ИН4С

ИН4С портал

Богат програм поводом Сретења: У 88 установа културе широм Србије

Народни музеј у Београду

Министарство културе саопштило је да ће Дан државности, Сретење, бити обележен 15. и 16. фебруара у 50 општина и градова Србије, где ће у 88 установа културе бити организоване изложбе и други програми.

Изложбе и програми ће представити „богато културно наслеђе и подсетити на значај очувања идентитета и државности“, а министарство је нагласило да ће их грађани током празничних дана моћи да посете бесплатно.

Министарство је подсетило да је, између осталог, изложена „Дечанска повеља“ из 1330. године, у Државном архиву Србије у Београду, која у облику пергаментног свитка „представља сведочанство успона и моћи српске средњовековне државе и економског, неимарског и културног процвата под Немањићима“.

„Ова повеља као потврда најдубљих корена наше државе и нашег народа и нашег вековног живота на територији Косова и Метохије, сада се после 11 година излаже“, истакнуто је у саопштењу.

Како је наведено, у Дому Војске у Нишу изложени су круна и жезло краља Милутина и краљице Симониде, захваљујући Историјском музеју Србије, а у Зрењанину оргинална

Из министарства су нагласили да се у Београду може видети једна од најпознатијих слика српске уметности „Косовка девојка“ Уроша Предића у Конаку кнегиње Љубице.
Посетиоци у Етнографском музеју могу да виде изложбу средњовековне српске калиграфије, као и „два жакета – шкуртељке кнегиње Љубице из 1830. године, карактеристична за градско одевање у Кнежевини Србији 19. веку, у Музеју примењене уметности“.

Како је најављено, у Историјском музеју Србије први пут јавности ће бити доступни предмети које су Влада Србије и Министарство културе откупили на светским аукцијама.

То су штап са биноклом у дршци краља Милана, на коме је истакнут грб породице Обреновић, и до сада недостајући део стакленог сервиса уметничке фирме Лобмајер који је припадао двору краља Милана и фотографија краљице Наталије.

У Архиву Југославије биће представљени сви устави Југославије од 1918. до 1989. године, најавило је министарство.

„У Новом Саду грађани ће моћи да посете изложбу посвећену српској визуелној култури осмог века у Галерији Матице српске, а у Архиву Војводине изложбу архивских докумената ‘Сретење у Архиву Војводине’ „, речено је у саопштењу.

Поводом празника, у Културном центру Златибора актуелна је изложба копија фресака из Богородице Љевишке, а у Народном музеју у Нишу изложба „Представе српских владара на новцу“.

„У Аранђеловцу, у Народном музеју од 14. фебруара можете завирити у прошлост и открити трагове средњовековног живота кроз изложбу ‘Дворине на северу српског царства’ „, наведено је у саопштењу.

У Крагујевцу, наводи се у саопштењу, посетиоци могу да се упознају са животом и радом Јоакима Вујића, оснивача позоришног живота у Србији, кроз изложбу „Аферим Аћиме“ у Конаку кнеза Михаила и да погледају и мултимедијалну изложбу „Сретењска Србија“ у Старој скупштини.

„И овогодишње обележавање Сретења, не пролази без наше велике сликарке и хероине Надежде Петровић, будући да Народни музеј Србије приређује изложбу њених слика у Зајечару“, наводи се у саопштењу.

У Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини љубитеље уметности чека изложба „Снага воље“, а у Краљеву током празника може да се види изложба „Између трпезе и софре“, посвећена посуђу од 13. до 19. века.

Како је најављено, у Ужицу је предвиђена изложба Меморијали Првог светског рата, а у Бајиној башти о Проти Милану Ђурићу.

„Музеј жртава геноцида приређује премијеру документарног филма ‘Крст са Косова’ у МТС дворани, а Југословенска кинотека пројекцију филма ‘Живот и дела бесмртног вожда Карађорђа’ из 1911. године, најстаријег сачуваног српског играног филма“, наглашава Министарство.

Из министарства су најавили да ће кроз програм „Отворена врата установа“ своја врата отворити и Музеј Николе Тесле, Музеј савремене уметности, Музеј Југославије, Природњачки музеј, Музеј науке и технике и Музеј афричке уметности у Београду.

Како је најављено, овде ће грађани такође „бесплатно моћи да погледају све изложбе и програме“.

Министарство је истакло да се програмима у бројним галеријама, музејима и културним центрима широм Србије „потврђује значај који Сретење има за српски народ и државу“.
Србија слави Сретење као Дан државности у знак сећања на два значајна догађаја из своје историје, који су се одиграли 15. фебруара на Сретење – Првог српског устанка 1804. године у Орашцу и усвајању првог устав Србије у њеној историји.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy