IN4S

IN4S portal

„Black Friday“, a gdje je naša ćirilica?

1 min read
Pitam se zašto sve prepisujemo, danas je sve ispisano na engleskom jeziku „Black Friday“ (crni petak koji je stigao iz Amerike…), sve to meni ružno i ponizno deluje, kao da svoj jezik i pismo nemamo, kao da živimo u tuđini

Ilustracija

Pripremio: Đorđe Bojanić

Pitam se zašto sve prepisujemo, danas je sve ispisano na engleskom jeziku „Black Friday“ (crni petak koji je stigao iz Amerike…), sve to meni ružno i ponizno deluje, kao da svoj jezik i pismo nemamo, kao da živimo u tuđini.

Zašto nemamo svoj dan kupovine (sniženja), primer ,,radosna subota“ ili ,,porodični petak“, ovako ispisan, na ćirilici? Zašto se ne ugledamo baš na te engleze, francuze, ruse, bugare, grke, kineze… oni čuvaju svoj jezik, kod rusa koka kola je ispisana na njihovoj ćirilici (tako i treba).

Branili su nam ćirilicu da koristimo zbog ,,jugoslovenstva“, kako u Kraljevini tako i u komunizmu (zbog bratstva i jedinstva)… ko nam sada pravi problem? Tu nam niko nije kriv ni u jednom režimu do nas samih, sve nam je tuđe lepše i slađe, sve smo prihvatali.

Setimo se srpskih i hrvatskih lingvista i kulturnih radnika koji su doneli 10. decembra 1954. godine Novosadski književni dogovor u kome je, u trećoj tački Zaključaka, stajalo da su „latinica i ćirilica ravnopravni”. Međutim, iako se u svim republikama SFRJ učila i ćirilica, u praksi su samo Srbi koristili oba pisma, dok su Hrvati i Muslimani koristili samo latinicu. Ubrzo su i sve ćirilične mašine za kucanje zamenjene latiničnim… mi to ni tada nismo razumeli, kao ni danas što ne razumemo problem engleskih natpisa kao ovaj „Black Friday“.

Strašno je što i danas skoro svi nazivi na prodavnicama i firmama su ispisani latinicom i sa terminima koji ne pripadaju našem jeziku… a imamo najlepše pismo i jezik ,,ćirilicu“.

Pogledajte samo koliko tv stanica i portala koristi latinicu, zašto?

Ali, to smo mi, zato se ovako i osipamo i sve nas je manje i manje, kao i teritorija. Što se ne zapitamo gde su to sve bile Srpske zemlje i ko danas živi na tim Srpskim teritorijama, pogledajmo Crnu Goru, Makedoniju, Bosnu, Liku, Dalmaciju, Severnu Albaniju… a tamo sada nove nacije, jezik, crkva, izvrnuta istorija. Sve bivši Srbi… koji se lako odrekoše korena, đedova i Srpstva… kao i mi u matici što se odrčemo svog pisma ,,ćirilice“…
Nikako da se opametimo.

Treba uvesti porez na nazive firmi i proizvoda koji su ispisani na latinici, odatle da krenemo i država da ima dodatni prihod, što svakako nije loše.

Da se vratimo na večerašnju histeriju, tu je jedina sličnost između nas i zapada naziv „Black Friday“… predhodno uz naduvane cene sa 20-30 posto sniženja… uporedite to sa trgovinom u Bečkim tržnim centrima, gde su prava sniženja.

Ali, dobro, to smo mi…

Priredio, Đorđe Bojanić, glavni urednik sajta Srpska istorija

Podjelite tekst putem:

6 thoughts on “„Black Friday“, a gdje je naša ćirilica?

  1. Black Friday!
    Treba uvesti porez za komentare napisane latinicom! A ove što komentarima napisanim latinicom “brane” ćirilicu, njuh u ludaru!

  2. Na žalost mi se amerikanizujemo.. itd-izujemo… Crni petak je dan rasprodaja pred Dan zahvalnosti koji nema veze sa nama. A za naše praznike, Božić, Vaskrs.. jedva da ijedan ukras ostane za kupiti u radnjama…

  3. Crni petak je dan rasprodaja pred Dan zahvalnosti u Americi i nema nikakve veze sa našim narodom. Ali mi se amerikanizujemo i itd.izujemo… Što je najtužnije za naš Božić jedva da ostane poneki fin ukras u prodavnicama…

    1. Pune oči prazno srce,tako je to sa poklonima .Božić je prznik radosti i ne treba u ničemu pretjerivati a Zapad od toga kao od svega prvi samo biznis,niko nije unovčen kao isus Hristos,sada pokušavaju Danom Tikava ili kakao kažu halloween,sve se mjeri obrtom prometom i zaradom.
      Treba da se veselimo da uljepšamo nas dom koliko možemo ali netreba da se utrkujemo i da na karju se toliko istrošimo ,a imamo u okolini nažalost i gladnih.
      Nije ovo kritka, Božić smo slavili nekda veseli i sa jednim malim poklonom nijesmo računali,a ako smo ga dobili i do danas se sjećamo.Dokel nas male materijalne stvari raduju u stvari našu djecu ili unuke ,sve je u granicama i vjere i skromnosti,a dani posta nas na to uče i pripremaju za najveću radost pričešće.

  4. Vrhovni sluga zapada osluškuje i sretan je ako unaprijed pogodi želju moćnika sa zapada koji je od njih i izabran.
    Njegovi poslušnici pogadjaju njegove želje i sretni su ako ih dokuče!
    Orudje je sveprisutno i prijemcivo (mediji,nvo,negiranje „zaostale tradicije“,uništavanje porodice,kulture,jezika i pisma,vjere…
    Tako se dolazi do kritičke mase i sadašnje stvarnosti u dzukaniji!
    Tekući kongres koji prvi put protice bez ikakve veze sa stvarnošću i sa bojom samrti ka to najbolje odslikava!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net