ИН4С

ИН4С портал

Благи напредак Црне Горе у извјештају Фридом хауса може се приписати историјској смјени власти која се десила 30. августа

1 min read

Славље након смјене режима Мила Ђукановића

Црна Гора је дјелимично слободна земља, а корупција и партијско запошљавање и даље су проблеми, иако су односи између владе и медија побољшани. То пише у извјештају за Црну Гору међународне организације Фридом хаус за 2021. годину.

Црна Гора, према овом извјештају, оцијењена као дјелимично слободна земља, са 67 поена.

То је напредак за четири поена у односу на годину раније. Постоје побољшања по питању стања грађанских и политичких слобода.

Наш портал упутио је питања партијама парламентране већине да прокоментаришу извештај Фридом Хауса.

Др Вујовић: Корупцију не можемо искоријенити са оним људима који су ,,до гуше” у њој

За Демократску Црну Гору садржај извјештаја је очекиван.

„Ссвјесни смо чињенице да су опипљиви резултати на пољу борбе против организованог криминала и корупције изостали. Због чега смо и ми незадовољни. Највећим дијелом због тога што су се они који су били задужени за тај сектор више бавили рекламерством и политичким маркетингом и рушењем Владе у којој сједе као једини политичари него борбом против корупције, иако су, не случајно, баш те секторе тражили за себе“, казала је за ИН4С посланица др Тамара Вујовић.

Не хапсе се, каже она, криминалци на твитеру, а онај ко заиста жели да се бори против организованог криминала и корупције, не ради против грађана, не пактира са организованим криминалом.

„Но, иако смо очекивали много више, не може се рећи да одређених помака није било. Добили смо мандате од грађана да и ова питања ријешимо, није било воље код оних који су били на ресорним позицијама одлучивања. Брзо ће доћи вријеме да одговорни одговарају за своја чињења и нечињења и суоче се са судом јавности, колико год од њега бјежали„, оцјењује Вујовић.

На питање портала ИН4С да ли има начина да се тренд раста корупције трајно заустави, Вујовић каже да гдје има воље, има и начина, али видите да се данас бавимо одбраном побједе, одбраном изборне воље грађана који су баш жељели то – да се погубни трендови у Црној Гори зауставе.

„Корупција, криминал, сиромаштво, али једном дијелу парламентарне већине то не одговара, очигледно. Корупцију не можемо искоријенити са оним људима који су ,,до гуше” у њој, како неки мисле. Али избором новог Тужилачког савјета, на наше инсистирање први пут нестраначког и професионалног, утрли смо пут борби против корупције.Некима је то сметало, неки су зауставили све реформе које смо покренули. Будите увјерени да Демократе неће дозволити наставак политике због које се пишу негативни извјештаји о Црној Гори, ми знамо метод и пут којим ова земља треба да се креће“, сматра наша саговорница.

Данас је, каже она, Црна Гора слободнија него што је била, данас слободни грађани знају колико вриједи и њихов живот и њихов глас.

„Знају да се они питају. Наравно да не можемо говорити да смо слободу освојили на свим пољима, али ако говоримо, рецимо о слободи говора онда свакако да смо направили искорак“, каже она.

Вујовић истиче да никада не смијемо испустити из вида да је прва демократски изабрана влада у истрорији Црне Горе дошла након тродеценијског апсолутистичког режима, који је познат по бројним аферама од којих се многе односе управо на криминалне и коруптивне радње, у које су уплетени највиши функционери бивше власти.

„За многе од њих јавност је на увид имала и доказе, попут афере ,,Коверта” или “Снимак”, али с обзиром на то да смо имали вишедеценијску праксу ,, „кадија те тужи, кадија ти суди” сви актери афера су на слободи. Неки о њих и даље на значајним функцијама. Или се слободно шетају Београдом попут Маровића. Дани и недјеље иза нас су показали ко је спреман да опрости маровићима, гвозденовићима и другима, а ко никада неће са таквима. А дани и недјеље пред нама ће показати ко је био у праву и какву ће мјеру ко добити од грађана „, рекла је она.

Слијепчевић: Корупција је претходних деценија била друго име режима у Црној Гори

„Дјелимично слободна земља“ – само тај опис у извјештају и имамо довољно разлога за бригу, сматрају из Уједињене Црне Горе.

„Јесте да тај терет носимо већ дуги низ година, да смо свјесни чињенице да свака транзиција и промјена власти захтијева вријеме – али – морамо брже и одлучније спроводити процесе којима ћемо у извјештајима напредовати. И то не напредовати само због извјештаја и неког бирократског одобрења, него спроводити реалне реформе и доводити процесе до краја““, казао је за ИН4С Шеф кабинета предсједника УЦГ Душан Слијепчевић.

Према његовим ријечима, Црна Гора има шансу да напокон доведе институције система на прави колосјек.

„Имамо прилику да полако исправљамо грешке прошлости које су нас коштале статуса демократске државе и довеле нас у описану категорију „дјелимично слободне земље“.
За напредак је неопходно да сви актери уозбиље своје политике, да се бавимо реалним проблемима, да мислимо о грађанима и да преузмемо одговорност за своје поступање“,  оцјењује Слијепчевић.

Корупција је, наглашава он, претходних деценија било друго име режима у Црној Гори.

„Наравно да постоје механизми којима се може искоријенити, али сама чињеница да је 30 годна владавине државом базирано, између осталог, на корупцији – говори да је то проблем којем се мора приступити одлучно и плански. Сматрамо да Црна Гора не смије себи дозволити луксуз „политике континуитета корупције“, него мора показати јасне кораке како да се заустави та пракса и како да се уведе ред у функционисање државе“, каже наш саговорник.

Према његовим ријечима, основни кораци у ослобађању од корупције су независно судство и тужилаштво.

„То је основ од којег морамо кренути. Радује да се виде неки помаци у том правцу и подржавамо наставак демонтаже корупционог система. „Дјелимично слободна земља“ звучи поражавајуће. Међутим, као што смо већ казали, потребно је вријеме да се транзиција заврши и промјена власти осјети. Уједињена Црна Гора је од велике побједе 30. августа 2020. године говорила и подсјећала колеге да морамо убрзати процесе, да не смијемо испустити оно што смо освојили. Сада користимо опет прилику да позовемо на разум и одговорност – ми смо побиједили на изборима да бисмо довели Црну Гору у ред слободних земаља, радимо на томе“, истиче он.

ujedinjena crna gora
Уједињена Црна Гора, лого

Реченица у извјештају „Вјерује се да многи чланови ДПС-а имају везе са организованим криминалом, што и даље пружа могућности за незаконит притисак на бираче и кандидате“ је, каже он, морала бити саставни дио и ранијих извјештаја.

„Морало се и раније слободније извјештавати о стању у Црној Гори. За нас није изненађење то што је написано, али можемо рећи да јесте охрабрујуће да се званично наводи и у извјештају. Могуће да је нашом побједом на изборима 30. августа 2020. године остварен неки вид слободе и у извјештајима и документима које добијамо. Поздрављамо такав приступ, јер досадашње заобилажење проблема, занемаривање јавних непочинстава је било све само не демократско извјештавање“, сматра Слијепчевић.

„Понављамо – поздрављамо чињеницу да је оваквом директном поруком стављена ознака на проблем који морамо рјешавати – а самим тим, понављамо – морамо завршити започето и не смијемо дозволити да процеси трпе, него морамо радити у корист грађана и њихове слободе“, закључио је.

Из Социјалистичке народе партије су казали да је очигледан напредак Црне Горе у најновијем извјештају Фридом хауса, који се, првенствено, може приписати историјској смјени власти која се десила 30. августа 2020. године.

„Примјетно је побољшање када су у питању грађанске и политичке слободе, те једно опште ослобађање грађана да много више него раније исказују своја политичка опредјељења“, наводи се у одговору СНП-а.

„Вјерује се да многи чланови ДПС-а имају везе са организованим криминалом“

Политичке партије су, каже се у извештају Фридом Хауса  углавном у стању да се формирају и дјелују без директног мијешања.

Док су бирачи углавном слободни да изразе своје политичке изборе, ДПС је створио опсежне системе покровитељства и широко распрострањену корупцију, како у јавним тако и у приватним предузећима која су повезана са државом, што подстиче лојалност ДПС-у, указано је у документу.

„Штавише, вјерује се да многи чланови ДПС-а имају везе са организованим криминалом, што и даље пружа могућности за незаконит притисак на бираче и кандидате. Нова власт није зауставила праксу клијентелизма, чиме је озбиљно подрила планирану деполитизацију и професионализацију јавне управе и стварање прокламованог меритократског система“, наведено је у извјештају.

Мило Ђукановић; В. К./Танјуг/ДПС/Служба за односе са јавношћу/Илустрација

Из СНП истичу да је корупција, нажалост, и даље велики проблем у Црној Гори, који је још увијек увелико повезан са дјеловањем Демократске партије социјалиста.

„Извјештај нотира да је ДПС створила клијентелистичке системе и широко распрострањену корупцију, како у јавним тако и у приватним предузећима која су повезана са државом, што подстиче лојалност ДПС-у. Иако је то био планирани циљ, Влада Здравка Кривокапића није успјела да заустави праксу клијентелизма, што је озбиљно подрило планирану деполитизацију и професионализацију јавне управе и стварање система меритократије“, оцијењују из СНП-а.

Потребан је, сматрају,  знатно снажнији одговор у борби против ове пошасти, како би Црна Гора коначно изашла из канџи корупције и непотизма и кренула према развијеним земљама Европске уније.

„Изградња снажних институција које ће се на адекватан начин бавити случајевима корупције, а не као до сада их стављати под тепих, је кључни предуслов за рјешавање овог великог проблема“, истичу.

Из СНП-а су кажу,  сагласни са констатацијом да је Црна Гора и даље дјелимично слободна земља, нарочито из разлога што систем који је ДПС стварала тридесет година није размонтиран, што су бројни кадрови ове партије остали на својим позицијама и што се у многим областима није направио неопходан отклон од старих лоших пракси које су уназадиле нашу државу у бројним аспектима.

СНП

„Извјештај Фридом хауса је препознао оно на шта указујемо већ годинама, а то је да поједини чланови ДПС-а имају везе са организованим криминалом, чиме се ствара могућност за незаконит притисак на бираче и кандидате. Довољно је подсјетити на „чувене“ афере „Снимак“ и „Коверта“ које су оголиле начин рада и функционисања ДПС-а и њихов модел дугогодишњег опстанка на власти. Након 30. августа 2020. године дошло је до ослобађања народне енергије и својеврсне релаксације у погледу прављења политичких избора, али никако не треба сметнути с ума да ДПС својим клијентелистичким и непотистичким везама и помоћу новца и даље може остваривати непримјерен утицај на грађане. При томе, важно је знати да је ДПС задржала контролу над правосудним системом, што значи да још увијек није дошло до потребне реформе у овој области која је неопходна за коначно обрачунавање са корупцијом и осталим пратећим појавама које и даље наше друштво вуку назад“, појашњавају.

У том смислу, кључно је, истичу,  поменути то што је коначно профункционисао нови Тужилачки савјет и што је дугогодишњи главни специјални тужилац Миливоје Катнић пензионисан, што представља крупан корак ка спровођењу неопходних реформских захвата у овој области.

Прочитајте ЈОш:

„Посјавски неимар“ постао „путинолог“: Иван Вуковић и црногорско-украјинска „национална питања“

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Благи напредак Црне Горе у извјештају Фридом хауса може се приписати историјској смјени власти која се десила 30. августа

  1. Oooo, sad mi je lakše!
    Pogledao sam kartu, SAD je u plavoj zoni.
    Ona SAD u kojoj kradu izbore, ona SAD koja preuzima doktrinu Brežnjevljevog ograničenog suvereniteta, tajne policije (CIA, NSA), kontrole medija i monopola nad ISTINOM.
    Prije 40-tak godina Džon Kenet Galbrajt je u knjizi „Doba neizvjesnosti“ predvidio ovakvu zapadnu demokratiju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net