Бомбардовање мозга ултразвучним таласима могло би да буде кључ за решавање зависности
1 min readУлтразвучна стимулација мозга може да понуди револуционаран начин за борбу против зависности ометањем сигнала награђивања, смањењем жудње и помагањем људима да поврате контролу над употребом супстанци или алкохола.
Научници истражују потенцијал ултразвучних таласа у борби против зависности циљајући одређена подручја мозга повезана са жудњом. Нови уређај у облику кациге који емитује ултразвучне таласе могао би да понуди иновативно решење за контролу зависности од супстанци директним мењањем функције мозга у nucleus accumbens, региону одговорном за награду и мотивацију. Ови ултразвучни таласи изазивају вибрирање ћелијске мембране у том делу мозга, ометајући механизме који појачавају понашање зависности, преноси Спутњик.
Успешно тестирање
Рокфелеров институт за неуронауку (РНИ) америчког Универзитета у Западној Вирџинији недавно је тестирао овај метод на 39-годишњем пацијенту, Џону Хилтону, који се више од две деценије борио са зависношћу. Хилтонов мозак је стимулисан ултразвуком 30 минута док је гледао слике повезане са употребом хероина. Након сеансе, Хилтон је изјавио да не осећа потребу да задовољи своју зависност.
За разлику од традиционалних третмана који се ослањају на лекове који блокирају осећај задовољства од супстанци које изазивају зависност, ултразвучна техника подразумева имплантацију електрода у мале рупе избушене у лобањи. Уклањањем реакције мозга на награду, научници се надају да ће пацијентима олакшати да се одупру окидачима који изазивају зависност.
Нови уређај је успешно тестиран на пацијентима 2021. године, са сличним резултатима уоченим у накнадном испитивању на 20 пацијената, где су учесници пријавили значајно смањење жудње. Скоро 75 одсто њих није посегнуло за опијатима или алкохолом месецима касније. РНИ је добио 5 милиона долара од НИХ-а и наставиће испитивања у сарадњи са Weill Cornell Medicine и Универзитетом Мериленд, преноси портал Зимо.
Ипак, др. Џејмс Махони, такође из РНИ, наглашава да ако уклоните жудњу, али не и окидаче стреса, на крају ће се жудња вратити, закључио је.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: