IN4S

IN4S portal

Bokelj Lazo M. Kostić: Knjiga maritimne radoznalosti i ljubavi prema Srpskom Moru

1 min read
Vjerovatno najpoznatiji publicista sa područja Boke, njen najveći poznavalac, profesor univerziteta Lazo M. Kostić u svom ogromnom opusu ima djelo "Srpska istorija i srpsko more"
Bokelj

Bokelj Lazo M. Kostić

Vjerovatno najpoznatiji publicista sa područja Boke, njen najveći poznavalac, profesor univerziteta Lazo M. Kostić u svom ogromnom opusu ima djelo „Srpska istorija i srpsko more“

U uvodu ove knjige autor kaže:

Proučavajući prilike Srpskog Primorja i u prošlosti i u sadašnjosti,naišao sam na izvesne istorijske fenomene, koji su me ilpresionirali, neki čak i zapanjili.

Oni nisu novi i nepoznati, ali sumnjam da su otvoreno tretirani i kao što treba naglašavati. Možda su obrađivani stručnofaktografski, ali ne nacionalno-teleološki. Masi su ostali nepoznati, čak masi intelektualaca.

Kao Primorac, ja sam te fenomene sa nacionalnog ugla posmatrao i cenio, ali sam ipak pokušao da ih rasvetlim svestrano. Postarao sam se za što obilniju literaturu, što mi je velikim delom (iako ne sasvim) uspelo.

Svaki je problem obrađivan za sebe, pa čak i vremenski razdvojeno.Posle se uvidelo da oni mogu da se uklope u jednu manje-više organsku celinu.

Tako je nastala ova knjiga, koja je prvenstveno plod moje maritimne radoznalosti i moje ljubavi prema Srpskom Moru, a docnije tek plod istorijsko-naučnih preokupacija.”

Ovo izvanredno ostvarenje, a koje može pomoći zapjenjenim dukljanofilnim borcima za razumijevanje pojma ”srpsko more” u uravnoteženju svojih neznalačkih senzacija možete naći na ovom linku.

Slikar Ivan Žmirić (1842-1929) još 1881. godine na Cetinje je donio sliku "Vjenčanje Crne Gore sa morem"
Slikar Ivan Žmirić (1842-1929) još 1881. godine na Cetinje je donio sliku „Vjenčanje Crne Gore sa morem“

Lazar Lazo M. Kostić rođen je u Vranovićima 15. mart 1897. godine, preminuo u Cirihu 17. januara 1979. Bio je srpski statističar, pravnik, istoričar, publicista i profesor Beogradskog univerziteta.

Kostić je poticao iz svešteničke porodice. Zato je prvo je studirao na Bogoslovskom fakultetu, da bi se kasnije prebacio na Pravni fakultet. Doktorirao je u Frankfurtu 1923. Od polovine 1920-ih predavao je na pravnim fakultetima u Subotici i Ljubljani.

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Bokelj Lazo M. Kostić: Knjiga maritimne radoznalosti i ljubavi prema Srpskom Moru

  1. Da, Peloponez se zvao Moreja po moru kao i Morlaci,primorski vlasi,tj pravoslavci,ratnici,Srbi…a i na grčkom se za more kaže TALASA od talasi…CG nije imala izlaz na more od svog nastanka a Srbi jesu bili tu Primorci i dok je u brdima CG…CG pod tim imenom na more izlazi tek 1878 u Bar i Ulcinj,a Farlati spominje mediteransku Srbiju i dalmatinsku Srbiju i dukljansku Srbiju i dukljanske Srbe, a Ajnhard 822.g da Srbi kontrolišu veliki dio Dalmacije… Toliko o srbskom imenu na moru,a zastave su manje bitne. trobojke je ostatak fr revolucije i uticaja na slavene… srbi su imali crvenog dvoglavog orla.za Dušana carstvo i bijelog.a tada je Srbija na više mora izlazila.

