ИН4С

ИН4С портал

Бивши бугарски министар: Скопљу изнети јасне захтеве по угледу на Грчку

Бугарска, застава

Бивши бугарски министар одбране Бојко Ноев сматра да несугласице између Бугарске и Северне Македоније уопште нису историјске природе, већ политичке и да Скопљу треба изнети јасне захтеве по угледу на Грчку.

У изјави за радио „Фокус“ он је рекао да управо то што је актуелна власт фокусирана на наводне историјске проблеме представља разлог што две стране не могу да се договоре.

Он каже да премијер Бојко Борисов покушава да реши ствар путем личних односа с македонском страном и додаје да наивно покушава да буде херој у решавању питања које читава поколења нису могла да реше.

Као последица таквих импровизација Борисова дошло је до лошег Споразума са Скопљем 2017. године (о сарадњи и пријатељским односима) у којем Софија не износи никакве јасне захтеве и управо зато данас две стране не могу да се договоре.

Наши представници сада кажу да Северна Македонија не поштује Споразум. Шта тачно не испуњавају? Грци су рекли: тражимо да промене име, тражимо да скину ту заставу, да не дирају антику и Северна Македонија се сложила с тим. А ми ништа конкретно нисмо тражили. Формирали смо некакву комисију на коју су пали очигледно политички задаци“, рекао је Ноев.

Према оквирној позицији бугарског парламента, Софија позива Скопље да одбаци језик мржње према Бугарима, да уклони са споменика поруке типа – „бугарски фашистички окупатор“, да одустане од идеје о македонској националној мањини у Бугарској и формулације „македонски језик“.

Бугарски премијер и шефица дипломатије Јекатерина Захаријева у више наврата су изражавали подршку Северној Македонији на европском путу, али министар одбране Красимир Каракачанов је упозорио суседну земљу да се не нада да ће неко извршити притисак на Бугарску.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Бивши бугарски министар: Скопљу изнети јасне захтеве по угледу на Грчку

  1. Makedonci nisu kulturološki bliži Bugarima, no Srbima. To Bugarima smeta i još više im smeta što su se Makedonci sa Grcima dogovorili. Bugari nijesu odustali od ideje da progutaju cijelu Makedoniju: Epirsku, Vardarsku i maleni dio južne Srbije.
    Sjeverno-Makedonci su na potezu: il’ si plijen il’ si lav, biraj momče Makedonče.

  2. EU, tačnije najrazvijenije članice EU, ne bave se takvim staromodnim i prevazidjenim pitanjima kao Bugarska nego gledaju kako će se u svom interesu proširiti i na tržište Makedonije. Bugarska jeste članica EU ali nije iz kluba razvijenih te nema potencijal da se na takav način širi po Makedoniji. Ako nešta i mogu da ostvare Bugari i to gube jer stvaraju još veće nepoverenje sa ovakvim polemikama. Evropska unija očigledno nije šansa za razvoj, Bugari to sigurno osećaju na svojoj koži, ali o tome ne smeju naglas, jedino mogu da gnjave Makedoniju. Eto Bugari ne priznaju makedonski jezik, pa traže da se zove „ustavni jezik“. Izmedju njih sporan je i Goce Delčev, po jednima Makedonac po drugima Bugarin, a inače rodjen je u mestu Kilkis u nekadašnjem Osmanskom carstvu na teritoriji današnje Grčke. Jedino da ustane iz groba, što bi bila pravda jer mlad je umro, pa da im objasni ko je. Od takvih polemika koje pokreće Bugarska ne vidim da će napredovati odnosi izmedju Bugarske i Makedonije, naprotiv. Dok odnosi izmedju Srbije i Bugarske brže se popravljaju! Zašto je to tako? Narcizam malih razlika?

  3. Od 2009 tadašnja BJR Makedonija čeka na otvaranje pristupnih pregovora da bi nakon 11 godina u martu 2020 godine Lideri zemalja članica Evropske unije podržali zaključke Saveta ministara kojm se odobrava otvaranje pristupnih pregovora EU sa Severnom Makedonijom i Albanijom. Šta se u medjuvremenu desilo za ovih 11 godina? Da li je Grčka rešila na najbolji način svoje stare probleme sa BJR Makedonijom? Nije, samo ih je prelomila preko kolena, najveći dobitnik je NATO koji se proširio na Makedoniju, zbog širenja NATO-a su i vodjeni, ali i završeni su grčko-makedonski pregovori. Gubitnici iz tog rešenja su najpre Grčka, zatim Bugarska i Albanija. Grčka je tim rešenjem ubacila vruć kesten Bugarskoj, pa i Albaniji. Naziv Severna Makedonija otvara pitanje gde je južna Makedonija i mapa otkriva da je ona na prostoru današnje Grčke. Gde se nalazi zapadna Makedonija? Slovenskih naziva mesta stvarno ima na teritoriji istočne Albanije. A tek gde je istočna Makedonija? Podrazumeva se da je na prostoru Bugarske.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *