Bečki plan za rješenje ukrajinske krize
1 min readMinistarstvo spoljnih poslova Austrije predlaže dokument za rješenje krize u Ukrajini, kojim ta zemlja, trenutno, ne bi pristupila ni NATO ni EU, već bi se proglasila nesvrstanom i priključila Evropskom privrednom prostoru na istoku.
Ministar spoljnih poslova Austrije Sebastijan Kurc, naložio je novouspostavljenom štabu za strategiju i planiranje da izrade predlog za Ukrajinu, koja je Austriji veoma bitna, kako zbog geografske blizine, tako i velikih investicija.
Taj dokument bi Kurc već u petak mogao predstaviti na sastanku šefova diplomatije EU u Atini. Suština plana je da se Ukrajini omogući izlaz iz stalnog polja tenzija između zapada i istoka.
Tako se ne bi trebalo više postavljati pitanje ili Evropa ili Rusija, a osnovne ideje su razrađene u planu od četiri tačake.
Prva tačka bečkog plana je da se Ukrajina proglasi nesvrstanom ili neutralnom zemljom, ali samo ako bude imala suverenitet nad cijelom svojom teritorijom.
Slično kao i Austrija 1955.predviđen je višestepeni plan, koji predviđa u prvom koraku multilateralni sporazum koji bi status quo na Krimu ponovo uspostavio i zacementirao prava manjina.
Nakon toga bi Rusija trebalo da svoje snage vrati u baze, i tek potom bi Ukrajina proglasila svoju vojnu nesvrstanost, čime bi isključila pristupanje NATO-u, prenosi „Prese“ djelove internog dokumenta Ministarstva spoljnih poslova.
Druga tačka bečkog plana predviđa da i pristupanje EU trenutno nije realna opcija, kako za Evropu tako i Ukrajinu, te da Unija treba Kijevu zbog toga da ponudi Evropski ekonomski prostor, koji trenutno postoji sa Norveškom, Islandom i Lihtenštajnom, ali koji bi bio posebno izrađen za istok. To bi moglo biti rješenje i za druge države tog dijela Evrope.
Treća tačka predviđa slobodnu trgovinsku zonu od Lisabona do Vladivostoka. Ukrajini bi trebalo ubuduće omogućiti da zaključi sporazume o slobodnoj trgovini kako sa EU, tako I Rusijom.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju trebalo bi da bude kompatibilan sa od Rusije forsiranom evroazijskom ekonomskom unijom.
Preduslov za to je da EU i Rusija, odnosno Evroazijska privredna unija uspostave zajednički „krov“ i dogovore se oko zajedničke zone slobodne trgovine koja bi pokrila teritoriju od Lisabona do Vladivostoka.
Četvrta tačka bečkog plana predviđa da međunarodna zajednica pomogne da se u Ukrajini prevaziđe društveni razdor.
Tome ne doprinose samo paketi finansijske pomoći, već i u ekonomskoj oblasti Ukrajina treba d abude podržana.
Cilj je da se jača pravna država u borbi protiv korupcije, da se marginalizuju desničarski elementi, pripreme predsjednički izbori u maju uz pomoć OEBS, Savjeta Evrope i EU, kao i izradi jedan Ustav sa manjinskim pravima i novi zakon o jezicima.
Za svoj plan Kurc može naći saveznike u EU, smatra „Prese“, podsećajući da je šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer nedvano javno kritikovao što je Evropa Ukrajinu satjerala u ugao time što je stavila pred alternativu da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ili da pristupi carinskoj uniji sa Rusijom.
Pored toga su Nemačka, Poljska i Francuska dale predlog koji liči na evropski privredni prostor posebno izrađen za istok.Takođe i ideja da se Ukrajina proglasi nesvrstanom ili neutralnom nailazi na plodno tlo u toj zemlji.Međutim jedna tačka, iz današnjeg ugla, se čini nerealnim, ocenjuje „Prese“, dodajući da je to da Rusija ikada ponovo izađe sa Krima.
MISLIM DA UKRAJINA TREBA DA POSLUŠA OVOGA KURCA !!