IN4S

IN4S portal

Bijela kuga kuca na vrata Crne Gore

1 min read
Prirodni priraštaj u Crnoj Gori opada iz godine u godinu, a ove će vjerovatno biti najmanji u poslednjih šest decenija.

Foto: Piksabej

Prirodni priraštaj u Crnoj Gori opada iz godine u godinu, a ove će vjerovatno biti najmanji u poslednjih šest decenija. U prvih osam mjeseci 2019. prirodni priraštaj iznosi 203 i znatno je manji u odnosu na prošlu godinu kada je bio 760. Prije 60 godina broj rođenih u odnosu na umrle bio je veći za skoro deset hiljada, tokom 90-ih godina rapidno je opao, ali je čak i početkom ove decenije bio blizu dvije hiljade. Sada se mjeri tek stotinama.

Mileta Radovanić, generalni sekretar crnogorske opozicione partije URA, tvrdi da je najveći problem što se teško može naći mlada porodica u Crnoj Gori u kojoj oba roditelja rade za prosječnu platu koja trenutno iznosi 517 evra.

„Čak i kada je to slučaj ako u obzir uzmete visinu minimalne potrošačke korpe za četvoročlanu porodicu koja iznosi oko 650 evra i dodatne troškove kao što su vrtić i škola, vrlo je teško bez većih problema i odricanja obezbijediti osnovne uslove za porodicu. Samim tim teško je odlučiti se i na proširenje porodice”, kaže Radovanović, prenosi Politika.

Profesor Filozofskog fakulteta u Nikšiću i demograf Miroslav Doderović kaže da su brojni uzroci pada prirodnog priraštaja u Crnoj Gori:

„Još nismo u fazi bijele kuge, a značajan uzrok opadanja prirodnog priraštaja je naše brojno stanovništvo koje je na privremenom radu u inostranstvu. U pitanju je radno i reproduktivno najsposobniji dio stanovništva, od 25 do 40 godina, i ono neposredno utiče na smanjenje nataliteta. Sa radnicima odlaze i njihove porodice, a najveći dio njih su muškarci što još više utiče na biološku reprodukciju”.

Dodaje i da su među glavnim uzrocima pada prirodnog priraštaja i sve slabiji životni standard, ali i promjena društvenog i porodičnog statusa žene odnosno podizanje kulturnog nivoa stanovništva, kao i ubrzani procesi urbanizacije i industrijalizacije, pišu Vijesti.

Od 1945. do 2011. godine u Crnoj Gori znatno se smanjio udio mladog, a povećao starog stanovništva, kaže Doderović:

„Taj proces je uslovio da je stanovništvo Crne Gore 2020. godine na pragu demografske starosti, a to znači da je dostiglo najveću prosječnu starost od 38,8. U pojedinim gradovima kao što su Nikšić i Cetinje ili regionima kao što je Sjever Crne Gore ne ostvaruje se ni prosta zamena generacija. Naročito raste udio građana starijih od 64 godine”.

Trend razvoda brakova

U Crnoj Gori su proteklih godina primjetni i sve češći razvodi brakova. Tako je prošle godine na četiri sklopljena braka dolazio jedan razvedeni brak ili ukupno čak 845, što je veliki broj za zemlju od samo 625 hiljada stanovnika. I u prvih osam mjeseci ove godine je sličan trend, a primjera radi u Danilovgradu je sklopljeno 30 brakova, a razvjedeno čak 28.

Kada se govori o uslovima za širenje porodice, trudnice u Crnoj Gori imaju pravo na plaćeno odsustvo 12 mjeseci po rođenju djeteta, što je znatno duže nego na Zapadu. Prethodnih godina mladim bračnim parovima Vlada je pomogla da pod povoljnim uslovima dobiju stambene kredite, ali su tu rate mnogima značajan mjesečni izdatak. Neki gradovi u Crnoj Gori daju jednokratne novčane naknade za rođenje deteta, a rijetki su oni koji imaju neke konkretne mjere za pomoć porodicama sa troje i više djece, odnosno za stimulisanje rađanja.

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Bijela kuga kuca na vrata Crne Gore

  1. Vlasti to i odgovara!Iseljavaju se oni sto nemogu da prezive jer su bez posla ato su pretezno srbi a ostali su opozicija!Kud ce bolji nacin da isacuvaju vlast u feudu!

  2. Vladu ne zanimaju ovi problemi koliko da se ne desavaju u CG. Nju zanima SRC, kako je unistiti i rasrbiti Srbe u CG. To je prioritet Mila i druzine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net