ИН4С

ИН4С портал

Бивши логораши Аушвица о враћању у живот

1 min read

Централна комеморативна церемонија на Дан сећања на жртве холокауста, 27. јануара када је Црвена армија 1945. године ослободила највеће стратиште Јевреја у Другом светском рату немачки нацистички концентрациони логор Аушвиц-Биркенау на југу Пољске, ове године протиче у знаку повратка преживелих логораша у нови живот.

ausvic

„Одајући пошту свим жртвама ове године посебно желимо да се сетимо људи који су упркос огромној трауми покушали да се врате у нормалан живот“, казао је директор Државног музеја бившг немачког логора Аушвиц-Биркенау који су нацисти подигли у окупираној Пољској, Пјотр Цивињски.

Главни гости комеморације и обележавања Дана сећање на жртве холокауста у целој Пољској под покровитељстом председника Пољске Анџеја Дуде у Аушвицу су данас бивши логораши, њих око 80, који ће се пред Спомеником жртвама обратити свету са поруком о монструозном злочину холокауста.  Поред њих, говориће и председник Дуда и амбасадори Израела и Русије.

О трагичним судбинама преживелих Јевреја који су покушавали да потисну из мисли зло нациста и врате се у нормалан живот, неки у разореном родном месту, други стварајући своју државу Израел као дом безбедан пред холокаустом, трећи у емиграцији у САД, говори изложба уприличена за ову годишњицу у баракама Музеја.

Дан сећања на жртве холокауста и ове године обележава Варшава, полагањем цвећа и паљењем свећа испред Споменика хероја Варшавског гета, екуменском молитвом и читањем имена јеврејских жртава а улицама града пролази поподне и на ову 71.  годишњицу празан старински трамвај жигосан као и Јевреји у време нацистичког дивљања у окупираној Варшави Давидовом звездом.

„Тај трамвај зауставља се на станицама. Врата се отварају. Нико не излази, нико не улази. То је начин да се сетимо оних којих више нема“, казала је директорка фондације Шалом која је суорганизатор варшавске комеморације и сећања на јеврејске суседе који су страдали у логорима, Голда Танцер.

Широм Пољске са сумраком у 18 часова на прозорима зграда и кућа засијаће свеће којима обични Пољаци показују да нису заборавили ниједну од жртава холокауста.

Логор Аушвиц касније проширен у комплекс Аушвиц Биркенау нацисти су подигли 1940. године, првобитно као логор за Пољаке. Дв године касније, претворили су га у главну фабрику смрти, стратиште Јевреја у монструозном плану Хитлеровог Трећег рајха да ликвидира европске Јевреје.

У гасним коморама, од болести и рада у нељудским условима у логору је страдало најмање 1,1 милион логораша, највише Јевреја и Рома али и совјетских војних заробљеника, Пољака и припадника других народа Европе. Логор Аушвиц Биркенау ослободила је 27. јануара совјетска Црвена армија. У борбама за логор погинуо је 231 војник а Уједињене нације  2005. године прогласиле су тај дан за међународни Дан сећања на жртве холокауста.

Логор је после рата претворен у музеј а прошле године посетило га је рекордних 1,72 милион људи, медју њима и 93.000 Немаца.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy