Božidar Milošev Bojović
Vaše visokopreosveštenstvo, čestiti, vrli i mili naš mitropolite Joanikije, Vaše preosveštenstvo, gospodine Kirilo, ugledni oče Predraže, paroše tološki, plemeniti oci roda hrišćanskoga, prijatelji, braćo i sestre, dozvolite mi da se od Božidara Miloševog Bojovića oprostim u ime prijatelja, u ime intimusa koji su sa njim dijelili Njegovu trpezu Ljubavi, Njegove radosti, Njegove pobjede, uspone i Badnjake, ali od kojih je, budući Stoik, Stolpnik i Trpetnik, skrivao svoje patnje, svoje uzdahe i bol.
Da se oprostim u ime svih inih koje je podigao iz postelje, da l’ tjelesne, da l’ duhovne, podigao svojom Bogočežnjom i Čovjekoljubljem. Jedan sam od toga bezbroja među kojima ste i vi, kojih se kosnuo ljekoviti Njegov dlan, pogled i širina Njegova srca. Samo hiljaditi sam kojega je osokolio, obodrio i usinio!
Znam da je po svojoj plemićkoj skromnosti htio da se iskrade sa ove pozornice na kojoj je igrao nezaobilazne i značajne role, i znam kako ga je crvenio laskavi aplauz, jer na tu pozornicu nije stao željan afirmacije i slave, budući da je već osamdesetih godina ime ovog ljekara bez granica, pominjano diljem velike zemlje one. Od nevolje je Božidar Milošev otišao u politiku! Ali ne od lične, već od narodne, od opšte nevolje. Svoju sreću nije mogao da zamisli kao divno ostrvo u moru nepravde, u rušiteljnim „vremenima propadanja“ kako je govorio Njegov brat u boemiji, Hrista radi, Ranko Milošev.
Svima je sve unaprijed bilo oprošteno. Možda su i zato udarali, nekada i prenisko i prepodlo, da bi se posvjedočilo kako Pravoslavni Srbin može biti predobar i prepodoban. Oprašato je i išao naprijed, i istinu Sebara selio iz pećine u pećinu, iz podruma u podrum, od Studenjaka do studi one posljednje kada je ostao sasvim sam, ali sa Svijećom koja je zasijala u velikom plamenu Litija.
Bezbroj puta, od djetinjstva, i kao da je samo to bila konstanta Njegovog života, gledao je kako gori njegovo djelo i kako u vjetar ide njegovo blago – sve ono u šta se ugrađivao i zašta je živio. Bezbroj puta kretao je ispočetka. Živio je ponajmanje za sebe i za svoju familiju, okupljao plemenike i glavare plemenske, sabirao Crnu Goru nesabirnu i tajno bolovao tugu Džaferovu, što ime njegovo u bukvaru stoji uvijek i samo pored „džaka“.
A kad došlo vrijeme bilo da kao Avram založi sina k’o Isaka, njegov Isak Miloš, već bješe tako vaspitan da je znao što mu je činiti – sam je išao da prinese krvnu žrtvu svoju u zemlji Moriji, jer je znao da Božidar Milošev nikada nije samo govorio, nego svjedočio svoje Vjerujem.
Kada mi je rekao: „Boćko, otanjalo je!“ po prvi put nisam htio da mu vjerujem, duša se moja otimala. Nekako, baš u dane kada se ugasila i Narodna stranka, ugasio se zemni život jednog od njenih najuglednijih osnivača i posljednji njen iskreni, nepokorni i nepodmitljivi čuvar. Kao da je od tog raskola na istinu i laž, na nikada ostvarenu narodnu sreću i uvijek prisutnu narodnu nesreću, ostala da tuguje i čami. Kao da živjela samo njegovom dušom i dušama par divnih, čestitih, entuzijasta kakvi su bili dva Ranka, Georgije ili Raško.
Časni mladić iz Potpeća, talentovani šahista, violinista i poliglota, potomak plemića Šaraca, veleposjednika i hajduka, do potonjeg časa bio je bitke narodne i brižio brigu sirotinjsku. Rođeni monarhista, nije se opijao dvorovima. Rođeni plemić, malo čemu zemaljskom se radovao, osim ako Sabranje Sveslovensko i Svesrpsko nije stvar samo Neba.
Bio je student medicine kojeg su beogradski krčmari u vremena „drugova i drugarica“ opisivali sa „onaj gospodin“ i čašćavali koje bi upamtili da su bili nekada za njegovim stolom. Gospoče široke duše koje mi je negdje pred kraj, sagledavajući blistavu karijeru u kojoj je stizao da bude i predsjednik endokrinologa stare Jugoslavije, ispovijedao da nizašta ne bi dao svoje dane boemije i one duše sa kojima ju je dijelio. Bio ljekar je brižni koji je vjerovao i volio ljude, saosjećao sa njima cijelim bićem i, sa onim, za čim je i sam cijelog života skriveno patio – OČINSKI ljubio najmanju braću Gospodnju.
Nema kojeg nije potapšao, podragao, pomogao i ohrabrio, kojeg nije podigao. I zato su mu nevjerstva i izdajstva teško padala, i zato je tiho otpatio svaku ranu duboku. Oprašato je i ostajao sve usamljeniji. Ne samo biološki, bez ispisnika, već i ideološki, jer novo vrijeme i novi običaji, sve su bili dalje od njegovih vječnosnih principa i njegove hrišćanske etike.
Znam da mu danas smeta i ovaj govor koji pokušava da Ga bude dostojan, jer on, taj govor, mora da bude zanos od prve do potonje riječi, jer bio je zanesen i vanvremen od prvog do posljednjeg dana i časa, u jedinoj zebnji koju je poznavao – šta će bit sa narodom kojem se predao bio i profesionalno, i porodično, i politički. Kao da bio je monah i kao da je to morao!!!
Kada odlazi čovjek, draga braćo i sestre, sve zvuči kao već viđeni sprovod, plagijat i falsifikat, a ipak nije. Novom tugom tuže naša srca. Tuguju izvorno, tuguju nepatvoreno i po prvi put za čovjekom nemalog života, pred kojim su pale sve prepreke i mitarstva. Tuže jer odmotava se film onaj koji počinje slikama sirotanskim, crnim, u planinama gorkim, oskudnim, zavidnim i hladnim. I u tom odmotavanju životne trake, koja je duga skoro osam i po decenija, u završnim scenama, opet zatičemo istog Dječaka sirotana kako po kanjonima, opet one Albanije, premeće i razgrće drače i podiže stijene, ne bi li našao kosti kostiju svojih, sa početka priče. I onda suze moje, suze naše linu, jer ta duša napaćena, u tom osamdesetogodišnjem razdoblju, ćutala je o onome što joj je bilo najpreče, a obasipala nas je pažnjom, ljubavlju i ozdravljala nas je, a sebi nije mogla pomoći. I opet linu suze moje, suze naše. Taj Dječak kojem nije ostavljena tajna kako se liju zvona, podizao je hramove ljubavi i opet, najveća mu je zebnja bila: „Samo da okupim Zminičane, još ovoga ljeta da izdržim“! I izdržao je.
Braćo i sestre, tragedija njegovog naroda, prošla je ravno kroz slavsku trpezu njegove porodice, kroz pogaču slavsku i svijeću. Previjajući svoju ranu, previjao je ranu narodnu. Noseći narodni krst, nosio je svoj, tješeći sebe, tješio je rod svoj. Zato je bio prepoznat i voljen, narodni čovjek, i narodni ljekar, i narodni tribun koji dobar bojak je odbojovao kao Bojović, Šaranac, Durmitorac i Srbin Crkve Svetosavske, kao brat, i prijatelj i čedo duhovno oca našega Amfilohija.
Ivane, brate moj, prije tri dana, u Crkvi, nakon Liturgije, kad slutili smo da končina već tu je, rekao si mi nježno, šaljivo – prijekorno: „Boćko, nemoj sad da ja tebe tješim“! Danas Ti kažem, brate moj, iskreno, da si cijelog svog života od oca dobijao izobilno ono što se podrazumijevalo da je tvoje i da ti sleduje, a ja sam od Božidara skupljao ništa manje, iste Darove, a nije se moralo i nije se podrazumijevalo, i ovom riječju krhkom i nemuštom, želim da se odužim, vo vjeki vjekova.
Oproštajni govor Bogića Bulatovića
Zdravko je odao počast ovome velikom čovjeku. Ne viđesmo na slikama vajne Srbe iz DF..
Neka je večna slava Božidaru Miloševom Bojoviću,Amin.
Carstvo mu Nebesko!
Svako te dobro srelo….čovječe….jer nije lako biti čovjek meću ljudima , a tebe je bog blagoslovio da zboriš o čovjeku…i to kako…i o kakvom čovjeku…i neka si viteže o vitezu…!
Tesko je izabrati rijeci za oprostaj sa tako rijetkom licnoscu kao sto je bio gdin Bozidar Bojovic.
Hvala Vam gdine Bulatovicu na nadahnutim rijecima. Bilo je lijepo zivjeti u vremenu u kojem je zivio i gdin doktor Bozidar Bojovic….Svemu uprkos!
Neka su mu njezne Nebeske Staze….
DIRLJIVO, IZ DUSE RECENO.
NO KO BI POBROJAO SVE ONE VRLINE, KOJE SU KRASILE POKOJNOG BOZA I IZDVAJALE GA OD SVIH DRUGIH, KOJI SE OD POCETKA 90-TIH, POJAVISE NA POLITICKOJ SCENI CRNE GORE.
KAKO U POLITICI, TAKO U MEDICINI, NA ULICI I U KAFANI, NA PLEMENSKIM I BRATSTVENICKIM OKUPLJNJIMA…