ИН4С

ИН4С портал

Бивши директор Народног музеја на Цетињу НИЈЕ пријавио нестанак експоната

Narodni muzej Cetinje

Некадашњи Владин дом у ком су одржаване Народне скупштине на Цетињу у краљевини Црној Гори, а данас Народни музеј

Основано државно тужилаштво на Цетињу поднијело је Основном суду у Престоници оптужни предлог против бившег директора Народног музеја на Цетињу Павла Пејовића, пише Дан.

Цетињски државни тужилац Душко Милановић казао је да ће се Пејовић, који је на челу музеја био од 2013. до 2017. године, наћи пред судом због нестанка предмета из музеја.

“Обавјештавамо вас да је против П.П., бившег директора Народног музеја Црне Горе, Основно државно тужилаштво поднијело оптужни предлог Основном суду на Цетињу, због основане сумње да приликом вршења службе није пријавио нестанак већег броја музејских предмета иако је знао да исти недостају чиме је извршио продужено кривично дјело непријављивање кривичног дјела и учиниоца”, казао је Милановић за ТВ Вијести.

Против ранијих директора Народног музеја није могуће покретање кривичног поступка јер је наступила застара.

Иначе, ранија ревизија музејских предмета од 1926. до 2018. године показала је да од 66.272 предмета, колико их има у пет црногорских музеја, недостаје 2.914, пише Дан.

Менаџер за програмске политике и портпарол Народног музеја Иван Мијановић казао је раније да то не значи да су предмети бесповратно изгубљени или отуђени.

Прецизирао је да је у Нјегошевом музеју уочено да недостаје 1.333 предмета од којих је 1.142 стручна музејска комисија раније означила као у помоћне.

“Није исто да недостају предмети као што су разгледнице, а њих је у овом случају 979, или 129 прештампаних репродукција, затим значке и поштанске маркице, у односу на вриједне предмете као што је књига из Нјегошеве библиотеке, а третирају се на исти начин у извјештају”, навео је Мијановић на ранијој конференцији за штампу.

О нестанку музејских експоната јавност је први упознао музејски техничар Александар Бркуљан, који је поднио више кривичних пријава против Н.Н. лица због нестанка предмета из музеја.

Управа за културна добра још 2013. године констатовала је мањак од преко 2.900 музејских предмета у посједу Народног музеја Црне Горе. Изјашњење о томе Управа је од музеја затражила тек три године касније. Народни музеј је у највећем дијелу потврдио налаз комисије.

Пејовић је због нестанка музејских предмета саслушан у јануару 2019. године.

Претходно, у току истраге, тужилаштво је од Основног суда у Цетињу тражило одобрење да се изврши претрес стана који користи Пејовић, али и Петар Ћуковић, који је прије њега био на мјесту директора Народног музеја. Тужилац је сматрао да би се током претреса њихових станова можда могао пронаћи дио несталих предмета. Ипак, по оцјени суда, те претпоставке нијесу биле довољне да би се могао издати налог за претресање станова.

Пејовић је тада за Дан казао да нема везе са нестанком предмета, али да се сада мора наћи жртвено јагње.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *