IN4S

IN4S portal

Bovdunov: Bžežinski je umro, ali njegovo djelo živi

1 min read

Zbignjev Bžežinski

Zbignjev Bžežinski je mrtav. Istaknuti globalista i atlantista je napustio ovaj svet 27. maja, 2017. godine. O smrt je prvo izvestila njegova ćerka, poznati američki TV voditelj, Mika Brzezinski. U narednim posmrtnim počastima koje su objavljene, bez obzira na ideološke boje onih koji ga se sećaju, najviše je ukazivano na izvanredne intelektualne sposobnosti pokojnika, njegove uloga savetnika predsednika Kartera od 1977. do 1981. godine, kao i njegov značajan doprinos proučavanju međunarodnih odnosa.

Međutim, Bžežinski nije bio samo talentovan politolog ili državnik. On je bio jedan od arhitekata postojećeg svetskog poretka u svim njegovim aspektima: od uticajnih globalističkih struktura do međunarodnog terorizma, od pojma ‘totalitarizam’ ubačenog u um svakog diplomca fakulteta političkih nauka na do američko-kineskog bloka, koji je stavio tačku na sovjetski projekt. Bžežinski je prvo bio vojnik, a kasnije i jedna od generala Hladnog rata, koji su dobile Sjedinjene države.

Geopolitika sudbine

Zbignjev Bžežinski je bio dosledni atlantista. Geopolitički izbor u korist pomorskih sila, Velike Britanije, a kasnije Sjedinjenih država, postala je glavna stvar u sudbini ovog poljskog sina. Kao atlantist, on je bio svestan da je kontinentalna sila Rusije, tada Sovjetska, glavna pretnja planovima za svetsku dominaciju Sjedinjenih država. Suprtostavljanje Rusiji je postalo smisao njegovog života.

Pa čak i posle raspada Sovjetskog saveza i pada komunizma, Bžežinski se žestoko protivio svim carskim pokušajima Moskve. Istovremeno, Bžežinski je bio dosledni liberal u smislu da je, za razliku od realista u međunarodnim odnosima, faktor ideologije postavljao visoko, verujući u neophodnost unapređenja liberalno-demokratskih vrednosti u celom svetu i verujući u globalističku utopiju. Bžežinski je spojio duboko razumevanje geopolitike (najbolje „geopolitičko“ delo – ‘Velika šahovska tabla’) i privrženost liberalnom pristupu u međunarodnim odnosima. U tom smislu, Rusija za njega bila idealni neprijatelj, jer je ruska opozicija Zapadu bila uzrokovana ne samo geopolitički, već i često obojena ideološkim bojama. Kada je Bžežinski rekao da zaista voli Rusiju, nije lagao: u svojim konceptima, ostavio je mesto za Rusiju, ali to mora dabude jedna druga Rusija, sa drugom teritorijalnom konfiguracijom i ideološkom (liberalnom) orijentacijom.

Deda svih terorista

U okviru doktrine suprotstavljanja Rusiji tokom avganistanskog rata, Bžežinski je dao sve od sebe da iz pepela vaskrsne militantni islamizam i okrene ga protiv Sovjeta. On se lično sastao sa svojim liderima, uključujući i saudijskog milijardera Osamu bin Ladena i, ubedio je predsednika Kartera da dâ podršku mudžahedinima u Avganistanu. Proces koji je pokrenuo Bžežinski je doveo do pojave novog fenomena u islamskom svetu – globalnog terorizma. Islamisti sa obrazovanjem iz Sjedinjenih država su postali novi faktor u međunarodnim odnosima, prevazilazeći u svakom smislu teroriste levičare ili desničare tokom sedamdesetih 20. veka. Kasnije, kada su se Sjedinjene države suočile sa ovim neprijateljem, Bžežinski je izjavio da ne žali zbog izbora koji je napravio početkom osamdesetih. Islamisti su smrvili glavnog geopolitičkog i ideološkog neprijatelja Sjedinjenih država – Sovjetsku Rusiju, iako sâmi predstavljaju pretnju, ali manje su opasni, sa njegove tačke gledišta.

