Beograd: Otkriven spomenik Gavrilu Principu – heroju i simbolu slobode
1 min readU Beogradu je otkriven spomenik Gavrilu Principu, a svečanom činu prisustvovali su i predsjednici Srbije i Republike Srpske Tomislav Nikolić i Milorad Dodik.
Nikolić je poručio da je Princip bio nosilac ideje oslobođenja od ropstva, koja je tada kružila Evropom.
„Ako je Vinston Čerčil u svojoj knjizi ‘Nepoznati rat’ napisao da je Princip umro u zatvoru, a spomenik koji su njegovi sunarodnici podigli slavi njegov i njihov zločin i genocid, onda ne čudi i predlog rezolucije o Srebrenici, kojim bi od danas simbol zločina bila samo Srebrenica“, poručio je predsednik Nikolić, prenosi Tanjug.
Nikolić je rekao da neće dozvoliti vrijeđanje poklanih i maljem ubijenih Srba u Jasenovcu, Staroj Gradiški, Jadovnu, streljanih u Kraljevu i Kragujevcu, živih podavljenih u Novom Sadu.
„Gavrilo Princip u Srbiji nije imao spomenik, a ništa nije slučajno, čekalo se da o tome odlučuju ljudi koji žive po njegovim principima slobode, nezavisnosti, zajedništva, čekalo se da u Srbiji o Principu odlučuju oni koji ne bi rušili njegov spomenik da je, kojim slučajem, do sada bilo hrabrosti da bude podignut“, istakao je predsednik.
Sudove i ocjene o Principu i njegovom spomeniku određivali su, kako je istakao, istorijski vrtlozi i dnevne potrebe.
„Najlakše je danas za sve okrivljavati Srbiju i Srbe. Zato u, nazovi, istorijskim tumačenjima čitamo da može da se stavi znak apsolutne povezanosti između sarajevskog atentata i Prvog svjetskog rata, kao pokušaj amnestije agresora i okrivljavanja napadnutog, onog koji je svu svoju diplomatsku snagu usresredio da izbjegne rat“, ukazao je Nikolić.
Ocijenio je da bi rata bilo, što se Austrougarske i Njemačke tiče, i bez Vidovdana u Sarajevu 1914. godine, i bez Principa.
Prema njegovim rečima, zbog toga se ne smiju izgubiti ni bitke koje se danas vode kroz knjige, rasprave preko medija, interneta, kako se ne bi izgubili i oreol pravednika i pobjednika.
„Oreol pravednika i pobjednika smo zaslužili i dobili za vrijeme i neposredno poslije oba svjetska rata„, rekao je Nikolić i podjsetio da je Srbija tada, kao sada, kao i uvijek bila protiv rata.
„Princip je bio heroj, simbol oslobodilačkih ideja, tiranoubica, nosilac ideje oslobođenja od ropstva, koja je kružila Evropom“, podvukao je predsjednik Srbije.
Predsjednik Srpske Milorad Dodik poručio je da srpski narod ne želi da bude potlačen u novim savremenim uslovima tlačenja, već želi da gradi partnerstvo i mir sa svima.
Dodik je naveo da se „moraju odbaciti svi silni napadi“ i u tom kontektu pomenuo Veliku Britaniju.
„Britanci su kroz istoriju uvek bili na negativnoj strani naše istorije, zbog njih je neopravdano duže ostala Otomansko carstvo na našoj teritoriji, a poslali su i Pedija Ešdauna koji je pokušao od Srba da napravi Bosance. Ova rezolucija opet je stigla od Britanaca“, rekao je on.
Dodik je nalasio da su Srbi veliki narod koji je mogao u svojoj istoriji da napravi dvije države, jednu Republiku Srbiju i drugu RS.
Spomenik Gavrilu Principu, koji je postavljen na uglu Nemanjine i Sarajevske ulice u Beogradu, djelo je smederevskog vajara Zorana Kuzmanovića i izliven je u dva primerka, jedna statua je u Istočnom Sarajevu, a sada, godinu dana kasnije, drugi odlivak, dar Republike Srpske, donet je u Beograd na 101. godišnjicu atentata u Sarajevu.
Spomenik, koji je osveštao vladika Atanasije Rakita, je visok dva metra i težak 350 kilograma.