Битка за главне послове у Бриселу: ЕПП запалила ватру над којом више нема контролу
После неуспешних овонедељних преговора око челних позиција у Бриселу, лидери ЕУ наредне недеље настављају преговоре, али групација Европска народна партија (ЕПП) десног центра актуелне председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен постаје похлепна, што би могло да има велике последице и по њу и Европу, пише „Политико“.
Наиме, имајући у виду да је забележила значајан резултат на изборима за Европски парламент, ЕПП захтева већи део колача, па поред водећег места у Европској комисији, за које је поново предвиђена Фон дер Лајенова, захтева и да петогодишњи мандат председника Европског савета подели са социјалистима, као другом највећом групацијом у ЕП.
„ЕПП је запалила ватру над којом више нема контролу. Ако наставе са овим малтретирањем, највећи сан (актуелног председника Европског савета Шарла) Мишела да се ухвати укоштац с Урсулом постаће стварност“, рекао је неименовани званичник ЕУ алудирајући на, како тврди „Политико“, Мишелове планове да осујети реизбор Фон дер Лајенове.
За сада је актуелна шефица Комисије и даље фаворит за нови мандат на истој позицији, иако су се појавила имена премијера Хрватске Андреја Пленковића и председника Владе Грчке Киријакоса Мицотакиса, премда бриселски портал наводи да њих двојица немају шансе јер би морал да добију подршку у ЕП.
Након избора први договор је био да Фон дер Лајенова остане на челу ЕК, Португалац Антонио Коста је виђен као председник ЕС, Малтежанка Роберта Метсола као шефица ЕП и Естонка Каја Калас као шефице спољне политике блока.
„Политико“ помиње и да проблем прави италијанска премијерка Ђорђа Мелони из десничарске групације Европски конзервативци и реформисти – није срећна због тога што је искључена из преговора о највишим позицијама, у којима учествују ЕПП, социјалисти и либерали као коалициони партнери, иако је ЕЦР тренутно трећа по снази групација у ЕП.
Она жели економски портфељ за Рим у наредном сазиву ЕК, заједно са функцијом извршног потпредседника или потпредседника за ЕЦР.
Њен саборац из Браће Италије Никола Прокачини рекао је да је за сада немогуће да ће гласати у корист Фон дер Лајенове.
Дакле, коалиција ЕПП, социјалиста и либерала ризикује да буде премала да би Фон дер Лајенова добила потребан 361 глас од 720 посланика у ЕП пошто поједини стручњаци сматрају да око 10 одсто посланика неће гласати за њу.
Како је рекао један од званичника ЕУ, „похлепно и арогантно“ понашање ЕПП могло би да доведе до већег цурења гласова социјалиста.
Уколико Фон дер Лајенова не добије подршку ЕП, на Европском савету је да предложи алтернативног кандидата за председника ЕК, што може довести до институционалне кризе, упозориле су дипломате.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: