„Bijeli Pavle“: Podržavamo protest učenika Gimnazije Petar Prvi Petrović Njegoš
1 min readNedavno se u našem Gradu, na našu radost, desio protest učenika danilovgradske Gimnazije „Petar Prvi Petrović Njegoš”, koji su na jedan civilizacijski način iskazali svoje neslaganje sa odnosom prema ćirilici u ovoj ustanovi. Oni su svoj protest protiv progona ćirilice iz Gimnazije iskazali na dostojanstven način, akademskim manirom, obučeni u plave majice na kojima je pisalo „Ćirilica je naše pismo”, navodi se u saopštenju udruženja „Bijeli Pavle“, koji potpisuje mr Ognjen Jovović, predsjednik Upravnog odbora.
„Podržavamo, posebno ovu mladu generaciju, koja se konačno javila u ovom Gradu, koja ne želi da bude ničiji politički plijen, koja želi da se obrazuje na principima tradicije, ne samo ovog kraja, nego na principima ravnopravnosti pisama evropskih konvencija koja poštuje korijene i svoju savremenost. Podržavamo, konačno jednu generaciju, i očekujemo da će kroz učenje, kroz znanje, koje će primjenjivati u ovoj opštini, biti samosvjesna generacija slobodnih ličnosti, autonomna, a bez autonomije nema ni odgovornosti“, poručili su iz udruženja.
„Nema u našem Gradu ni jedne ulice sa ćiriličnim natpisom. Nema ni jedne, kako to bar zakon nalaže ni dvojezično. Čak i transverzala duhovnosti, novi put Danilovgrad-Ždrebaonik-Ostrog nema ni jednu oznaku na ćiriličnom pismu“, napomenuli su iz „Bijelog Pavla“. Udruženje insistira isključivo na ravnopravnosti pisama, traži mjeru i poštovanje tog principa.
„Gospodo iz lokalne uprave, da li ste dolazeći na tu dužnost prije 12 godina, eventualno imali kada u rukama Besjede Svetog Petra Cetinjskog čije ime naša Gimnazija s ponosom nosi. Znate li na kom pismu su one napisane?
Da li ste, spremajući se za tu dužnost, i za poštovanje živog toka tradicije, onog toka koji je vanvremenski, koji je blago svih generacija, koji je naša baština, znali da je ćirilično pismo naš korijen i kuća, koja nas predstavlja u svijetu, i koju treba da čuvate. Da li ste, kada imali u rukama Oktoih Prvoglasnik? Znate li na kom pismu je napisan, takođe i Miroslavljevo jevanđelje, Gorski vijenac…“, poručili su iz udruženja.
„U kulturi i obrazovanju nagrade su Miroslavljevo jevanđenje, Njegoševa, Oktoih. Sve se one tako zovu u vremenima, ako ćemo pravo, kada je u Crnoj Gori bilo izraženo žestoko jednoumlje, kada je perjanica te pošasti, upravo bio Danilovgrad, što je, ostalo upamćeno i zabilježeno“, rekli su iz udruženja i dodali:
„Apelujemo na Ministarstvo prosvjete, da dozvoli učenicima koji ne žele da budu plijen nijedne politike, koja želi da stasava slobodno, da sami biraju ono što žele, da se ponašaju u skladu sa evropskim normama. Ne očekujemo, da će uprava Gimanizije, ili Ministarstvo, na ovaj demokratski čin otpora učenika posegnuti represivnim mjerama i njihovom kažnjavanju. Upozoravamo da će svaki pokušaj progona ili kažnjavanja učenika naići na našu, i nadamo se reakciju šire zajednice i svih slobodnomislećih ljudi.“
„Ova generacija slobodnih ličnosti, izrasla i stasala u duhu nasvjetlijih primjera naše tradicije nadrasla je profesore i pedagoge i sredinu u kojoj živi, načinom na koji je kulturno u skladu sa najboljim primjerima svijeta iskazala protest protiv progona ćiriličnog pisma. Upravo iz tih razloga im dajemo podršku da istraju na tom putu. Očekujemo da se gospoda iz Ministarstva konačno oglase i odgovore im pozitivno na traženi izborni predmet“, naglašeno je u saopštenju.
„Ova generacija učenika, koja je inicirala povratak ćirilice, je ispred svojih profesora, između ostalog, i zbog toga, što godišnju nagradu koja nosi ime Tomo Dragović, koji je stradao u odbrani sopstvenog pisma i kulture od austrougarske vlasti, primaju najbolji učenici Gimnazije“, istakli su u udruženju.
Udruženje Bjelopavlića, ne prvi put konstatuje progon ćirilice iz Danilovgrada, iz Bjelopavlića sa teritorije naše opštine. Podsjećamo, u Bjelopavlićima je prije više od 100 godina odbranu srpskog jezika i ćirilice platilo progonom 14 učitelja. Udruženje je 2015. godine usvojilo Deklaraciju o zaštiti srpskog pisma i uputilo je na usvajanje lokalnom parlamentu.
„Ćirilica u Crnoj Gori danas, nasuprot ustavnoj odredbi o ravnopravnosti pisama u javnoj komunikaciji, ima status službenog, ali ne i obavezujućeg pisma. Ćirilica je znak našeg prepoznavanja, našeg identiteta, naše ime i prezime u svijetu i među ljudima raznih vjera i nacija. Oni koji su protiv ćirilice, ne ratuju sa savremenicima, oni ratuju sa precima. Zato imamo veliku obavezu da sačuvamo ćirilicu, da pretke ne obrukamo, a potomke ne zastidimo“, zaključili su u udruženju „Bijeli Pavle“.
Tesko vama kad nemate profesore koji ne prihvataju da je mlijeko bijelo nego ve tako rano indoktriniraju sa veljesrpstvom koje ne priznaje crnu goru koju je priznala i turska ali ne i njeni vjekovni podanici,jesu li vasi preci iz anadolije sigurno vjerujete da ste intelektualci onda procitjte homo heroikus i homo balkanikus od petra dzadzića ali vi u knjige film uopste u umjetnost ne vjerujete paje uzalud
Rekao sam i ponoviću: Srećom, ovu našu Mladost nismo mi, stariji vaspitali! Nismo uspeli u njih da usadimo našu „mudrost“, kako inače krstimo svoj: kukavičluk, poltronstvo, prevrtljivost, verolomstvo, sebičluk, bezobrazluk… Vaspitali su se sami i postali Ljudi, pravi i potpuni! Možda ipak ima nade za našu zemlju, i za naš narod?
„Ratuju sa precima…“ Pa da. Baš tako. Metafizički rat s precima.
Zato što ste p..ke koje nisu ništa preduzele da se odbrani srpski jezik, tj trgovale su ga sa vlastima, pa sad vaša deca moraju da poturaju svoju grbaču.
Bravo vam ga, kreteni.