IN4S

IN4S portal

BiH u NATO samo sa Srbijom

1 min read

OkolićUprkos stalnim pritiscima Vašingtona i Brisela, pitanje raspodele vojne imovine u BiH neće moći da bude rešeno bez političkog dogovora i konsenzusa između entiteta. Verujem da je moguć dogovor koji će odgovarati svima, a bilo kakav jednostran akt, bez saglasnosti Srpske, samo bi produbio krizu!

Ovo u intervjuu „Novostima“ kaže zamenik ministra odbrane BiH Mirko Okolić koji tvrdi da je u ovom trenutku zemlja jako daleko od konkretnog rešenja.

– Srpska zahteva da se istovremeno reši i pitanje vojne i državne imovine, ne pristaje na parcijalna rešenja – rekao je Okolić.

Je li ovo pitanje teže rešiti u praksi ili za političkim stolom?

– I jedno i drugo. U praksi je reč o knjiženju koje zahteva potpuno jasnu dokumentaciju i rešene imovinsko- pravne odnose. To nije nimalo lak posao. Naravno, sve zavisi od političke odluke.

Kao funckioner SDS kako gledate na zahtev SNSD za smenom vašeg kolege Mirka Šarovića. Pominjano je i vaše ime?

– Kadrovi SDS u institucijama BiH će i dalje da rade svoj posao profesionalno i odgovorno. I ranije smo imali takve zahteve iz SNSD. Naredna godina je izborna, pa svi kalkulišu sa izjavama. Bez obzira na političke podele, SDS će uvek štiti interese RS.

Raspodela vojne imovine je uslov za članstvo zemlje u NATO. Da li su oprečni stavovi o putu zemlje ka Alijasi vidljivi i na pitanju imovine?

– Predstavnici Srpske imaju bojazan da bi raspodela imovine, na način na kojem insistiraju određeni političari iz FBiH, bila štetna po Srpsku. Rešavanje vojne imovine je samo jedan od uslova kada je reč o pristupanju zemlje u NATO. BiH još nije spremna za članstvo materijalno, tehnički i organizaciono. Treba još dosta vremena da zemlja uđe u NATO.

Najviši zvaničnici Srpske su mišljenja da o pridruženju BiH Alijasi građani RS treba da se izjasne na referendumu?

– Stav RS je poznat – nemamo ništa protiv NATO, ali pod uslovom da se ne desi da Srbija i RS budu u različitim vojnim blokovima. Ni tu se ništa ne može napraviti bez stava i saglasnosti RS. Srbi imaju mogućnost korišćenja entitetskog glasanja u parlamentu BiH, kojim mogu osporiti bilo koji zakon štetan po srpske interese.

Proces uništavanja viška naoružanja u BiH pratile su brojne afere. Istraga je u toku. Je li uveden konačno red?

– Bilo je mnogo problema i nepravilnosti u prošlosti. Očekujemo da pravosudne institucije odrade svoj deo posla i donesu konačnu odluku. Svi koji su prekršili zakon treba da odgovaraju. Sada smo uveli mnogo rigoroznije kontrole i potpunu primenu najviših evropskih i međunarodnih standarda. Afera više nema.

Kako će biti podeljen novac dobijen od prodaje viška naoružanja?

– Plan je da BiH dobije 20 odsto sredstava, a preostalih 80 odsto da ide entitetima, zavisno od teritorije sa koje potiče oružje. Međutim, još nema dogovora oko prodaje, odnosno ko će je obavljati.

Zbog informacija o uzimanju mita u Oružanim snagama BiH prilikom unapređenja podoficira, ministar odbrane BiH je podneo krivične prijave protiv pojedinaca?

– Korupcija je prisutna u svim oblastima družtva u BiH. To je naša stvarnost. I teško je u potpunosti iskoreniti. MO je ozbiljno ušlo u borbu protiv korupcije. Svi slučajevi koje se otkriju biće prijavljni nadležnim institucija.

Da li je tačno da se ne zna pouzdano koliko i kakvog oružja ima u vojnim magacinima u BiH?

– To je tačno. Taj posao nije urađen kvalitetno odmah po formiranju zajedničke vojske. Ministarstvo odbrane je izdalo naredbu da se utvrdi tačna evidencija, ali reč je o veoma obimnom i zahtevnom poslu. Očekujemo da to bude završeno do 2015. godine

Revizori su ranijih godina uočavali rasipništvo i neracionalno trošenje novca u MO i Oružanim snagama? Ima li pomaka?

– Zatekli smo negativan revizorski izveštaj, ali uvodimo red. Poslednji izveštaj revizora nije negativan. Ima određenih zamerki, ali finansijsko poslovanje je znatno racionalnije i transparentnije.

Iz RS su se povremeno mogli čuti zahtevi za potupnom demilitarizacijom BiH ili smanjenjem broja vojnika mada nikada nije bilo zvanične inicijative u parlamentu BiH? Stav funkcionera RS je da zajednička vojska nije opravdala svoje postojanje?

– Poznato je da se RS zalagala za demilitarizaciju, ali to se nije ostvarilo. Oružane snage su tu, one i dalje postoje, RS čak finansira tu vojsku. Opravdale su svoje poverenje i ispunile zadatke koje su pred njih postavljeni. U vojsci rade časni srpski oficiri, generali, podooficiri i vojnici. Niko nema pravo da njihov rad potcenjuje. Istina je da je međunarodna zajednica nametnula zajedničku vojsku. RS je to teško prihvatila, ali uspela je da sačuva Treći RS pešadijski puk koji baštini tradiciju Vojske RS.

Mnogi se protive slanju vojnika iz BiH u mirovne misije širom sveta?

– BiH podržava mirovne misije u okviru NATO i UN. BiH je potpisalo dokument Partnerstvo za mir sa NATO i ima obavezu da šalje vojnike u te misije. Sve se radi na dobrovoljnoj osnovi. Sve ocene govore da naši ljudi obavljaju izvrsno taj posao. Rizik uvek postoji, ali na sreću nije bilo povređenih niti poginulih.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *