Бојовић: Грађански мир је немогуће постићи ако прећуткујемо једне злочине, а потенцирамо друге
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/07/dragan-bojovic.jpg)
Драган Бојовић, фото: Принтскрин
Члан Демократског фронта и потпредсједник ДНП-а, Драган Бојовић, казао је у Скупштини Црне Горе да је резолуцију о геноциду у Велици и Пиви неопходно усвојити како би се сјећање на страшне злочине инстутиционализовало.
„Важно је и поздрављам то што се колеге из Демократске Црне Горе баве овим питањима, тј. питањима сјећања на злочине који су се десили над српским и црногорским народом, и то сјећањима на злочине који су се десили на тлу Црне Горе, да се не бавимо само злочинима који су се десили у другим државама. Ови злочини у Пиви и Велици деценијама нијесу помињани на државном нивоу, па је тим важније да се о њима говори у Скупштини Црне Горе. Добро је и што колеге у том смислу слиједи наше иницијативе, које смо први покретали у овом парламенту“, казао је Бојовић и подсјетио да је посланички клуб ДФ-а још крајем децембра 2020. године, поднио Скупштини Црне Горе један темељан и опсежан документ, тј. Резолуцију којим се осуђује геноцид у Велици.
„Међутим, некаквим чудом, ова Резолуција није уопште уврштена у дневни ред Скупштине. Стигла је на дневни ред ова Резолуција колега из ДЦГ и ја то поздрављам, јер и није важно ко је први покренуо ову иницијативу, већ је важно да покушамо заједнички да освјетлимо наше историјске трагедије, у циљу искреног суочавања са њима и постизања истинског помирења“, навео је Бојовић и наставио: „Резолуцију о геноциду у Велици и Пиви неопходно је усвојити, не из разлога да би се усвојила још једна резолуција и да би на основу тога било ко политички поентирао. Неопходно је донијети овакву резолуцију да би се сјећање на те страшне злочине институционализовало, да би спомен тих злочина ушао у уџбенике, да би се означили Дани сјећања на те злочине, да би се, са нивоа државе, суочили са злочинима, како се такве монструозности и такве трагедије никада више не би догађале. Јер злочин је и кад се злочин почини, али је злочин и кад се злочин заборави. Заборављање злочина подразумијева да се злочин може поновити, буди осјећај некажњивости, имплицира да није важно што страда једна национална заједница“.
Члан ДФ-а је скренуо пажњу на следећу праксу: „У овом парламенту усвајамо разне резолуције и осуђујемо бројне злочине, али редовно заборављамо или прећуткујемо страшне злочине који су се десиле над српским и црногорским народом, који је више пута у прошлом вијеку доживио и геноцид, и етничко чишћење, и етноцид и културоцид. Да се разумијемо, Црна Гора као држава има обавезу да ода дужно поштовање према свим невино пострадалим током и након Другог свјетског рата, дакле и према онима који су пострадали током деведесетих година, и да изрази жаљење и солидарност са свим жртвама и са њиховим породицама, ма којој националној, етничкој или религијској заједници припадали. Али, Црна Гора не смије правити селекцију међу жртвама и међу злочинима, па једне истицати, а друге прећуткивати. Не смију постојати жртве првог и другог реда, јер ако постоји такав вид категорисања међу нашим невино постарадалим, онда нема и неће бити истинског помирења“.
Бојовић поручује да је „у циљу превазилажења подјела, сукоба, међусобне омразе, неопходно да се суочимо са сопственим трагедијама, на неселективан начин, да осудимо све злочине и да одамо дужно поштовање и обезбиједимо сатисфакцију према свим жртвама и њиховим породицама. Не смије да се афирмише нека врста лажног помирења, у коме ће се осуђивати искључиво једна национална заједница, српски народ и чак величати злочини који су учињени према том народу. Такав приступ ствара само ново огорчење и нове подјеле“.
Скренуо је пажњу Бојовић на догађај од прије неколико дана из Петњице.
„Тако, рецимо, данас причамо о Велици, а прије неколико дана је у Петњици емитован документарни филм о Осману Растодеру, освједоченом злочинцу, гдје се Растодер представља у афирмативном свијетлу?! Ја сам сигуран, штавише знам да бошњачки народ има велики број врсних, изванредних људи са којима се може подичити и који заслужују да буду прослављани и да им се ода свака почаст. Међу њима, вјерујем, није и не може бити Осман Растодер!”, додао је он.
Бојовић је закључио да ДФ подржава усвајање ове резолуције и инсистира да се осуде сви страшни злочини почињени током и након Другог свјетског рата.
„Грађански мир и помирење се не могу постићи ако прећуткујемо једне злочине, а потенцирамо друге, ако чак и међу недужним жртвама правимо разлике и подјеле, ако се не потрудимо да једнако пружимо спокој и мир свим нашим невино пострадалима“, јасан је Бојовић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2021/07/nije-crnogorski-ako-nije-srpski.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)