућа се, додају они, у потпуности, урушавала.
“Да трагедија буде већа човјек је био болестан и није могао да ради. Живио је од неких 60 евра примања. Био је сам и незбринут“, напоменули су.
Банка хране је доставила медијима на увид мејлове које је упућивала надлежним институција прије него што је дошло до смртног исхода човјека за жији живот су молили.



“Чујемо и негодовања што се обраћамо институцијама система од грађана, који нам кажу да им се сугерише да се не обраћају за помоћ Банки хране“, казала је Медојевићева.
Понекад, како истиче она, породице за које су слали молбе би биле позване на разговор и тада би можда добили једнократну помоћ која се најчешће креће од 30 до 50 евра и за коју постоји законска могућност да је добију максимално два пута током године.
Волонтерски тим Банке хране напомиње да су обавијестили надлежне и на тај начин “са себе скинули одговорност“, али да не могу бити мирни јер се, како кажу, боје да овај примјер са фаталним посладицама може бити понављан и да је вријеме да јавно сви поставе питање Министру рада и социјалноg старања, као и премијеру, ко је одговоран за људе који се нађу у невољи.
“Да ли држава мора да им помогне или је то ствар нечије процјене? Питамо се зашто људи немају повјерење и не јављају се институцијама система за помоћ већ се обраћају нама, Банки хране?“, упитали су они надлежне који ћуте.
Они су додали да су обавијестили надлежне о трагедији и истакли су да се питају да ли има смисла да пишу убудиће институцијама система обзиром да сарадња изостаје.





“Крајње је вријеме да социјална политика буде по мјери угрожених људи и удаљена од немара и злоупотребе. Човјека нема и не можемо га вратити али можемо онемогућити да се овакве трагедије понављају“, закључила је Марина Медојевић.
Прочитајте још:
Банка хране обиљежава девет година постојања: Без ефикасне државе нема смањења сиромаштва

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nesrecna zemljo, gdje ljudima u nevolji ne pomazu ni crkva ni drzava. Teske ces plodove ubirati.
,,Lideri Zapadnog Balkana”. Kako to moćno zvuči. A Drkljani?
Zalosno!Od kad je DPS „demokratija“ovakvih slucajeva je sve vise a obudsmana je ista splacina kao Milo i DPS !
i što sad, da ga žalim ja kad neće snaha i bratanić, ,,pitat će te starost gdje ti prođe mladost,, malo ih je koji su čuli tu izreku
Empatija je osjećaj i stanje koje ne zavisi od toga kako neko drugi reaguje ili kako razmišlja. To je, u stvari, osobina sa kojom se osoba na neki način rađa, ali se tokom života i razvija, tako da ako se nijesi mnogo naučio sažaljenju u porodici, teško da ćeš ikoga žaliti, bez obzira na njegove odnose sa drugima. NAdam se da sam ti dao makar malo odgovora na ovaj tvoj, dosta sirov, komentar.