Bijelo Polje, Alija i dilema bezbjednosti: Zločinci imaju oružje, ali građani nemaju
1 min readNedavni tragični događaj u Bijelom Polju, gde je osumnjičeni za seriju ubistava Alija Balijagić i dalje na slobodi, otvorio je pitanje lične sigurnosti građana u trenucima kada institucije ne uspjevaju da brzo reaguju, ili sada kada vidimo da ne reaguju adekvatno. Dok čekamo na pravdu, mnoga domaćinstva osećaju strah i bespomoćnost, što postavlja legitimno pitanje: da li bi građani trebalo da imaju pravo na legalno držanje oružja kako bi zaštitili sebe i svoje porodice?
Mogućnost građana da posjeduju oružje često je tema žustrih rasprava na svjetskoj sceni i ne bez razloga. U Americi je tema oružja „stvar koja se ne dira“, a pogotovo ne u toku predizbornih kampanja. Amerikanci cijene i čuvaju svoje pravo na samoodbranu i upravo je ovo jedan od najčešćih argumenata u prilog posjedovanju oružja. U situacijama kada su život ili imovina ugroženi, mogućnost reagovanja uz pomoć legalno posjedovanog oružja može biti odlučujuća. Istraživanja pokazuju da odgovorni vlasnici oružja, obučeni u pravilnom rukovanju, mogu smanjiti rizik od nasilnih zločina u svojim zajednicama.
Istraživanja poput studije koju je sprovela National Bureau of Economic Research ukazuju da oružje u rukama odgovornih građana može smanjiti kriminalne incidente, kao što su provale, jer potencijalni kriminalci uzimaju u obzir mogućnost da ih žrtva može čekati naoružana. Isto istraživanje naravno naglašava da je neophodno da postoje strogi zakoni o kontroli oružja i obuci vlasnika da bi ova strategija bila efikasna.
U zemljama gdje je posjedovanje oružja široko rasprostranjeno, kao što su Švajcarska i Izrael, postoje podaci koji sugerišu da visoka stopa naoružanosti ne dovodi do povećanja zločina. Ove zemlje imaju snažne obuke za oružje i kulturu odgovornog posjedovanja, a statistike pokazuju da je oružje rijetko korišćeno za izvršenje zločina, već više za samoodbranu ili kao sredstvo za očuvanje nacionalne bezbjednosti.
IN4S je prije sedam godina pokrenuo akciju „Poštuj život – zadrži oružje“, gdje je jedan od slogana akcije bio „Bolje je imati oružje koje ti nikada ne treba, nego nemati ga ako ti zatreba“.
Podsjećamo, akcija Vlade Crne Gore, pokrenuta 2015. godine, „Poštuj život, vrati oružje“ je, po ocjeni Ministarstva unutrašnjih poslova, bila uspješna, ali je realnost sasvim drugačija. Naime, iako su građani, od stupanja na snagu Zakona o oružju bili veoma revnosni i vratili na hiljade raznovrsnih komada oružja očigledno je da kriminalci nijesu vratili svoje.
Bezbjednost u Crnoj Gori nikada nije bila na zavidnom nivou. Suočavamo sa značajnim izazovima u oblasti kriminala. Na Indeksu organizovanog kriminala za 2023. godinu Crna Gora je rangirana kao peta u Evropi. Broj zatvorenika u Crnoj Gori je visok u poređenju sa drugim zemljama u regionu, sa oko 168 zatvorenika na 100.000 stanovnika. Pa ipak, razoružan je pošten svijet.
Kako treba da se ponašaju ovih dana građani Bijelog Polja? Događaj u Bijelom Polju, gde je zločinac i dalje na slobodi, ponovo nas podsjeća na pitanje lične sigurnosti. U situacijama kada policija nije u mogućnosti da odmah reaguje, građani se često osećaju bespomoćno.
Građanima dozvoliti posjedovanje i nošenje oružja.
Naravno pod određenim uslovima
Cilj NATO fašista je bio razoružanje naroda sa DPS sektom,kako s e narod nebi organizovano suprostavio lopovima,narkobanditima i ubicama koje je podržavala nacistička EU NATO soldateska,jer su nas i oni pljačkali preko DPS sekte..Uspjeli su, a sjećam se zadnje izbore da su dijelili oružje i spremali traktorijadu.OLOŠI.SAMO BUDALA može da vjeruje ovoj vojsci i policiji koja glumi zakon.Savjetujem svima da čuvaju oružje,što dalje od kuća a kad zatreba lako je doći do njega,jer NAŠI DŽELATI ne miruju!