Otac Trilaterale

Bžežinski je bio jedan od onih koji su začeli Trilateralnu komisiju. Zajedno sa Dejvidom Rokefelerom, on je 1973. godine postao jedan od osnivača globalističkih instituta, čiji je cilj bio da se ujedine političke i ekonomske elite Sjedinjenih država, Evrope i Japana. Naravno, neposredni cilj je bio da se ojača veze između centara pro-američkog pola (takozvanog „slobodnog sveta“) u bipolarnom svetskom sistemu. Ali, ni sâm Bžežinski, niti Rokfeler, nis krili da je krajnji cilj ujedinjeni svet pod kontrolom svetske elite. U radu iz sedamdesetih, “Između dva veka: američka uloga u Tehnotroničko doba?”, Bžežinski opravdava potrebu za stvaranjem takvih centara za globalno pomirenje i upravljanje. Od 1973. do 1976. godine, bio je predsednik Trilateralne komisije. Ovaj poznati politolog je spojio Njujorški savet i Savet za spoljne poslove (CFR) u Klub Bilderberg.

Teorija totalitarizma

Zajedno sa drugim američkim politologom, Karlom Fridrihom, Bžežinski je promovisao i popularizovao teoriju „totalitarizma“. Razvijajući ideje Hane Arent, koja je nacistički i komunistički režim svrstala u istu kategoriju, Bžežinski i Fridrih su se, ipak, suprotstavili tezi Arentove da su totalitarni režimi, prema svom poreklu suprotni od tradicionalnih autokratija. Za Bžežinskog, totalitarizam je jedan od oblika autokratije karakteristične za industrijsko doba. Tako, sovjetski totalitarizam za njega nije bio nešto novo i strano u istoriji Rusije, već nastavak istorijske autokratske državnosti. Sa druge strane, taj stav pokazuje liberalnu strogost kod Bžežinskog, koji je, zapravo, uveo dihotomijsku klasifikaciju ‘demokratski režimi protiv svih ostalih’.

Sve što u sistemu nije bilo liberalna demokratija, koja je, uprkos kritikama, u mnogim aspektima uzeta zdravo za gotovo, kao opšte mesto zapadne misli, smešteno je u drugu kategoriju, zajedno sa fašizmom i stoga bi uvek bilo odbačeno.

Izbor Kine

Jedan od glavnih spoljnopolitičkih uspeha Bžežinskog bio je nastavak politike približavanja Kini, koja je počela još u Kisindžerovo vreme. Rezultat toga bilo je uspostavljanje diplomatskih odnosa između Sjedinjenih država i Kine, a NR Kina je, de fakto, postala saveznik Sjedinjenih država u Hladnom ratu protiv SSSR. U slučaju Kine, Bžežinski radije prate geopolitičku logiku – Kina kao moć Rimlanda, mogla bi da bude i atlantistička i evroazijska, ali, za razliku od Rusije, ne kontroliše značajne teritorije evroazijskog kontinenta, pre svega Hartland. Davljenje SSSR-a zbog kontrole priobalja Evroazije, čiji je Kina deo, bilo je tradicionalna strategija Atlantista u odnosu na Hartland. Kasnije, od 2000-ih, Bžežinski je govorio o „Dva velika“ – svetskom sistemu kojim dominiraju dve sile – Sjedinjene države i Kina – kao dobrodošlu alternativu trenutnoj nestabilnosti. Te, zahvaljujući Bžežinskom (ali ne samo njemu), danas živimo u svetu gde mnogo toga zavisi zavisi od odnosa Sjedinjenih država i NR Kine.Ova dva pobednika i ranija saveznika će neminovno doći do globalne konkurencije, isto kao i atlantistički anglo-američki saveznici i SSSR, posle Drugog svetskog rata.

Tamnoputa marioneta

Najnoviji doprinos Bžežinskog svetskoj politici je Obamino predsednikovanje. Ovaj geopolitičar je bio savetnik tamnoputom predsedničkom kandidatu, a posle izborne kampanje Bžežinski je ponekad nazivan „Obamin sivi kardinal.“

Izgleda da je poslednje definitivno bio pokušaj u skladu sa preporukama starijeg politolog, iznetih u njegovoj knjizi „Druga šansa: tri predsednika i kriza američke supersile“. Posebno se ‘Arapsko proleće’ može odlično objasniti pokušajem Sjedinjenih država da usvoji koncept Bžežinskog o „globalnom demokratskom buđenju“. Sjedinjene države su pokušale da preusmere snage u arapskom svetu koje su nezadovoljne manjkom demokratije u njihovim zemljama, u poređenju sa Sjedinjenim državama i njenim liberalnim idealima, iako su taj manjak često organizovali pro-američki režimi. U vezi sa Rusijom, u ovom radu, Bžežinski je predložio da se primenjuje strategiju angažovanja, integracija u zapadne projekte, koje su postale osnova čuvenog ‘reseta’. Ali nešto je krenulo naopako.

Ponovno ujedinjenje Rusije i Krima je bila prekretnica, kada su svi shvatili da u bliskoj budućnosti neće biti pravog angažovanja. Arapsko proleće se završilo novim talasom terora. Islamski teroristi su uvek bili jedan od glavnih korisnika ideja Bžežinskog. Trampov dolazak na vlast je, navodno, uništio ovog starca. Po sopstvenom priznanju, on u tako nešto nije verovao gostionicu ga. Kina je više konkurent i protivnik u podeli sveta, uprkos susretu Trampa i Si Đinpinga, koji je organizovao njegov prijatelj i protivnik, Henri Kisindžer. Bžežinski je preminuo, ostavljajući svet koji je stvorio u oslabljenom stanju.

Smrt mišljenja

Sa njegovom smrću i odlaskom, možda odlazi i čitavo doba i način mišljenja. Ali, ne odlazi. Rusofobija i ustaljeni geopolitički pristup će biti prisutni još neko duže vreme u američkoj spoljnoj politici. I, to je nešto drugo. U drugoj polovini 20. veka, spoljnu politiku Amerikanaca su vodili evropski emigranati koji su: ili osobe rođene u Evropi, koje su emigrirale u Sjedinjene države, kao Kisindžer ili Morgentau, a i sâm Bžežinski, ili retki, ali važno izuzeci, kao što je Semjuel Hantington. Oni su svi predstavnici predstavnici američko-jevrejske dijaspore – deca emigranata iz Evrope, odgajana u duhu evropske kulture. Ovo se odnosi na neokonzervativce, naslednika nemačkog jevrejina Lea Štrausa. Čak i Frensis Fukujama, onaj Fukujama koga znamo i njegova knjiga “Kraj istorije“ ne bi mogla postojati bez uticaja Štrausovog studenta Alana Bluma. Drugim rečima, intelektualni uspeh stare ne-amerikanizovane Evrope je, paradoksalno, služio američkom uspehu. Sa odlaskom takvih dinosaurusa, kao što su Bžežinski i Kisindžer, ovaj resurs će biti iscrpljen. Starija generacija neokonzervativaca umire, a mlađi su od njih jedino naučili da vole Izrael i da mrze Rusiju, ali i da ne misle uopšte. Da li će Sjedinjene države biti u stanju da počnu da misle sopstvenim umom, nakon odlaska njene evropske intelektualne elite u spoljnoj politici, veliko je pitanje.

(intermagazin.rs, Aleksandr Bovdunov / Geopolitika)

Podjelite tekst putem:

3 thoughts on “Bovdunov: Bžežinski je umro, ali njegovo djelo živi

  1. Sva će ova ološ pocrkati,ne može niko dvjesta godina.A,vala će crći,džaba im milijarde dolara i sva medicina. Mijenjali su im krv kompletnu,krvlju beba i male djece,da im produže vijek.E ne može protiv prirode niko.Crknite svi,ološi i Sorošu, do Krstovdana.

  2. +Slava Tebi Hriste Bože, nado naša!

    …“ DELO Save Nemanjića jeste delo po kome se narod prepoznaje u svojoj državi, u svojoj veri, u svojim uverenjima, u svom jeziku, u svojim zakonima i u svojoj pravdi. I pre njega bili smo Srbi. Od njega znamo da smo Srbi. Savino delo je krštenica srpskog naroda, svedočanstvo o njegovom istorijskom punoletstvu, jemstvo kako se podiže dedovina, tapija na srpsku zemlju, testament kojim se nasleđuje otadžbina i dokaz istorije da je ovaj narod zauvek izborio svoje mesto na karti Evrope i zavet da mu ga niko ne sme i ne može oduzeti…“, Milovan Vitezović

