Bernhard u podrumu
Otkud to da je bio mizantrop, ako se držao podalje od drugih to govori o ekstremnom senzibilitetu, dok je najčešće bio močvarno ravnodušan, tako da je pisao svakodnevno ili ne bi po pet godina napisao ni retka.
Dugo godina putovanja po Evropi kao i rukopise finansirala mu je trideset i pet godina starija, izvjesna gospođicaH., a sa tetkom u društvu odlazio je uvijek u jednom istom odijelu na uručenja nagrada na koja nije umio – ili, pak, nije držao da treba – velikodušno da se zahvali onim ukrasnim govorancijama.
Čitavog života bio je bolestan od pluća, a nakon smrti žene H., potpuno se osamio i posvetio pisanju romana, za koje je u testamentu ostavio da se objave nakon njegove smrti kojoj je u susret pošao majstorskim samoubistvom.
Riječ je o još jednom austrijancu koji je bio više nego lucidan, muzikalan i suicidalan, Tomas Bernhard je otkriće kakvo je Trakl ili Oto Vajninger, u pitanju je rođeni pisac i granični slučaj, koji je do književnosti držao koliko i do famozne slave od koje boluju parižani te su je nesmotreno uveli u modu.
Pisana riječ mu je služila kao terapija. Popularnost po kojoj ga danas prepoznajemo sigurno ne bi podnosio; autor ovih redova otud ima ambivalentan odnos prema piscu.
Jedno vrijeme bio je najbolji prijatelj sa ekscentričnim i poludjelim Vitgenštajnovim sestrićem. Na razgovore koje su vodili – roman: „Vitgenštajnov sestrić“ – pozavidio bi im i Sioran.
Nije bio nihilista, ako to uopšte nešto znači. Bernhard je onaj rijetki koji ni prema čemu nije imao stav, naročito ne prema životu.
Čuvena je njegova misao: „Čim nešto kažete, to je preterivanje. Ova tvrdnja je neoboriva. Protiv nje se ništa ne može reći.“
(I ovaj kasni telegram Bernhardu nije drugo do nužno pretjerivanje.)
Utesna je njegova prica o nekon Austrijancu koji je patio za svojim zavicajem, odlazio i vracao mu se..da bi se na kraju obesio o cesmu.Da li je Berhnard video sebe u tom slucaju?