  2. Evo dukljesama da se obrazuju ako hoce,a vremena su prosla kada su se napisane knjige o Boki i Srbima u Njoj otkupljivale samo da bi nestale kao dokaz postojanja Srba na ovom dijelu Primorja.Savremena tehnika je te mogucnosti ipak uspjesno eliminisala.Nepravedno ili sada namjerno precutkivan Lazo Kostic iz Krtola.To se moramo prvo mi Srbi zapitai zasto, i sakupiti novca da se sva njegova djela ponov odstampaju, i pruzi mogucnost siroj javnosti o vaznosti njegvih djela za sveukupno SRPSTVO.
    Politicki od sadasnje Srpske elite i prisvajanje istog za svoje politicke interese , ali se zaboravilo da je izvrseno prenosenje njegovih posmrtnih ostataka.Tako Seslj kaze na Sajmu knjiga u Beogradu , prosle godin ,evo smo odstampali dio knjiga Laza Kostica koji je sahranjen u Svajcarskoj i nije mogao biti sahranjen u rodni kraj.Dakle nije nikakva primjedba ,nemora on to znati,ali bi se ipak trebao zainteresovati gdje su danas posmrtni ostaci Laza Kostica
    Krtoljanina Bokelja a ndasve Srbina,kda se vec odlucio da odstampa dio njegovih knjiga.
    Matica Boke, iako je finansiski bojkotovana od opstina Kotor Tivatr Budava i Novi, mora zapoceti akciju za ponovno izdanje svih njegovih djela i poceti akciju sakupljanja novca za taj rad ,ovi prostori nemaju jednog takvog covjeka i pisca koji je toliko napisao a da se manje zna i uvazava.
    Duzni smo to prema Njemau kao covjeku s ovih prostora,ali i prema bogato istoriskom svjedocenu o Srpstvu sveukupno ,na prostorima nekadasnje Jugoslavije ,koje se nalazi u njegovim knjigama,kao svjedok vremna u kojemu je zivo ,ali i prije toga vremana.

  3. Nešto ne mogu da se sjetim, je li i jedna srpska zastava u istoriji tog naroda imala bilo kakav simbol vezan za more ili pomorstvo? Znam da su imali krme ,,,,,,,na zastavi, ali more, brodove, sidro, zaista ne mogu da se sjetim.

    1. Perfektan ti je argument ? vrlo upotrebljiv za razne namjene – ako nečeg nema na zastavi, nema veze sa tim narodom ? Je li moguće da UDBA nema malo inteligentijeg bota za ove namjene?

    2. Bokelji su vijali na svojim brodovima srpsku trobojku. Na krmenom jarbolu, gdje po pomorskom pravu stoji, bila je državna austrijska zastava. Na glavnom jarbolu često je bila srpska trobojka. Postoje portreti brodova sa srpskom trobojkom. Ima jedan u muzeju u Herceg Novom.

    3. Da, Peloponez se zvao Moreja po moru kao i Morlaci,primorski vlasi,tj pravoslavci,ratnici,Srbi…a i na grčkom se za more kaže TALASA od talasi…CG nije imala izlaz na more od svog nastanka a Srbi jesu bili tu Primorci i dok je u brdima CG…CG pod tim imenom na more izlazi tek 1878 u Bar i Ulcinj,a Farlati spominje mediteransku Srbiju i dalmatinsku Srbiju i dukljansku Srbiju i dukljanske Srbe, a Ajnhard 822.g da Srbi kontrolišu veliki dio Dalmacije… Toliko o srbskom imenu na moru,a zastave su manje bitne. trobojke je ostatak fr revolucije i uticaja na slavene… srbi su imali crvenog dvoglavog orla.za Dušana carstvo i bijelog.a tada je Srbija na više mora izlazila.

    4. Ajde komlene na krmetinu kod mene. Bice i slaminice crveno bijele. Mi smo prijatelji odkad je moj djed cetnik opalio tvoju nenu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net