Bliskoistočni sukob ponovo rasplamsava ratnu politiku SAD prema Iranu
1 min readAutor: Boris ORLOV
RAT u sektoru Gaza primorava Sjedinjene Države da pokrenu još jedan veliki rat na Bliskom Istoku čiji je glavni cilj uništenje Islamske Republike Iran.
Senator republikanac Lindzi Grejem još je 7. oktobra izašao sa inicijativom da se u Senatu izglasa rezolucija koja će omogućiti Vašingtonu da pokrene ratnu operaciju protiv Irana. Te reči senator je izgovorio u direktnom prenosu na američkoj televiziji NBC.
Jastreb Grejem smatra da vojna intervencija može doprineti prekidu finansiranja Hezbolaha i Hamasa jer značajan deo sredstava ove organizacije dobijaju upravo iz Irana.
«Ako Hezbolah kao proksi sila Irana masovno napadne Izrael, procenjujem da će to biti egzistencijalna pretnja državi Izrael» – smatra senator.
SAD duže od veka traže povod za vojno uništenje, u početku Persije, a sada Irana. Stalno traže ili stvaraju agresore sa kojima se mogu uspostavljati dobri odnosi, a protiv uticajne islamske države.
U vreme Reganove administracije SAD su podržavale Irak i njegov rat protiv Irana tokom koga je Irak upotrebljavao i hemijsko oružje. Kada se 1988. godine ovaj konflikt konačno završio, SAD nisu ukinule finansijske i trgovinske sankcije Iranu, pa traju i do dan danas.
Važan razlog za toliko neprijateljstvo Amerike prema Iranu je njegova podrška Hezbolahu i Hamasu, dvema organizacijama koje su vojna pretnja Izraelu. Ovde treba razumeti istorijski kontekst.
Izrael je 1982. godine upao u Liban pokušavajući da uništi palestinske oružane formacije koje su imale baze u toj državi. Nakon tog rata i u kontekstu antimuslimanskog pokolja, koje su učinile izraelske okupacione snage, Iran je podržao formiranje šiitskog Hezbolaha radi suprotstavljanja izraelskoj okupaciji južnog Libana.
Izrael je 2000. godine povukao vojsku iz Libana, dakle nakon 20 godina posle invazije, a Hezbolah se pretvorio u snažnu vojnu, političku i socijalnu snagu u Libanu i postao je ozbiljna pretnja za Izrael.
Osim toga, Iran podržava Hamas, sunitsku radikalnu grupaciju koja negira pravo postojanja Izraela. Godine 2006, nakon više decenija izraelske okupacije palestinskih teritorija, koje su okupirane tokom rata 1967. godine, a i u kontekstu neuspelih mirovnih pregovora, Hamas je pobedio Fatah, političku frakciju Palestinske oslobodilačke organizacije, na izborima za palestinski parlament Gaze.
Umesto da otpočnu dijalog sa Hamasom, SAD i Izrael donose odluku da ga unište u žestokom ratu u pojasu Sektora Gaza 2014. godine. Rat je doveo do ogromnih žrtava među Palestincima, do neopisivih patnji i uništenja infrastrukture u sektoru Gaza koja se mere milijardama dolara. Ipak, ni to nije dovelo do bilo kakvog političkog progresa.
U kontekstu najnovije agresije Izraela protiv Hamasa, Amerika ponovo pokušava da rasplamsa veliki rat na Bliskom Istoku čija žrtva treba da bude Iran, a za te svrhe Amerikanci pored ISIS-a angažuju i svog starog saveznika Izrael.
Fakti