Бивши амерички НАТО амбасадор: Русија ће поново постати велика сила
1 min readБивши амерички амбасадор при НАТО-у Роберт Хантер оценио је данас да Русија не може бити отписана и да ће поново постати велика сила, а Запад ће у складу са тим морати да се односи према Москви.
„Постало је превише лако игнорисати непобитну геополитичку реалност: да Русија не може бити отписана. У неком тренутку, поново ће постати велика сила, иако је мало вероватно да ће бити суперсила као што је то био Совјетски Савез. Запад, почевши од Сједињених Америчких Држава, мораће да се позабави овом чињеницом, у нашем сопственом интересу“, навео је Хантер у ауторском тексту за „Риспонсибл стејткрафт“, напомињући да то представља аргумент за опрез, како чланице НАТО-а не би „прешле Рубикон“ и ушле у трајну конфронтацију са Русијом.
Према његовим речима, НАТО може да настави путању хладног рата изоловањем и провоцирањем Русије, или да помогне да се оконча рат у Украјини.
Алијанса такође не треба да игнорише потрагу за мирним решењем сукоба, сматра бивши амбасадор.
„НАТО не може да одустане од напора ка стратешкој стабилизацији и контроли наоружања и не би требало да допринесе новој подели Европе између пријатеља и сталних непријатеља“, пише Хантер за онлајн публикацију Квинси института за одговорно управљање државом.
Он је подсетио да су пре 75. година на данашњи дан министри спољних послова САД, Канаде и 10 западноевропских земаља закључили Вашингтонски уговор, напомињући да је данас Алијанса суочена са изазовом Русије Владимира Путина и њеног надирања са Истока.
Хантер је оценио да је најштетнија за изградњу заједничке безбедности и избегавање нове конфронтације са Русијом, била одлука бившег председника Џорџа Буша 2008. године да изврши притисак на НАТО да Украјину и Грузију прогласи новим чланицама.
„Ово је очигледно било изван онога што би било која велика земља могла да прихвати и прекршило је прећутно разумевање украјинске позиције између Истока и Запада из 1997. године. Ова геополитичка глупост не оправдава ниједан Путинов поступак. Али, заједно са даљим проширењем НАТО-а и државним ударом у Кијеву 2014. предвођеним САД, то је помогло Путину да код куће потврди да НАТО жели да опколи Русију“, нагласио је бивши амбасадор.
Додао је да је НАТО данас јасно ставио до знања да мора помоћи Украјини да се супротстави руској агресији, а да, по узору на председника Џозефа Бајдена, не ставља трупе чланице на терен што би могло да доведе до погрешних процена или ескалације.
„Истовремено, постало је превише лако и популарно прогласити нови хладни рат са Русијом. То би значило високе ризике и трошкове, политичку и психолошку ригидност и сталне страхове од погрешних прорачуна и могуће ескалације из једног рата (Украјина) у шири сукоб на континенту“, закључио је Хантер.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: