Barjak jedinstven u srpskoj istoriji, u spomen posete manastiru Hilandaru
1 min readU spomen svoje posete manastiru Hilandaru, o Vaskrsu 6.-10. aprila (21.-25. marta po starom kalendaru) 1896. godine, Kralj Aleksandar I. Obrenović je 1900. godine po srpskom mitropolitu Mihailu poslao specijalno izrađen litijski barjak.
Barjak jedinstven u srpskoj istoriji, na kome se nalazi grb, heraldičkog izobraženja takođe jedinstvenog za heraldiku kraljevske dinastije Obrenović, izrađen je 1899. godine u bečkoj radionici „Ernest Krikl i Švajger“. Njegove dimenzije bile su 1690h3600 mm.
Napravljen je sa dva lica: kraljevsko i crkveno.
Detaljan opis zastave nalazimo i u Večernjim Novostima od 30. decembra 1899. godine:
„Građena je od crvene svile i bogato je vezena zlatom i svilom razne boje. Udešena je da se pri litijama nosi o visokim motkama. Na sredini jedne strane izrađen je od kadife, srebra, zlata i svile Kraljevski grb, okićen ordenom kneza Lazara. Oko grba su grane sa ljiljanovim cvetom. Duž ivica vijugaju se grane i cvetovi, a na donjim krajevima zastave svetle se u zasebnim okvirima, a među prepletima krst i pismena alfa i omega. Iznad svega toga, a na zasebnom polju, izvezen je natpis, koji kazuje, da zastavu srpskoj carskoj lavri poklanja srpski kralj Aleksandar I u spomen Svoga bavljenja 21-25 marta 1896. Na sredini druge strane izvezeni su celi likovi Sv. Simeona i Sv. Save koji zajedno drže oblak crkve Hilandarske. Oko njih su razmešteni poprsni likovi četiri vladara, ktitora Hilandara, i to lik Kralja Uroša, Kralja Milutina, Cara Dušana, Cara Lazara. Duž ivica ove strane ređaju se između grana i cvetova štitići se belim krstom ili sa belim orlom na crvenom polju. Donji delovi strane ove obiluju ukrasima zlata, svile i kamenja razne boje, a gornji deo njen nosi uz Kraljevski monogram, zlatom izvezenu posvetu ovog dara Gospodu Bogu, u ime veleljepija Doma Njegova. Odozgo ovu zastavu krase livene zlatne grane sa srebrnim ljiljanovim cvetovima, iznad kojih se diže od zlata i smilja izrađen krst. … sve je izvezeno sa najvećom veštinom.“
Izvor: Fejsbuk/Kraljevska kuća Obrenović