    …“Od sporazuma pape Vojtile i predsednika SAD Regana 1984. godine stvorena je nova Sveta alijansa. Rimokatolička crkva je priznala masonske organizacije, postala je instrumentum imperii za osvajanje sveta.
    Nije u pitanju da li put iz Rima za Beograd vodi preko Jasenovca, nego da se mogući crkveni raskol kod Srba ne pretvori u tiho razbojište nad kojim ćemo plakati. Možda su kod mene posredi neki strahovi koje pod stare dane obnavljam o onome što se desilo 1941. Dečak od trinaest godina iz prvog susedstva hvalio se mom bratu od devet godina da „smo ti tatu ubili“ i smejao mu se. Ljudi su zveri ako ih crkva ne vodi pravim putem…“, govorio je blaženopočivši Milorad Ekmečić

    ‘WTF’, rijaliti…

    …“napravićemo još starije…“, latinicom, a Brbabićka kao majčinska figura… Bože, kao ružan san, ali NIJE

    rođak sa sela
    https://www.youtube.com/watch?v=yrYaoYxbCmI

    , ovi pristaju na sve, tako, … NIJE neprilično… nego, prvo, kako je nama?

    S njima?

    …“velike čivije, male kašike…“

    koristeći, svaki od njih svoju, slobodu, svi zajedno su otpali od Boga i od svojih, Bogom poverenih, na brigu, Nas, ljudi

    ja tako osećam,

    od jevanđelista, Vučiću je najdraži Miroslav (čuj, idi bre, što da ne misli, kad misli da ovo, sve, ima smisla) … special edition, plas Iriney (Miroslav Gavrilović… a, možda je on taj Miroslav, vlasnik, jevanđelja, svog, Miroslavljevog primerka) and Ana… kojekude, i ono, Karađorđevo, krvi istanjene

    … a, ZAMISLIMO, … da Predsednik stavlja ruku, zaklinjući se, na Jevanđelje koje jeste, staro, ishabano (od korištenja, tako valja), pa, ima ga od detinjstva, poklonio mu ga otac, ili bilo bakino pa mu ga darovala od srca, da mu služi, ili …, uglavnom polaže zakletvu na SVOM jevanđelju, ne na „Miroslavljevom“

    E, to bi bilo blagosloveno i Bogu drago.
    Ovo nije drago ni, takođe grešnim, ljudima, nama.
    Ali, njihove greške su greške putovođe.

    …“1. Dobro zamoreni i oznojeni od duga puta sedoše putovođ i putnik pokraj jezera da se
    odmore. Pa kad zasitiše oči gledanjem plavetnila jezerskog, išaranog belim galebima, i kad
    okrepiše duše ćutanjem, upita putnik putovođu:
    2. Reci mi, putovođo moj, zašto se u Svetoj Knjizi Božjoj ne spominje nikakav prirodni
    zakon? Slušao sam pažljivo sve što si mi uz put govorio, i začudio sam se kako da ja to do sad
    nisam primetio. Toliko sam čitao Svetu Knjigu no nisam mogao primetiti niti do danas
    slutiti, da se u njoj ne spominju prirodni zakoni, o kojima dva kontinenta bez prestanka bruje.
    Reci mi dakle, zašto se u Bibliji ne spominje ono o čemu naši učeni savremenici najviše
    govore?
    3. Putovođ: Zbog toga što i ne postoji.
    4. Putnik: Da li si ti dobro čuo moje pitanje, i da li ja dobro čujem tvoj odgovor? Jer tvoj
    odgovor liči mi na šalu. Istina, umornim putnicima na ovom znojnom putu života priliči
    šala, radi duševnog odmora. Ali ja sam
    sasvim ozbiljno stavio moje pitanje: Zbog čega Biblija ne govori ni reči o prirodnim
    zakonima?
    5. Putovođ: Ja sam, dragi moj saputniče, sa punom zbiljom primio tvoje pitanje i sa istom
    zbiljom dao svoj odgovor. Biblija ne govori o prirodnim zakonima zbog toga što i ne postoje
    nikakvi prirodni zakoni.
    6. Putnik: To me iznenađuje do najviše mere. Zar ceo svet priznaje prirodne zakone, a ti
    mene sad učiš da ti zakoni ne postoje! Kako ćemo nas dvojica stati protiv celog sveta?
    7. Putovođ: Reći ću to docnije kako ne stoji da baš ceo svet priznaje prirodne zakone nego
    samo jedan deo sveta, a sad ću ja tebe da upitam: baš i da ceo svet priznaje jednu neistinu za
    istinu, hoćemo li se ja i ti uplašiti sveta? Nekada su postojala svega dva čoveka u celome
    svetu koji su priznavali jednog istinitog Boga, Avram i Lot, pa se nisu uplašili od mraka
    neznabožačkog, u koji je sav svet bio zavijen. Da li ćemo se dakle nas dvojica uplašiti od
    usamljenosti sa Istinom nasuprot velikoj vojsci velike Neistine?
    8. Putnik: Moram priznati, da me podilazi jeza od pomisli da se moram odvojiti od
    tolikih vekova vremena i čitavih pokolenja ljudskih, i od svojih škola, i od učitelja koji su
    me učili, i od svih dosadašnjih okvira mojih mišljenja i ubeđenja.
    9. Putovođ: Sve to ili je prošlo ili će proći te nemaš razloga za jezu. Ne stoji li
    napisano: da vremena već neće biti? (Otkrov. 10, 6). A za ljude i ljudska pokolenja nisi li
    čitao, da su kao trava, kao cvet poljski što precvetava? Ne stoji bolje ni sa tvojom školom,
    ni sa učiteljima, ni teorijama, ni mišljenjima ljudskim. Sve ili je prošlo ili će proći, samo
    će istina objavljena u Svetoj Knjizi Božijoj ostati na vek veka. I eto u toj večnoj Knjizi ne
    spominju se prirodni zakoni. A ne spominju se zbog toga što i ne postoje.
    Jer nemoguće je i zamisliti, da prirodni zakoni ne bi bili spomenuti u Bibliji, u kojoj su
    i daleko sitnije stvari spomenute, kada bi ti zakoni zaista postojali.
    10. Putnik: Ipak moram reći, da moje sumnje ostaju nerazvejane tvojim tvrđenjima. Ja
    nepokolebljivo verujem Bibliji. To je Božja Knjiga, Božje Otkrovenje istine ljudima. I gle, u
    toj Knjizi nad knjigama, s kraja u kraj, govori se o zakonu. Je li, dakle, moguće, da se u celoj
    Bibliji nigde i ni u jednom slučaju, gde se govori o zakonu, ne misli na prirodni zakon?
    11. Putovođ: Jeste, moguće je. Čim je fakt, onda je moguće. Kroz svu tu veliku Knjigu Božju
    skroz govori se o zakonu — i ni o čem se tako mnogo ne govori kao o zakonu — ali nigde i ni na
    jednom mestu ne misli se na prirodni zakon. Ustajmo i hajdemo; moramo žuriti…“

    …“Kakva more Rusija, kad su oni nama nešto pomogli? Ni uranijum nam nisu bacili, ni jednom nas nisu bombardovali, još kobajagi nude neku trgovinsku uniju, gasovod i ko zna šta još. Mi smo bre vojni partneri sa nacionalnom gardom Ohaja! Malo li je?

    Vidiš kako smo lepo dočekali migrante, pa ih smestili, daćemo im i stanove, imanja, državljanstvo. Oni će bre biti bolji građani od nas, po meri vlasti. Znaće da cene bolne i teške promene kroz koje smo prošli za njihovo dobro. Neće biti ni T od terorizma, rekao ministar unutrašnjih dela. On je ipak završio visoku školu odbrane i bezbednosti, još je i doktor nauka. Valjda on zna!…“

    https://stanjestvari.com/2017/06/24/dragan-antonic-sta-sad/#more-39339

    …“The World Taekwondo Federation has announced that it is rebranding to World Taekwondo to avoid confusion of its acronym with the slang abbreviation ‘WTF’ which is commonly used on social media. The organization says it has to adapt to the digital age…“

    https://www.rt.com/sport/393856-world-taekwondo-federation-wtf/?utm_source=browser&utm_medium=aplication_chrome&utm_campaign=chrome

    Riblje Pušenje – Gubitnička Pesma
    https://www.youtube.com/watch?v=3h7AqRdKQLA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net