ИН4С

ИН4С портал

Бјелановић: 10. година успјешног рада у култури на подручју Васојевића

1 min read
Српско историјско-културно друштво „Никола Васојевић“ Беране како каже његов предсједник Живко Бјелановић, урадило доста на плану културе и организовало велики број манифестација у протеклих десет година радећи на афирмацији Српске културно-историјске баштине на подручју Васојевића.

Фото: Живко Бјелановић / Глас Холмије

Српско историјско-културно друштво „Никола Васојевић“ Беране како каже његов предсједник Живко Бјелановић, урадило доста на плану културе и организовало велики број манифестација у протеклих десет година радећи на афирмацији Српске културно-историјске баштине на подручју Васојевића.

Иако радимо у веома тешким условима јер, до сада напомињемо да никада нисмо добили средства од државних институција културе Црне Горе, иако смо уредно конкурисали неколико пута“, казао је Бјелановић.

Он је појаснио да је друштво основано прије десет година услед потребе да се очува српско културно-историјско наслеђе и српски ентитет сјеверног дијела Црне Горе, као и у циљу привредног и туристичког развитка превасходно области која обухвата територију Васојевића као највећег српског племена и сјеверни дио Црне Горе, који, како додаје он, сваког дана напуштају млади људи захваљујћи погубној политици ДПС-а.

Потом смо и покренули и часопис ‘Глас Холмије’ ради борбе за историјску истину. Часопис за књижевност, историју и културу ‘Глас Холмије’, који излази на српском језику и ћириличном писму од јуна мјесеца 2012. године, чији оснивач и издавач је Српско историјско-културно друштво ‘Никола Васојевић’, Беране, доживио је и свој 39. примјерак“, рекао је он.

Бјелановић објашњава да је у временима поремећеног система вриједности, кад носиоци новог глобалног поретка настоје да потисну традиционалне културне и историјске вриједности и умјесто њих на видно мјесто истакну нешто што нема додирних тачака са урођеном духовном снагом и традиционалном културном и научном баштином српског народа, група скромних и вриједних ентузијаста, одлучила је да покрене часопис ‘Глас Холмије’, како би дала допринос очувању свега напредног, по чему смо се кроз вјекове препознавали у цивилизованом свијету.

Познато је да се некада област око ‘свете’ васојевићке планине Ком, гдје живи највеће српско племе, називала Холмија, што нас је и опредијелило да наш часопис штампамо под тим именом“, наводи он.

“Настојимо да се између корица овог часописа нађе све оно што завређује пажњу са жељом да, између осталог, као будни хроничари свога времена, одбранимо српски језик и ћирилично писмо, које је вјековима постојало на ‘светим водама’ Лима“, објашњава Бјелановић.

 

Он даље наводи и да окупљени у Српском историјско-културном друштву „Никола Васојевић“, Беране, вјерују у исте вриједности и циљеве и дијеле визију садржану у идеји општег привредног, економског, културног и социјалног развоја овог краја.

Једнако важан циљ за чије се остварење друштво залаже је јачање свијести о вриједности културне разноликости и идентитета, очување традиционалних вриједности, обичаја и манифестација, као и презентација културног наслеђа и умјетничког стваралаштва српског народа области Васојевића“, истиче он.

Напомиње и да је Српско историјско-културно друштво „Никола Васојевић“ Беране, преко часописа „Глас Холмије“, учинило велики помак, јер је до сада издало 39 примјерака часописа.

Он додаје и да ће током ове 2019. године радити на промоцији књига које ће бити заједнички организоване са Удружењем ратних добрвољаца 1912-1918, њиховим потомцима и поштоваоцима регионалне организације Беране и Удружења српских књижевника у отаџбини и расејању из Андријевице, а у циљу јачања Српске културне мреже под називом СНО – Српска народна одбрана Васојевића и Лимске долине.

Разговор водио: Давид Лалић

Прочитајте још:

Проглашени најљепши рукописи ћириличног писма

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бјелановић: 10. година успјешног рада у култури на подручју Васојевића

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *